REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszerzy się lista dłużników, zyskają na tym wierzyciele

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Daria Stojak

REKLAMA

Osoby fizyczne będą mogły składać wnioski o wpisanie na listę nierzetelnych dłużników. Do biur informacji gospodarczej trafi większa liczba nieuczciwych kontrahentów. Nowe rozwiązania poprawią bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – uważa resort gospodarki.

Wierzyciele będą mogli przekazać do biur informacji gospodarczych (BIG) dane m.in. o zalegających z czynszem najemcach lokali niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowych. Biura informacji gospodarczej otrzymają też możliwość przetwarzania informacji archiwalnych, a zasady usuwania i aktualizacji informacji gospodarczych ulegną zmianie. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przyjętej w piątek przez Sejm.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki, które jest autorem projektu, proponuje, aby możliwa była wymiana informacji pomiędzy biurami i podobnymi instytucjami działającymi w krajach UE. Wszystkie te zmiany mają poprawić warunki funkcjonowania biur informacji gospodarczej oraz zapewnić lepszą ochronę wierzycieli.

- System informacji gospodarczej zostanie uszczelniony poprzez umożliwienie udostępniania informacji o zobowiązaniach różnych podmiotów z różnych tytułów prawnych - uważa Mariusz Hildebrand, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Informacje od wierzycieli

Po wejściu w życie nowej ustawy informacje do biur mógłby przekazywać każdy wierzyciel, w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym przysługuje wierzytelność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Obecnie katalog podmiotów, które mogą współpracować z biurami, jest wąski (tylko przedsiębiorcy i konsumenci). Podobnie jest z katalogiem przedsiębiorców uprawnionych do przekazywania informacji o konsumentach - uważa Dariusz Kozłowski.

Zmiany pozwolą na włączenie do systemu wymiany informacji gospodarczych przede wszystkim wierzycieli wtórnych (firmy windykacyjne czy firmy factoringowe) oraz wierzycieli publicznoprawnych, do których należą przede wszystkim podatki, opłaty sądowe, a także mandaty i kary pieniężne. Także organy administracji rządowej i samorządowej, sądy, urzędy skarbowe oraz ZUS i KRUS nie powinny być wyłączone spod zakresu ustawy.

Zbędne ograniczenia

Dziś ujawnianie informacji w BIG-ach możliwe jest jedynie w stosunku do zobowiązań konsumentów powstałych z tytułu umowy o kredyt konsumencki lub umowy o przewóz osób w komunikacji publicznej. W BIG-ach ujawniane są także zobowiązania przedsiębiorców powstałe z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej. Takie ograniczenia powodują, że w naszym kraju nie ma odpowiednich warunków dla rozwoju rejestrów kredytowych. Dowodem tego jest wycofanie się z Polski dwóch inwestorów zagranicznych (niemieckiego i austriackiego), będących właścicielami dwóch polskich biur informacji gospodarczej.

- W 2008 roku tylko jedno biuro odnotowało zyski. Dwa pozostałe przez pięć kolejnych lat ponosiły i ponoszą straty finansowe - mówi Alfred Bieć, ekspert Parlamentu Europejskiego ds. rynków finansowych.

Słaby rozwój rynku

Jedną z przyczyn słabego rozwoju BIG-ów jest ustawowy zakaz poszerzania przedmiotu działalności poza pośrednictwo w wymianie informacji gospodarczych.

- Ogranicza to możliwości szybkiego rozwoju firmy, zwłaszcza przy tak słabo rozwiniętym rynku - twierdzi Dariusz Kozłowski, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Ponadto uruchomienie biura, swego rodzaju instytucji zaufania publicznego, wymaga dużych nakładów na budowę systemów oraz zabezpieczenie przetwarzanych danych.

- W tej sytuacji można zakładać, że zagraniczni inwestorzy wycofywali się, ponieważ inwestycje w rynek wymiany informacji gospodarczych, który należało tworzyć od nowa, nie przynosiły tak szybkich zysków, jakich oczekiwali - mówi Dariusz Kozłowski.

To jednak niejedyny powód słabego rozwoju rynku informacji gospodarczej. Nadal daleko nam jeszcze do nawyku sprawdzania kontrahentów.

- Dość powszechny jest wciąż pogląd, że nie wypada sprawdzać partnera biznesowego - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

Na różnych prawach

Problemem obecnych regulacji prawnych jest także to, że rejestry bankowe i niebankowe występujące na tym samym rynku działają, opierając się na innych przepisach.

- Powoduje to, że wymiana informacji o zadłużeniu między uczestnikami systemu jest utrudniona - uważa Alfred Bieć

Ze zdaniem tym nie zgadza się Tadeusz Białek, radca prawny.

- Mamy przecież do czynienia z dwiema różnymi instytucjami - wyjaśnia Białek. Rejestrami kredytowymi są wyłącznie instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4 prawa bankowego, sprawujące całkowicie różne cele i funkcje niż biura informacji gospodarczych - mówi Tadeusz Białek.

Także Dariusz Kozłowski uważa zróżnicowanie warunków funkcjonowania rejestrów bankowych i niebankowych za naturalne.

- Rejestry bankowe przetwarzają dane objęte tajemnicą bankową i ich podstawowym celem jest dostarczenie informacji potrzebnych do oceny zdolności kredytowej - mówi Dariusz Kozłowski.

Banki korzystają przede wszystkim z informacji gromadzonych w rejestrach kredytowych, choć dostęp banków do zasobów informacyjnych biur informacji gospodarczych nie jest w żaden sposób limitowany. System działa także w drugą stronę.

- Banki jako przedsiębiorcy i wierzyciele są uprawnieni zarówno do przekazywania informacji gospodarczych do biur, jak i do korzystania z informacji gospodarczych udostępnianych przez biuro - mówi Krzysztof Markowski, prezes Biura Informacji Kredytowej.

Ze względu na tajemnicę bankową przekazywanie przez banki informacji BIG-om odbywa się na podstawie upoważnienia osoby, której dane dotyczą.

Więcej osób trafi na listę dłużników 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

3 biura informacji gospodarczej działają obecnie na polskim rynku

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

REKLAMA

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA