| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Składki na ZUS będą w takiej samej wysokości przez cały rok

Składki na ZUS będą w takiej samej wysokości przez cały rok

Od stycznia tego roku osoby opłacające składki od minimalnej podstawy nie muszą już cztery razy w roku sprawdzać kwot, jakie mają wpłacić do ZUS. Stawki przez cały rok będą takie same.


Dopiero po dziesięciu latach funkcjonowania reformy emerytalnej mali przedsiębiorcy nie będą musieli co kwartał sprawdzać w oddziałach ZUS lub na stronie internetowej aktualnych wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Ograniczenie biurokracji jest możliwe dzięki temu, że weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, poczynając od tego roku, będzie stanowić zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. Dzięki temu zmniejszy się liczba błędów osób samozatrudnionych, które czasami opłacały składki na ZUS w złej wysokości. Powodowało to konieczność wyjaśniania błędów oraz dopłaty brakujących kwot.

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w nowej wysokości będą obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. To z kolei powoduje, że podstawa obliczenia składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie musiała być znana, zanim rozpocznie się każdy nowy rok kalendarzowy. Przedsiębiorcy mają więc powody do zadowolenia, gdyż będą mogli z góry zaplanować swoje wydatki na ubezpieczenie społeczne na cały dany rok.

Pod koniec każdego roku minister pracy i polityki społecznej w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim poda kwotę prognozowanego miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia rocznego. Pierwszy komunikat już się ukazał. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w obwieszczeniu z 29 grudnia 2008 r. podało kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2009 rok, służącą do ustalenia rocznego limitu składek do ZUS (tzw. 30-krotność). Kwota ta to 3193 zł. Stąd podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (czyli 60 proc.) w 2009 roku nie może być niższa niż 1915,80 zł.

Ale to nie koniec zmian. Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz.U. z 2008 r. nr. 164, poz. 1027), która ujednolici zasady opłacania składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych. Zgodnie z nią składki na ubezpieczenie zdrowotne też będą opłacane przez cały rok w tej samej wysokości. Podstawą ich wyliczania będzie 75 proc. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2009 rok, służącej do ustalenia rocznego limitu składek do ZUS. W tym roku kwota będąca podstawą do ustalenia składki wynosi 3193 zł. Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy będą musieli zapłacić 9 proc. tej kwoty. Oznacza to, że do końca roku wysokość składki wyniesie 215,53 zł.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »