Koszty z przełomu roku odnosimy do przychodów
REKLAMA
Sposób rozliczenia faktury na przełomie roku uzależniony jest m.in. od rodzaju poniesionych kosztów oraz prowadzonej przez podatnika ewidencji.
REKLAMA
- Do właściwego rozliczenia faktur zakupu potrzebna jest prawidłowa klasyfikacja wynikających z nich kosztów na koszty bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami - przypomina Katarzyna Szymańska, ekspert podatkowy w Taxways.
Anna Beneturska, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, tłumaczy, że należy też zwrócić uwagę, czy faktury nie dotyczą kosztów prac rozwojowych, w odniesieniu do których ustawodawca określił szczególne zasady rozliczania.
REKLAMA
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną powinien rozliczyć faktury w dacie ich wystawienia. Katarzyna Szymańska podkreśla, że w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego księgę metodą memoriałową moment potrącenia kosztu uzależniony jest od jego rodzaju. W przypadku kosztu bezpośredniego potrącony jest on w roku, w którym osiągnięty został dochód odpowiadający kosztowi. Jeżeli natomiast jest to koszt pośredni, jego potrącenie powinno nastąpić w grudniu 2009 r., tj. z dniem wystawienia faktury.
- Gdy dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka jego część dotyczy 2009 roku, powinien być potrącony w latach podatkowych proporcjonalnie do okresu, którego dotyczy - sugeruje Katarzyna Szymańska
Gdy faktura dotyczy zakupu towarów handlowych lub materiałów podstawowych otrzymanych wcześniej, koszt należy potrącić w dacie otrzymania towarów lub materiałów.
Według naszej rozmówczyni podatnik, który prowadzi księgi rachunkowe, potrąca koszty bezpośrednie w roku podatkowym, w którym osiągnął odpowiadające im przychody. Koszty pośrednie potrąca w dacie ich poniesienia, tj. w dacie uznania za koszt z punktu widzenia przepisów o rachunkowości. Koszty pośrednie, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy i nie jest możliwe ustalenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, powinny zostać potrącone proporcjonalnie.
Przykład 1
W grudniu 2009 r. spółka sprzedała nieruchomość i osiągnęła z tego tytułu przychód. W styczniu 2010 r. spółka otrzymała fakturę za usługi doradcze dotyczące tej sprzedaży. Koszty z tej faktury spółka rozliczy w roku 2009.
Przykład 2
Na skutek pomyłki kontrahenta spółka otrzymała opisaną wcześniej fakturę za usługi doradcze już po złożeniu przez nią zeznania za 2009 rok. Koszty z tej faktury spółka zaliczy do kosztów uzyskania przychodów w roku 2010.
Przykład 3
Pod koniec grudnia 2009 r. spółka zakupiła krzesło biurowe. Otrzymaną w styczniu fakturę ujęto w księgach spółki z datą styczniową. Koszt uzyskania przychodów dla celów podatkowych zostanie zatem rozpoznany dopiero w styczniu 2010 r.
Przykłady opracowane przez TPA Horwath Sztuba Kaczmarek
Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA