reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Firmy, które używają samochodów z nowymi, ekologicznymi silnikami, łatwiej policzą wysokość należnej opłaty środowiskowej. 1 stycznia 2009 r. weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 196, poz. 1217), które określa wysokość jednostkowych stawek za emisję spalin.

Przedsiębiorcy, którzy będą korzystać z nowych stawek, muszą pamiętać, że obliczając wysokość opłaty, trzeba przeliczyć ilość zużytego paliwa w litrach na kilogramy. Gęstość benzyny wynosi np. 0,755 kg/l. Tym samym, jeżeli samochód zużył przykładowo 10 tys. litrów benzyny, to po przeliczeniu gęstości otrzymujemy 7550 kg (7,550 tony) tego paliwa. Ilość tę mnożymy przez stawkę jednostkową. Za silnik o normie EURO4 wysokość opłaty w 2009 roku wyniesie 41,30 zł, a dla normy EURO5 - 36,50 zł.

Firmy posiadające w swojej flocie nowe ekologiczne silniki zapłacą mniej za korzystanie ze środowiska, o ile obowiązek taki w ogóle powstanie. Opłaty nie trzeba bowiem uiszczać, jeśli jest ona niższa niż 400 zł. Niemniej przedsiębiorca i tak musi przedłożyć marszałkowi województwa wykaz zawierający informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości opłat.

Ewidencję wraz z ewentualną opłatą przekazuje się raz na pół roku, do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama