REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszerzy się lista dłużników, zyskają na tym wierzyciele

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Daria Stojak

REKLAMA

Osoby fizyczne będą mogły składać wnioski o wpisanie na listę nierzetelnych dłużników. Do biur informacji gospodarczej trafi większa liczba nieuczciwych kontrahentów. Nowe rozwiązania poprawią bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – uważa resort gospodarki.

Wierzyciele będą mogli przekazać do biur informacji gospodarczych (BIG) dane m.in. o zalegających z czynszem najemcach lokali niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowych. Biura informacji gospodarczej otrzymają też możliwość przetwarzania informacji archiwalnych, a zasady usuwania i aktualizacji informacji gospodarczych ulegną zmianie. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przyjętej w piątek przez Sejm.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki, które jest autorem projektu, proponuje, aby możliwa była wymiana informacji pomiędzy biurami i podobnymi instytucjami działającymi w krajach UE. Wszystkie te zmiany mają poprawić warunki funkcjonowania biur informacji gospodarczej oraz zapewnić lepszą ochronę wierzycieli.

- System informacji gospodarczej zostanie uszczelniony poprzez umożliwienie udostępniania informacji o zobowiązaniach różnych podmiotów z różnych tytułów prawnych - uważa Mariusz Hildebrand, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Informacje od wierzycieli

Po wejściu w życie nowej ustawy informacje do biur mógłby przekazywać każdy wierzyciel, w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym przysługuje wierzytelność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Obecnie katalog podmiotów, które mogą współpracować z biurami, jest wąski (tylko przedsiębiorcy i konsumenci). Podobnie jest z katalogiem przedsiębiorców uprawnionych do przekazywania informacji o konsumentach - uważa Dariusz Kozłowski.

Zmiany pozwolą na włączenie do systemu wymiany informacji gospodarczych przede wszystkim wierzycieli wtórnych (firmy windykacyjne czy firmy factoringowe) oraz wierzycieli publicznoprawnych, do których należą przede wszystkim podatki, opłaty sądowe, a także mandaty i kary pieniężne. Także organy administracji rządowej i samorządowej, sądy, urzędy skarbowe oraz ZUS i KRUS nie powinny być wyłączone spod zakresu ustawy.

Zbędne ograniczenia

Dziś ujawnianie informacji w BIG-ach możliwe jest jedynie w stosunku do zobowiązań konsumentów powstałych z tytułu umowy o kredyt konsumencki lub umowy o przewóz osób w komunikacji publicznej. W BIG-ach ujawniane są także zobowiązania przedsiębiorców powstałe z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej. Takie ograniczenia powodują, że w naszym kraju nie ma odpowiednich warunków dla rozwoju rejestrów kredytowych. Dowodem tego jest wycofanie się z Polski dwóch inwestorów zagranicznych (niemieckiego i austriackiego), będących właścicielami dwóch polskich biur informacji gospodarczej.

- W 2008 roku tylko jedno biuro odnotowało zyski. Dwa pozostałe przez pięć kolejnych lat ponosiły i ponoszą straty finansowe - mówi Alfred Bieć, ekspert Parlamentu Europejskiego ds. rynków finansowych.

Słaby rozwój rynku

Jedną z przyczyn słabego rozwoju BIG-ów jest ustawowy zakaz poszerzania przedmiotu działalności poza pośrednictwo w wymianie informacji gospodarczych.

- Ogranicza to możliwości szybkiego rozwoju firmy, zwłaszcza przy tak słabo rozwiniętym rynku - twierdzi Dariusz Kozłowski, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Ponadto uruchomienie biura, swego rodzaju instytucji zaufania publicznego, wymaga dużych nakładów na budowę systemów oraz zabezpieczenie przetwarzanych danych.

- W tej sytuacji można zakładać, że zagraniczni inwestorzy wycofywali się, ponieważ inwestycje w rynek wymiany informacji gospodarczych, który należało tworzyć od nowa, nie przynosiły tak szybkich zysków, jakich oczekiwali - mówi Dariusz Kozłowski.

To jednak niejedyny powód słabego rozwoju rynku informacji gospodarczej. Nadal daleko nam jeszcze do nawyku sprawdzania kontrahentów.

- Dość powszechny jest wciąż pogląd, że nie wypada sprawdzać partnera biznesowego - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

Na różnych prawach

Problemem obecnych regulacji prawnych jest także to, że rejestry bankowe i niebankowe występujące na tym samym rynku działają, opierając się na innych przepisach.

- Powoduje to, że wymiana informacji o zadłużeniu między uczestnikami systemu jest utrudniona - uważa Alfred Bieć

Ze zdaniem tym nie zgadza się Tadeusz Białek, radca prawny.

- Mamy przecież do czynienia z dwiema różnymi instytucjami - wyjaśnia Białek. Rejestrami kredytowymi są wyłącznie instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4 prawa bankowego, sprawujące całkowicie różne cele i funkcje niż biura informacji gospodarczych - mówi Tadeusz Białek.

Także Dariusz Kozłowski uważa zróżnicowanie warunków funkcjonowania rejestrów bankowych i niebankowych za naturalne.

- Rejestry bankowe przetwarzają dane objęte tajemnicą bankową i ich podstawowym celem jest dostarczenie informacji potrzebnych do oceny zdolności kredytowej - mówi Dariusz Kozłowski.

Banki korzystają przede wszystkim z informacji gromadzonych w rejestrach kredytowych, choć dostęp banków do zasobów informacyjnych biur informacji gospodarczych nie jest w żaden sposób limitowany. System działa także w drugą stronę.

- Banki jako przedsiębiorcy i wierzyciele są uprawnieni zarówno do przekazywania informacji gospodarczych do biur, jak i do korzystania z informacji gospodarczych udostępnianych przez biuro - mówi Krzysztof Markowski, prezes Biura Informacji Kredytowej.

Ze względu na tajemnicę bankową przekazywanie przez banki informacji BIG-om odbywa się na podstawie upoważnienia osoby, której dane dotyczą.

Więcej osób trafi na listę dłużników 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

3 biura informacji gospodarczej działają obecnie na polskim rynku

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA