REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki, udzielając kredytów firmom, unikają ryzyka

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniejszych kredytów oraz rachunków za prąd, gaz, telefon i czynsz.

Nie wystarczy mieć doświadczenie i pomysł na prowadzenie działalności polegającej na samozatrudnianiu się. Potrzebne są jeszcze pieniądze. Przedsiębiorcy zaciągają kredyty na rozwój i modernizację dotychczasowej działalności oraz gospodarcze, które umożliwiają im zapłacenie płatności wierzycielom i finansowanie bieżącej działalności.

REKLAMA

Rodzaje kredytów

W swojej ofercie banki oferują kredyt w rachunku bieżącym, który umożliwia finansowanie bieżących potrzeb związanych z działalnością gospodarczą, obrotowy na regulowanie m.in. należności i zapasów o charakterze stałym lub inwestycyjny na nakłady inwestycyjne, które pozwalają zwiększyć majątek trwały przedsiębiorcy. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą też korzystać z kredytów konsumpcyjnych, przeznaczając otrzymane pieniądze na dowolny cel.

Wybór banku

Przed wyborem banku, w którym samozatrudniający zaciągnie kredyt, powinien on nie tylko zebrać wymagane dokumenty, lecz również skalkulować koszty, zwrócić uwagę na wysokość pobieranych przez bank prowizji lub marży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagane dokumenty mają przede wszystkim potwierdzić dochody, jakie uzyskuje kredytobiorca, a także to, jak długo prowadzi on działalność gospodarczą.

Niektóre banki lepiej traktują osoby, które otworzyły działalność gospodarczą i przeszły na samozatrudnienie w ramach współpracy z byłym pracodawcą.

Zanim bank udzieli kredytu, sprawdza rzetelność przyszłego klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Ewidencji Dłużników. Na podstawie informacji zgromadzonych w bazie InfoMonitora, Biura Informacji Kredytowej i w Bankowym Rejestrze Związku Banków Polskich opracowywane są raporty o klientach tzw. wysokiego i podwyższonego ryzyka w obrocie gospodarczym oraz o ich zobowiązaniach.

Raport o samym sobie

Nawet konsument może otrzymać bezpłatnie raport na swój temat.

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniej przyznanych kredytów oraz zobowiązań.

Oceniając sytuację kredytową przyszłego kredytobiorcy, bank bierze pod uwagę między innymi jego bieżące zadłużenie oraz historię kredytową.

Bardziej wiarygodnym klientem dla banku jest ten, kto w przeszłości spłacał kredyt bez opóźnień, niż osoba, która nigdy go nie zaciągała.

REKLAMA

Przy ocenie zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy każdy bank najczęściej prowadzi własną politykę. Oprócz systemu oceny zdolności kredytowej stosowany jest też bardziej zautomatyzowany system, który określa prawdopodobieństwo zaprzestania spłaty kredytu przez przyszłego klienta.

Przyszły kredytobiorca może się bronić przed informacjami na swój temat, które uważa za nieprawdziwe, a które zostały zgromadzone w bazie na jego temat. Może żądać od banku skorygowania tych danych.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA