REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W pakiecie antykryzysowym są przepisy niekorzystne dla pracowników

REKLAMA

Zdaniem szefa OPZZ Jana Guza zapisy zawarte w projekcie pakietu antykryzysowego, dotyczące prawa pracy, np. w sprawie dwuletniego terminu zawierania umów na czas określony, są niekorzystne dla pracowników.

"Według projektu pakietu umowy na czas określony mają być zawierane na maksymalnie 2 lata, tymczasem już teraz funkcjonują umowy zawarte nawet na 20 lat i w tym zakresie nic się nie zmieni, pakiet nie będzie miał do nich zastosowania" - powiedział Guz w środę na konferencji prasowej.

REKLAMA

Według niego, pakiet nie realizuje ustaleń wynegocjowanych w Komisji Trójstronnej. "W szczegółach są liczne niedoskonałości, dlatego zastrzegamy sobie prawo do wnoszenia poprawek do projektu w trakcie prac parlamentarnych" - powiedział Guz.

Zdaniem OPZZ, istotnym mankamentem projektu jest brak definicji pracodawcy znajdującego się "w przejściowych trudnościach finansowych".

"Wskaźnik spadku obrotów firmy o co najmniej 30 proc. jest niewystarczający, gdyż wiele firm może mieć kłopoty związane nie ze sprzedażą swoich towarów, ale np. z zatorami płatniczymi, czy z dostępem do kredytów. W efekcie firmy te mogą nie spełnić warunków koniecznych do uzyskania pomocy finansowej państwa" - zauważył Guz.

OPZZ wskazał też niejasności w pakiecie, np. dotyczące możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy na 6 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Nie wiadomo, czy ma to być 6 miesięcy w roku, w czasie obowiązywania pakietu, czy może w czasie całej kariery zawodowej pracownika w danej firmie" - powiedział przewodniczący OPZZ.

REKLAMA

Związek kwestionuje rozwiązanie pakietu, umożliwiające pracownikom opiekującym się dziećmi w wieku do 14 lat, złożenie do pracodawcy wniosku o ustalenie im indywidualnego rozkładu czasu pracy. Według OPZZ, istnieją obawy, że pracodawcy będą w takich wypadkach odmawiali zgody na taki system pracy. OPZZ uważa też, że podobną możliwość powinni mieć pracownicy opiekujący się osobami starszymi czy przewlekle chorymi.

Za pozytywne rozwiązanie zawarte w projekcie pakietu OPZZ uznał np. zwolnienie podatkowe bonów przekazywanych pracownikom przez firmy oraz zapomóg wypłacanych z funduszu związków zawodowych.

Guz powiedział, że ma ograniczone zaufanie do przekazywanych przez rząd informacji, że wejście w życie pakietu pozwoli zmniejszyć bezrobocie o ok. 1-2 punkty procentowe.

"Przewidywania, że z pakietu skorzystają tysiące pracowników mogą sprawdzić się tak samo, jak te z końca ubiegłego roku, kiedy to rząd obawiał się, że tysiące ludzi skorzysta z emerytur pomostowych. Tymczasem do dziś wystąpiło o nie zaledwie kilka osób. Teraz, niestety też może być podobnie" - powiedział Guz.

Pakiet antykryzysowy to zmiany, przede wszystkim w prawie pracy, które w połowie marca zaproponowali pracodawcy i pracownicy. Większość z nich ministerstwo pracy przełożyło na ustawy, które we wtorek przyjął rząd. Zmiany dotyczą m.in. zawierania umów na czas określony, elastycznego czasu pracy, dofinansowania dla firm, które znalazły się w kłopotach finansowych, dopłat do szkoleń pracowników i wypłacanych im stypendiów.

Rząd chce skierować projekt do Sejmu w najbliższych dniach, tak, aby mógł wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA