REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki, udzielając kredytów firmom, unikają ryzyka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniejszych kredytów oraz rachunków za prąd, gaz, telefon i czynsz.

Nie wystarczy mieć doświadczenie i pomysł na prowadzenie działalności polegającej na samozatrudnianiu się. Potrzebne są jeszcze pieniądze. Przedsiębiorcy zaciągają kredyty na rozwój i modernizację dotychczasowej działalności oraz gospodarcze, które umożliwiają im zapłacenie płatności wierzycielom i finansowanie bieżącej działalności.

REKLAMA

Rodzaje kredytów

W swojej ofercie banki oferują kredyt w rachunku bieżącym, który umożliwia finansowanie bieżących potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, obrotowy na regulowanie m.in. należności i zapasów o charakterze stałym lub inwestycyjny na nakłady inwestycyjne, które pozwalają zwiększyć majątek trwały przedsiębiorcy. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą też korzystać z kredytów konsumpcyjnych, przeznaczając otrzymane pieniądze na dowolny cel.

Wybór banku

Przed wyborem banku, w którym samozatrudniający zaciągnie kredyt, powinien on nie tylko zebrać wymagane dokumenty, lecz również skalkulować koszty, zwrócić uwagę na wysokość pobieranych przez bank prowizji lub marży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagane dokumenty mają przede wszystkim potwierdzić dochody, jakie uzyskuje kredytobiorca, a także to, jak długo prowadzi on działalność gospodarczą.

Niektóre banki lepiej traktują osoby, które otworzyły działalność gospodarczą i przeszły na samozatrudnienie w ramach współpracy z byłym pracodawcą.

Zanim bank udzieli kredytu, sprawdza rzetelność przyszłego klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Ewidencji Dłużników. Na podstawie informacji zgromadzonych w bazie InfoMonitora, Biura Informacji Kredytowej i w Bankowym Rejestrze Związku Banków Polskich opracowywane są raporty o klientach tzw. wysokiego i podwyższonego ryzyka w obrocie gospodarczym oraz o ich zobowiązaniach.

Raport o samym sobie

Nawet konsument może otrzymać bezpłatnie raport na swój temat.

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniej przyznanych kredytów oraz zobowiązań.

Oceniając sytuację kredytową przyszłego kredytobiorcy, bank bierze pod uwagę między innymi jego bieżące zadłużenie oraz historię kredytową.

Bardziej wiarygodnym klientem dla banku jest ten, kto w przeszłości spłacał kredyt bez opóźnień, niż osoba, która nigdy go nie zaciągała.

REKLAMA

Przy ocenie zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy każdy bank najczęściej prowadzi własną politykę. Oprócz systemu oceny zdolności kredytowej stosowany jest też bardziej zautomatyzowany system, który określa prawdopodobieństwo zaprzestania spłaty kredytu przez przyszłego klienta.

Przyszły kredytobiorca może się bronić przed informacjami na swój temat, które uważa za nieprawdziwe, a które zostały zgromadzone w bazie na jego temat. Może żądać od banku skorygowania tych danych.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA