| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Firmy, które używają samochodów z nowymi, ekologicznymi silnikami, łatwiej policzą wysokość należnej opłaty środowiskowej. 1 stycznia 2009 r. weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 196, poz. 1217), które określa wysokość jednostkowych stawek za emisję spalin.

Przedsiębiorcy, którzy będą korzystać z nowych stawek, muszą pamiętać, że obliczając wysokość opłaty, trzeba przeliczyć ilość zużytego paliwa w litrach na kilogramy. Gęstość benzyny wynosi np. 0,755 kg/l. Tym samym, jeżeli samochód zużył przykładowo 10 tys. litrów benzyny, to po przeliczeniu gęstości otrzymujemy 7550 kg (7,550 tony) tego paliwa. Ilość tę mnożymy przez stawkę jednostkową. Za silnik o normie EURO4 wysokość opłaty w 2009 roku wyniesie 41,30 zł, a dla normy EURO5 - 36,50 zł.

Firmy posiadające w swojej flocie nowe ekologiczne silniki zapłacą mniej za korzystanie ze środowiska, o ile obowiązek taki w ogóle powstanie. Opłaty nie trzeba bowiem uiszczać, jeśli jest ona niższa niż 400 zł. Niemniej przedsiębiorca i tak musi przedłożyć marszałkowi województwa wykaz zawierający informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości opłat.

Ewidencję wraz z ewentualną opłatą przekazuje się raz na pół roku, do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK