Pracodawca powiadomi o skutkach choroby zawodowej
REKLAMA
Projekt nowelizacji jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r., w którym Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie rady Ministrów w sprawie wykazu chorób zawodowych, ze względu na brak ustawowych wytycznych co do treści rozporządzenia.
REKLAMA
REKLAMA
Projekt noweli zakłada wprowadzenie definicji choroby zawodowej oraz możliwości rozpoznania jej u pracownika lub byłego pracownika bez względu na wcześniejsze zakończenie pracy w warunkach zagrażających zdrowiu. Ponadto rozszerza katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę.
Należy zaznaczyć, iż nowe przepisy nakładają na pracodawcę dodatkowe obowiązki. Będzie on zobligowany do przesłania do wskazanego instytutu medycyny pracy oraz do właściwego inspektora zawiadomienia o skutkach choroby zawodowej. Będzie również musiał przechowywać przez 10 lat protokół okoliczności i ustalenia przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją.
Projektowane zmiany powinny wejść w życie przed 3 lipca br., gdyż do tego czasu obowiązują przepisy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.
REKLAMA
REKLAMA