Do końca lipca należy wnieść opłatę środowiskową
REKLAMA
Zgodnie z ustawą - Prawo ochrony środowiska podmiot korzystający ze środowiska wnosi opłatę środowiskową do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza. Zatem za minione półrocze przedsiębiorca musi uiścić opłatę do 31 lipca. Opłata wnoszona jest na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.
REKLAMA
Przedsiębiorca we własnym zakresie ustala wysokość należnej opłaty według stawek obowiązujących w okresie, w którym miało miejsce korzystanie ze środowiska, na podstawie rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. z 2008 r. nr 196, poz. 1217 z późn. zm.). Prowadzący działalność będzie zwolniony z wniesienia tej należności jeśli jej wysokość będzie niższa niż 400 zł.
Przedsiębiorca jest ponadto zobowiązany do prowadzenia i aktualizowania co pół roku oraz przedłożenia właściwemu marszałkowi województwa ewidencji zawierającej odpowiednio:
• informacje o ilości i rodzajach gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza oraz dane, na podstawie których określono te ilości;
• informacje o ilości i jakości pobranej wody powierzchniowej i podziemnej;
• informacje o ilości, stanie i składzie ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi;
• informacje o wielkości, rodzaju i sposobie zagospodarowania terenu, z którego odprowadzane są ścieki.
Dokumentacja związana z danymi dotyczącymi korzystania ze środowiska przedstawiana jest na specjalnych formularzach.
Obowiązki związane z korzystaniem ze środowiska dotyczą prawie każdego przedsiębiorcy. Wystarczy, że firma posiada samochody służbowe i już tym samym emituje spaliny, za które należy uiścić opłatę środowiskową.
W przypadku, gdy firma uchyla się od obowiązku rozliczenia się za korzystanie ze środowiska, naraża się na dość dotkliwe kary. W razie kontroli inspekcji środowiska przedsiębiorca zapłaci zaległości wraz z odsetkami wynoszącymi 20 proc. w skali roku. Także marszałek województwa może nałożyć karę administracyjną na firmę niedopełniającą obowiązków.
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA