REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senatorowie chcą pracować nad zmianami w PIT dla firm rodzinnych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zaliczenie do kosztów podatkowych wynagrodzeń małżonków zatrudnionych w rodzinnych firmach jest cenną inicjatywą i warto nad nią pracować - uznali w środę senatorowie połączonych komisji budżetu, rodziny i ustawodawczej. Pozytywną opinię dla tego pomysłu uzależnili jednak od wyliczenia przez resort finansów, jaki koszt poniósłby z tego tytułu budżet.

Połączone komisje pracowały nad przygotowanym przez senatorów PiS projektem nowelizacji ustawy o PIT. Ma on umożliwić osobom prowadzącym samodzielnie działalność gospodarczą zaliczenie do kosztów podatkowych wynagrodzenia zatrudnionych w tych firmach współmałżonków i małoletnich dzieci. W spółkach cywilnych chodziłoby o wynagrodzenia współmałżonków wspólników i ich małoletnich dzieci.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, osoba prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić w swojej firmie małżonka, ale wypłaconego mu wynagrodzenia nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

REKLAMA

Według wiceministra finansów Macieja Grabowskiego zaliczenie do kosztów podatkowych wynagrodzenia małżonka powodowałoby, że ta sama kwota byłaby dwa razy traktowana jako koszt uzyskania przychodu. "Negatywna ocena takiego rozwiązania znalazła potwierdzenie w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2001 r." - powiedział. Zaznaczył, że trudne jest obliczenie kosztów zmiany dla budżetu.

Zdaniem resortu finansów argumentem przeciw proponowanym rozwiązaniom jest przewidziana w ustawie o PIT możliwość wspólnego opodatkowania się małżonków oraz zasady odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi "współpracuje" przy jej prowadzeniu.

Senator Jan Rulewski (PO) wskazał, że obecne regulacje ograniczają jednak zatrudnienie w firmach rodzinnych i prowadzą do patologii. Według niego współmałżonkowie są fikcyjnie zatrudniani - na zasadzie wymiany - w "zaprzyjaźnionych" jednoosobowych firmach, które mogą ich wynagrodzenia wliczyć w koszty. "Inspekcja pracy nie jest w stanie tego wykryć" - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że co prawda wynagrodzenie współmałżonka nie może być wliczone w koszty, ale konkubenta - tak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Obecna sytuacja promuje związki nieformalne" - podkreślił senator Krzysztof Kleina z PO. Dodał, że w skrajnych przypadkach może dochodzić do fikcyjnych rozwodów lub utrzymywania nieformalnych związków partnerskich, gdyż - z punktu widzenia zatrudnienia w firmach jednoosobowych - jest to korzystniejsze podatkowo.

"Nie ma powodu by współmałżonków traktować gorzej niż każdego inne pracownika, a konkubenta lepiej niż współmałżonka" - uważa senator Wiesław Dobkowski z PiS.

REKLAMA

Zdaniem senatora Mieczysława Augustyna uzasadnienie do projektu nie wskazuje, jakie korzyści z wprowadzenia zmian mogłaby odnieść rodzina. Zwrócił natomiast uwagę na nieznane skutki finansowe tej zmiany dla budżetu. "Nie wiemy, czy nie otworzymy jakiejś furtki (do nadużyć - PAP)" - powiedział.

Reprezentujący autorów projektu senator Zbigniew Cichoń z PiS powiedział, że można ograniczyć przewidziane w projekcie koszty do kwoty nieprzekraczającej dwukrotnych średnich zarobków. "Te regulacje dotyczą małych zakładów pracy, w których wynagrodzenia są dość niskie" - tłumaczył.

Według senatora Leona Kieresa z PO "inicjatywa jest godna szacunku", ale rzetelność wymaga uzyskania z Ministerstwa Finansów danych na temat skutków zmiany dla budżetu. Wniósł o odroczenie posiedzenia do czasu, kiedy resort takich informacji udzieli.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, nie ma racjonalnych podstaw do wykluczenia z kosztów zapłaty za pracę współmałżonka. Zdaniem autorów, obecne regulacje dyskryminują rodzinę i stanowią zaporę dla powstawania firm rodzinnych. Wskazują oni, że firmy te mają największą wydajność i są najmniej podatne na kryzysy ekonomiczne.

"Faktycznie i tak z reguły żona pracuje w firmie męża, tyle że gratis, bo zawarcie z nią umowy o pracę nie ma sensu, skoro kosztów wynagrodzenia nie można zaliczyć do wydatków, które pomniejszają dochód. W istocie stanowi to jeszcze dyskryminację kobiet" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Jego autorzy są ponadto zdania, że proponowana przez nich zmiana zlikwiduje wspomnianą wyżej dyskryminację, spowoduje zmniejszenie bezrobocia, a zarazem zagwarantuje własne środki utrzymania małżonkowi i w przyszłości świadczenia emerytalno-rentowe. "W dobie obecnego kryzysu może być cząstkowym remedium, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego" - napisali.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA