| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy kodeks pracy i niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka. Skutkiem nowelizacji będzie m.in. zwiększenie obowiązków pracodawcy w związku z chorobą zawodową pracownika.

Projekt nowelizacji jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r., w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie rady Ministrów w sprawie wykazu chorób zawodowych, ze względu na brak ustawowych wytycznych co do treści rozporządzenia.

Projekt noweli zakłada wprowadzenie definicji choroby zawodowej oraz możliwości rozpoznania jej u pracownika lub byłego pracownika bez względu na wcześniejsze zakończenie pracy w warunkach zagrażających zdrowiu. Ponadto rozszerza katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę.

Należy zaznaczyć, iż nowe przepisy nakładają na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Będzie on zobligowany do przesłania do wskazanego instytutu medycyny pracy oraz do właściwego inspektora zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej. Będzie również musiał przechowywać przez 10 lat protokół okoliczności i ustalenia przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją.

Projektowane zmiany powinny wejść w życie przed 3 lipca br., gdyż do tego czasu obowiązują przepisy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK