Niejasny przepis o opłacie targowej sprzeczny z konstytucją
REKLAMA
REKLAMA
TK zajmował się kwestią zgodności z konstytucją art. 15 ust. 2a ustawy z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Z obecnego brzmienia tego przepisu wynika, że opłatę targową pobiera się od osób i firm handlujących na targowiskach. Przez targowisko rozumie się wszelkie miejsca, w których jest prowadzony handel, ale nie dotyczy to handlu w budynkach lub częściach budynków.
REKLAMA
Jeżeli jednak targowisko znajduje się pod dachem lub w hali używanej do targów, albo w grę wchodzi aukcja lub wystawa, to z art. 15 ust. 2 ustawy można wyczytać, że wyłączenie z obowiązku ponoszenia opłaty targowej nie obowiązuje. Jednocześnie kolejny z przepisów ustawy stanowi, że opłatę targową pobiera się za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko, niezależnie od jakichkolwiek innych opłat. Ze zwolnienia od opłaty targowej korzystają tylko osoby lub firmy płacące podatek od nieruchomości, związany z przedmiotami położonymi na targowiskach.
Zdaniem Rady Miejskiej w Rzgowie, która złożyła skargę do TK, treść art. 15 ust. 2a ustawy o opłacie targowej jest niejednoznaczna, wewnętrznie sprzeczna, przez co narusza zaufanie obywateli do państwa i może prowadzić do rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych rozstrzygających spory dotyczące tej opłaty.
Trybunał zgodził się z tą argumentacją i orzekł, że przepis o opłacie targowej "prowadzi do sprzecznych interpretacji, a próba ujęcia go w taki sposób, by był zrozumiały w powszechnym odbiorze społecznym, nie jest możliwa". Dlatego, zdaniem TK, jest on sprzeczny z konstytucją.
REKLAMA
"Zrozumienie przepisu dotyczącego opłaty stosowanej na tak masową skalę jak opłata targowa jest konieczne. Tymczasem nawet wieloletnie orzecznictwo sądowe nie doprowadziło do ustalenia jego jednolitej interpretacji" - uzasadnił wyrok sędzia TK Marek Mazurkiewicz.
Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu o półtora roku od daty opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw stwierdzającego jego sprzeczność z konstytucją. Oznacza, że Sejm będzie miał nieco ponad 18 miesięcy na opracowanie nowej treści art. 15 ust. 2a ustawy o opłacie targowej.
REKLAMA
REKLAMA