REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można zatrudnić pracownika tymczasowego po zwolnieniach

Katarzyna Bartman

REKLAMA

O sześć miesięcy wydłuży się okres maksymalnego zatrudnienia u jednego pracodawcy pracowników tymczasowych. Nie będzie też zakazu ich zatrudniania przez firmę, która przeprowadziła zwolnienia grupowe.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Nowe przepisy regulujące sposób zatrudniania pracowników tymczasowych, które weszły w życie 24 stycznia 2010 r., znoszą niektóre ograniczenia prawne w podejmowaniu przez pracodawców współpracy z agencjami pracy tymczasowej. Został więc wydłużony maksymalny okres zatrudnienia u jednego pracodawcy - użytkownika. Pracownik będzie mógł u niego pracować nie rok, ale maksymalnie 1,5 roku (okres ten liczony jest w kolejnych 36 miesiącach). Jest to szczególnie ważne dla tych pracowników, którzy zostali zatrudnieni do projektów budowlanych czy informatycznych, których realizacja przewidziana jest na okres dłuższy niż rok.

Kolejna istotna zmiana dotyczy uchylenia zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawców użytkowników, którzy w okresie ostatnich sześciu miesięcy przeprowadzali zwolnienia grupowe.

Przepis ten był dokuczliwy głównie dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami kryzysu, które po reorganizacji zatrudnienia nie mogą na stałe zatrudnić nowych pracowników, ale mają więcej pracy w związku z nowymi zleceniami.

REKLAMA

Przepis ten blokował również tzw. przedsiębiorstwa wielozakładowe. Nawet gdy tylko w jednym z oddziałów dokonano zwolnień grupowych, żaden inny, nawet jeżeli był w dobrej kondycji, nie mógł uzupełniać załogi pracownikami tymczasowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy zdejmują też część obowiązków z agencji zatrudnienia. Nie będą już musiały wystawiać pracownikom świadectw pracy po każdym zakończonym zleceniu, chyba że pracownik tego od nich zażąda. W miejsce tego obowiązku wystawiane będą świadectwa zbiorcze, wypisywane przez agencję raz na 12 miesięcy za wszystkie cząstkowe okresy zatrudnienia danej osoby.

Jarosław Adamkiewicz, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, liczącego blisko 50 firm, przyznaje, że nowe przepisy przyspieszą rozwój sektora usług pracy tymczasowej.

Niemniej Stowarzyszenie domaga się dalszych ułatwień. Chciałoby na przykład zdjęcia z agencji kosztownego obowiązku wykonania wstępnych badań medycznych oraz szkoleń BHP przy każdym nowym zatrudnieniu, nawet jeśli praca wykonywana jest na tym samym stanowisku pracy i u tego samego pracodawcy.

Postulat ten ma jednak niewielkie szanse na realizację z powodu restrykcyjnych dyrektyw unijnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

W 2009 roku z usług agencji korzystało 13 tys. pracodawców.

500 tys. osób wykonywało pracę jak pracownicy tymczasowi w 2009 r.

Katarzyna Bartman

katarzyna.bartman@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o pracownikach tymczasowych (Dz.U. nr 221, poz. 1737).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  REKLAMA