reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy kodeks pracy i niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka. Skutkiem nowelizacji będzie m.in. zwiększenie obowiązków pracodawcy w związku z chorobą zawodową pracownika.

Projekt nowelizacji jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r., w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie rady Ministrów w sprawie wykazu chorób zawodowych, ze względu na brak ustawowych wytycznych co do treści rozporządzenia.

Projekt noweli zakłada wprowadzenie definicji choroby zawodowej oraz możliwości rozpoznania jej u pracownika lub byłego pracownika bez względu na wcześniejsze zakończenie pracy w warunkach zagrażających zdrowiu. Ponadto rozszerza katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę.

Należy zaznaczyć, iż nowe przepisy nakładają na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Będzie on zobligowany do przesłania do wskazanego instytutu medycyny pracy oraz do właściwego inspektora zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej. Będzie również musiał przechowywać przez 10 lat protokół okoliczności i ustalenia przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją.

Projektowane zmiany powinny wejść w życie przed 3 lipca br., gdyż do tego czasu obowiązują przepisy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama