Banki, udzielając kredytów firmom, unikają ryzyka
REKLAMA
Nie wystarczy mieć doświadczenie i pomysł na prowadzenie działalności polegającej na samozatrudnianiu się. Potrzebne są jeszcze pieniądze. Przedsiębiorcy zaciągają kredyty na rozwój i modernizację dotychczasowej działalności oraz gospodarcze, które umożliwiają im zapłacenie płatności wierzycielom i finansowanie bieżącej działalności.
REKLAMA
Rodzaje kredytów
W swojej ofercie banki oferują kredyt w rachunku bieżącym, który umożliwia finansowanie bieżących potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, obrotowy na regulowanie m.in. należności i zapasów o charakterze stałym lub inwestycyjny na nakłady inwestycyjne, które pozwalają zwiększyć majątek trwały przedsiębiorcy. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą też korzystać z kredytów konsumpcyjnych, przeznaczając otrzymane pieniądze na dowolny cel.
Wybór banku
Przed wyborem banku, w którym samozatrudniający zaciągnie kredyt, powinien on nie tylko zebrać wymagane dokumenty, lecz również skalkulować koszty, zwrócić uwagę na wysokość pobieranych przez bank prowizji lub marży.
Wymagane dokumenty mają przede wszystkim potwierdzić dochody, jakie uzyskuje kredytobiorca, a także to, jak długo prowadzi on działalność gospodarczą.
Niektóre banki lepiej traktują osoby, które otworzyły działalność gospodarczą i przeszły na samozatrudnienie w ramach współpracy z byłym pracodawcą.
Zanim bank udzieli kredytu, sprawdza rzetelność przyszłego klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Ewidencji Dłużników. Na podstawie informacji zgromadzonych w bazie InfoMonitora, Biura Informacji Kredytowej i w Bankowym Rejestrze Związku Banków Polskich opracowywane są raporty o klientach tzw. wysokiego i podwyższonego ryzyka w obrocie gospodarczym oraz o ich zobowiązaniach.
Raport o samym sobie
Nawet konsument może otrzymać bezpłatnie raport na swój temat.
O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniej przyznanych kredytów oraz zobowiązań.
Oceniając sytuację kredytową przyszłego kredytobiorcy, bank bierze pod uwagę między innymi jego bieżące zadłużenie oraz historię kredytową.
Bardziej wiarygodnym klientem dla banku jest ten, kto w przeszłości spłacał kredyt bez opóźnień, niż osoba, która nigdy go nie zaciągała.
REKLAMA
Przy ocenie zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy każdy bank najczęściej prowadzi własną politykę. Oprócz systemu oceny zdolności kredytowej stosowany jest też bardziej zautomatyzowany system, który określa prawdopodobieństwo zaprzestania spłaty kredytu przez przyszłego klienta.
Przyszły kredytobiorca może się bronić przed informacjami na swój temat, które uważa za nieprawdziwe, a które zostały zgromadzone w bazie na jego temat. Może żądać od banku skorygowania tych danych.
MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA