reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Banki, udzielając kredytów firmom, unikają ryzyka

Banki, udzielając kredytów firmom, unikają ryzyka

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniejszych kredytów oraz rachunków za prąd, gaz, telefon i czynsz.


Nie wystarczy mieć doświadczenie i pomysł na prowadzenie działalności polegającej na samozatrudnianiu się. Potrzebne są jeszcze pieniądze. Przedsiębiorcy zaciągają kredyty na rozwój i modernizację dotychczasowej działalności oraz gospodarcze, które umożliwiają im zapłacenie płatności wierzycielom i finansowanie bieżącej działalności.

W swojej ofercie banki oferują kredyt w rachunku bieżącym, który umożliwia finansowanie bieżących potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, obrotowy na regulowanie m.in. należności i zapasów o charakterze stałym lub inwestycyjny na nakłady inwestycyjne, które pozwalają zwiększyć majątek trwały przedsiębiorcy. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą też korzystać z kredytów konsumpcyjnych, przeznaczając otrzymane pieniądze na dowolny cel.

Przed wyborem banku, w którym samozatrudniający zaciągnie kredyt, powinien on nie tylko zebrać wymagane dokumenty, lecz również skalkulować koszty, zwrócić uwagę na wysokość pobieranych przez bank prowizji lub marży.

Wymagane dokumenty mają przede wszystkim potwierdzić dochody, jakie uzyskuje kredytobiorca, a także to, jak długo prowadzi on działalność gospodarczą.

Niektóre banki lepiej traktują osoby, które otworzyły działalność gospodarczą i przeszły na samozatrudnienie w ramach współpracy z byłym pracodawcą.

Zanim bank udzieli kredytu, sprawdza rzetelność przyszłego klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Ewidencji Dłużników. Na podstawie informacji zgromadzonych w bazie InfoMonitora, Biura Informacji Kredytowej i w Bankowym Rejestrze Związku Banków Polskich opracowywane są raporty o klientach tzw. wysokiego i podwyższonego ryzyka w obrocie gospodarczym oraz o ich zobowiązaniach.

Nawet konsument może otrzymać bezpłatnie raport na swój temat.

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniej przyznanych kredytów oraz zobowiązań.

Oceniając sytuację kredytową przyszłego kredytobiorcy, bank bierze pod uwagę między innymi jego bieżące zadłużenie oraz historię kredytową.

Bardziej wiarygodnym klientem dla banku jest ten, kto w przeszłości spłacał kredyt bez opóźnień, niż osoba, która nigdy go nie zaciągała.

Przy ocenie zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy każdy bank najczęściej prowadzi własną politykę. Oprócz systemu oceny zdolności kredytowej stosowany jest też bardziej zautomatyzowany system, który określa prawdopodobieństwo zaprzestania spłaty kredytu przez przyszłego klienta.

Przyszły kredytobiorca może się bronić przed informacjami na swój temat, które uważa za nieprawdziwe, a które zostały zgromadzone w bazie na jego temat. Może żądać od banku skorygowania tych danych.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama