REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma nie zawsze musi wypłacać odprawę za zlikwidowanie stanowiska

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Pracownik zwolniony z powodu długotrwałej choroby nie ma prawa do odprawy z tytułu likwidacji swojego stanowiska pracy.

REKLAMA

Pracownik był zatrudniony w szpitalu na stanowisku zastępcy dyrektora na czas nieokreślony. W połowie 2005 roku w szpitalu rozpoczęła się restrukturyzacja zatrudnienia i objęła ona m.in. likwidację jego stanowiska pracy. Następnie w grudniu szpital powiadomił związek zawodowy o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. W tym czasie pracownik już od dwóch miesięcy przebywał na zwolnieniach lekarskich. Były one kontynuowane przez kolejny rok. Mimo to dyrektor w piśmie z kwietnia 2006 r. powiadomił pracownika o likwidacji stanowiska. Sześć miesięcy później rozwiązał z nim umowę bez wypowiedzenia z powodu trwającej powyżej 272 dni niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 53 par. 1 pkt 1 lit. b) kodeksu pracy).

REKLAMA

Zwolniony pracownik odwołał się do sądu I instancji. Ten uznał, że rzeczywistą przyczyną rozwiązania umowy z pracownikiem była konieczna reorganizacja zatrudnienia, a dyrektor szpitala dla uniknięcia wypłaty odprawy z tym związanej (wynikającej z art. 8 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych) wskazał mu pozorną przyczynę jej rozwiązania. Sąd przyznał więc pracownikowi odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

REKLAMA

Od wyroku szpital odwołał się do sądu II instancji. Ten uznał, że rozwiązanie umowy na podstawie art. 53 k.p. (na ten powołał się dyrektor szpitala w wypowiedzeniu) nie stanowi podstawy do wypłaty odprawy. Wskazał, że przyczyną zwolnienia była jego długotrwała nieobecność w pracy spowodowana chorobą, co potwierdzają zwolnienia lekarskie. Sąd zmienił zaskarżony wyrok i oddalił żądanie pracownika. Ten wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. W ocenie SN w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych pracownikowi odprawa przysługuje tylko wówczas, gdy przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy.

SN uznał, że likwidacja stanowiska zastępcy dyrektora nie była wyłączną przyczyną rozwiązania umowy. Podkreślił, że decydujące jest rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę na podstawie art. 53 k.p., które nastąpiło wskutek długotrwałej nieobecności w pracy. Ta więc przyczyna rozwiązania umowy o pracę nie była fikcyjna. SN oddalił skargę kasacyjną.

Sygn. akt I PK 52/09

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA