Będzie obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy
REKLAMA
Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy, który ma na celu zrównanie praw do świadczeń chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz rehabilitacyjnych przedsiębiorców oraz osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Nowelizacja rozszerza listę osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu o osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące, które są objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowym.
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu w sposób dobrowolny otrzymują prawo do zasiłku dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia przy czym do tego okresu zalicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego pod warunkiem, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni. Przy czym terminowa płatność składek jest warunkiem zachowania ciągłości.
W przypadku spóźnienia się z opłatą składki nawet o jeden dzień, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nią współpracujące muszą każdorazowo zwracać się do ZUS z pisemną prośbą o zgodę na późniejsze opłacenie składki. W przeciwnym razie tytuł do ubezpieczenia ustaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym składka została opłacona po terminie.
Nowa regulacja zakłada, że wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 46,94 zł. Zdaniem ustawodawcy przedsiębiorcy nie zostaną obciążeni finansowo, a będą mogli korzystać ze wszystkich przywilejów na prawach osób ubezpieczonych obowiązkowo. Jednak Konfederacja Pracodawców Polskich jest przeciwna nakładaniu na osoby prowadzące działalność gospodarczą dodatkowych zobowiązań. Zdaniem KPP ubezpieczenie chorobowe w odniesieniu do osób prowadzących pozarolniczą działalność powinno pozostać dobrowolne.
oprac. Alicja Fal
mojafirma.infor.pl/KPP
REKLAMA
REKLAMA