REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki na ZUS będą w takiej samej wysokości przez cały rok

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Od stycznia tego roku osoby opłacające składki od minimalnej podstawy nie muszą już cztery razy w roku sprawdzać kwot, jakie mają wpłacić do ZUS. Stawki przez cały rok będą takie same.

Dopiero po dziesięciu latach funkcjonowania reformy emerytalnej mali przedsiębiorcy nie będą musieli co kwartał sprawdzać w oddziałach ZUS lub na stronie internetowej aktualnych wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Ograniczenie biurokracji jest możliwe dzięki temu, że weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, poczynając od tego roku, będzie stanowić zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. Dzięki temu zmniejszy się liczba błędów osób samozatrudnionych, które czasami opłacały składki na ZUS w złej wysokości. Powodowało to konieczność wyjaśniania błędów oraz dopłaty brakujących kwot.

REKLAMA

Stałe zlecenia

REKLAMA

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w nowej wysokości będą obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. To z kolei powoduje, że podstawa obliczenia składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie musiała być znana, zanim rozpocznie się każdy nowy rok kalendarzowy. Przedsiębiorcy mają więc powody do zadowolenia, gdyż będą mogli z góry zaplanować swoje wydatki na ubezpieczenie społeczne na cały dany rok.

Pod koniec każdego roku minister pracy i polityki społecznej w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim poda kwotę prognozowanego miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia rocznego. Pierwszy komunikat już się ukazał. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w obwieszczeniu z 29 grudnia 2008 r. podało kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2009 rok, służącą do ustalenia rocznego limitu składek do ZUS (tzw. 30-krotność). Kwota ta to 3193 zł. Stąd podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (czyli 60 proc.) w 2009 roku nie może być niższa niż 1915,80 zł.

Ubezpieczenie zdrowotne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ale to nie koniec zmian. Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz.U. z 2008 r. nr. 164, poz. 1027), która ujednolici zasady opłacania składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych. Zgodnie z nią składki na ubezpieczenie zdrowotne też będą opłacane przez cały rok w tej samej wysokości. Podstawą ich wyliczania będzie 75 proc. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2009 rok, służącej do ustalenia rocznego limitu składek do ZUS. W tym roku kwota będąca podstawą do ustalenia składki wynosi 3193 zł. Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy będą musieli zapłacić 9 proc. tej kwoty. Oznacza to, że do końca roku wysokość składki wyniesie 215,53 zł.

W efekcie zmian osoby prowadzące własne firmy w 2009 roku zapłacą do ZUS z tytułu wszystkich składek łączną kwotę 832,80 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę wysokość składek w 2008 roku, obciążenia wzrosną o 43,57 zł więcej niż obecnie. Oczywiście pod warunkiem że przedsiębiorca opłaca także dobrowolną składkę chorobową oraz wypadkową w wysokości 1,8 proc.

Wyższe składki

W 2009 roku wyższe składki zapłacą osoby prowadzące działalność pozarolniczą, korzystające z tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru (30 proc. minimalnego wynagrodzenia). Ze względu na fakt, że wynagrodzenie to wzrosło do 1276 zł, takie osoby łącznie zapłacą do ZUS 329,49 zł miesięcznie.

Posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w nowelizowanej usta- wie o systemie ubezpieczeń społecznych zaproponowali wprowadzenie obowiązkowych składek ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Rozwiązaniu takiemu sprzeciwili się zarówno przedsiębiorcy, jak i Rada Ministrów. Kwestia ta nie została ostatecznie rozstrzygnięta.

Minimalne miesięczne składki do ZUS w 2009 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 220, poz. 1417).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA