REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy nie wniosą protestu w publicznym przetargu

Daria Stojak

REKLAMA

Wykonawca może wnieść odwołanie bezpośrednio do KIO, także drogą elektroniczną. Zamawiający ograniczający konkurencję w sposób nieuprawniony zapłaci karę finansową. Zamiast postępowania protestacyjnego przedsiębiorca może się odwołać do sądu.

Nie będzie już postępowania protestacyjnego w zamówieniach publicznych. Więcej przedsiębiorców startujących w przetargach będzie uprawnionych do składania odwołań, a ich forma znacznie się uprości. 29 stycznia weszła w życie istotna nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych, która całkowicie przebudowuje środki ochrony prawnej.

REKLAMA

Bezpośrednio do Izby

REKLAMA

Od 29 stycznia odwołanie można wnieść bezpośrednio do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), przy czym istnieje także możliwość złożenia go w wersji elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

- Odwołanie wnosi się w terminie 10 dni od przesłania informacji o czynności zamawiającego, stanowiącej podstawę jego wniesienia - jeżeli zostały przesłane pisemnie, faksem, drogą elektroniczną albo w terminie 15 dni - jeżeli zostały przesłane w inny sposób (np. pocztą) - mówi Aleksandra Hulewicz, prawnik z kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto.

I dodaje, że jeśli wartość zamówienia jest mniejsza niż unijny próg, termin ten wynosi odpowiednio 5 i 10 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zmiana jest istotna dla wykonawców, gdyż odwołanie będzie musiało dotrzeć do KIO i - co istotne - nie będzie liczyła się data stempla pocztowego - mówi Maciej Maciejewski z Kancelarii Zamówień Publicznych.

Jest to niewątpliwie najwygodniejsza forma przekazania dokumentów adresatowi, bez konieczności osobistej wizyty w siedzibie Krajowej Izby Odwoławczej.

- Na pracę Izby sposób wnoszenia odwołań w formie elektronicznej nie będzie miał żadnego wpływu - uważa Marzena Ordysińska, rzecznik KIO.

Przetargi bez protestu

REKLAMA

Specjaliści twierdzą, że nowelizacja wywoła zwiększoną liczbę odwołań. Przyczyną nie będzie jednak zmiana sposobu wnoszenia odwołań, ale likwidacja instytucji protestu. Nowela zakłada całkowitą likwidację postępowania protestacyjnego. Przewiduje jedynie odwołanie, które przysługuje w dwóch przypadkach: gdy w postępowaniu o udzielenia zamówienia zamawiający podejmie czynności niezgodne z przepisami oraz w razie zaniechania czynności, do której zamawiający jest ustawowo zobowiązany.

- Ustawodawca ograniczył też możliwość złożenia odwołania, gdy wartość zamówienia jest poniżej kwot, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich - mówi Aleksandra Hulewicz.

Dla dostaw lub usług kwoty te zasadniczo wynoszą 125 tys. euro, a dla robót budowlanych - 4,8 mln euro. Niestety, zdaniem Macieja Maciejewskiego likwidacja instytucji protestu i ograniczenie listy możliwych do zastosowania środków odwoławczych do odwołania i skargi raczej nie wpłynie na przyspieszenie pracy Krajowej Izby Odwoławczej.

Procedury odwoławcze

- Skreślenie przepisów dotyczących możliwości złożenia protestu może natomiast wpłynąć na skrócenie procedury odwoławczej. Jednocześnie jednak spowoduje, że spór między stronami postępowania w większym niż dotychczas zakresie przeniesie się przed oblicze KIO - twierdzi Maciej Maciejewski.

Okoliczność, że do tej pory odwołania wnosiło się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, a po nowelizacji - do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej również pozostanie bez wpływu na rozpatrywanie odwołań.

- Zmiana ta jest krokiem w kierunku formalnego oddzielenia obu tych organów, organu administracji od organu rozstrzygającego spory - mówi Marzena Ordysińska.

Istotną zmianą jest to, że zarówno wnoszący odwołanie, jak i przystępujący do postępowania stają się uczestnikami postępowania odwoławczego, jeżeli mają w tym interes.

- Dotychczas ustawa wymagała od nich wykazania interesu prawnego. Nowe przepisy zapewniają uczestnictwo w postępowaniu odwoławczym każdemu podmiotowi, który ma interes w uzyskaniu zamówienia i który poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku domniemanego naruszenia - mówi Aleksandra Hulewicz.

Na usprawnienie postępowania odwoławczego wpłynie także istotnie ograniczenie składu orzekającego. Do wczoraj Izba rozpatrywała sprawy w składzie trzyosobowym. Nowela wprowadziła zasadniczo skład jednoosobowy.

Wykonawcy pod ochroną

Przedsiębiorcy uzyskują też bardzo poważne narzędzia pozwalające na ochronę swoich praw w postępowaniach, w których zamawiający w sposób nieuprawniony ogranicza konkurencję lub nie wykonuje swoich obowiązków określonych w prawie zamówień publicznych.

- KIO, uwzględniając odwołanie, może unieważnić umowę w całości lub w zakresie zobowiązań niewykonanych i nałożyć karę finansową albo też tylko nałożyć karę. Możliwe jest też skrócenie okresu obowiązywania umowy - wyjaśnia Maciej Maciejewski.

Sankcje takie mogą być zastosowane wobec zamawiającego na skutek wniesienia zasadnego odwołania. Wysokość kar dochodzi aż do 10 proc. wartości wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie. Mogą więc być one bardzo dotkliwe dla zamawiających.

Skarga do sądu

Dalszą ścieżką odwoławczą dla przedsiębiorcy, w razie niepowodzenia w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą, jest tak jak dotychczas - skarga do sądu.

- Nowela określa precyzyjnie wymagania formalne skargi i nie dopuszcza możliwości rozszerzenia żądań w toczącym się postępowaniu ani występowania z nowymi żądaniami - mówi Aleksandra Hulewicz.

Teraz trzeba też umieścić w odwołaniu wszystkie zarzuty.

- Dla przedsiębiorcy, który poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy, niezwykle istotne jest trafne określenie swojej sytuacji prawnej i prawidłowe określenie zarzutów wobec zamawiającego - mówi Maciej Maciejewski.

Ustawodawca zmniejszył natomiast restrykcyjność w zakresie czynności technicznych związanych z wniesieniem odwołania, np. dopuszczając możliwość wniesienia wpisu do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania, możliwość poprawienia lub uzupełnienia odwołania lub złożenia dowodu uiszczenia wpisu.

57 kontraktów na realizację zamówień publicznych na rynkach zagranicznych uzyskali polscy przedsiębiorcy w 2009 roku

Najważniejsze zmiany w prawie zamówień publicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA