REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki na ZUS będą w takiej samej wysokości przez cały rok

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Od stycznia tego roku osoby opłacające składki od minimalnej podstawy nie muszą już cztery razy w roku sprawdzać kwot, jakie mają wpłacić do ZUS. Stawki przez cały rok będą takie same.

Dopiero po dziesięciu latach funkcjonowania reformy emerytalnej mali przedsiębiorcy nie będą musieli co kwartał sprawdzać w oddziałach ZUS lub na stronie internetowej aktualnych wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Ograniczenie biurokracji jest możliwe dzięki temu, że weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, poczynając od tego roku, będzie stanowić zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. Dzięki temu zmniejszy się liczba błędów osób samozatrudnionych, które czasami opłacały składki na ZUS w złej wysokości. Powodowało to konieczność wyjaśniania błędów oraz dopłaty brakujących kwot.

REKLAMA

Stałe zlecenia

REKLAMA

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w nowej wysokości będą obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. To z kolei powoduje, że podstawa obliczenia składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie musiała być znana, zanim rozpocznie się każdy nowy rok kalendarzowy. Przedsiębiorcy mają więc powody do zadowolenia, gdyż będą mogli z góry zaplanować swoje wydatki na ubezpieczenie społeczne na cały dany rok.

Pod koniec każdego roku minister pracy i polityki społecznej w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim poda kwotę prognozowanego miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia rocznego. Pierwszy komunikat już się ukazał. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w obwieszczeniu z 29 grudnia 2008 r. podało kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2009 rok, służącą do ustalenia rocznego limitu składek do ZUS (tzw. 30-krotność). Kwota ta to 3193 zł. Stąd podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (czyli 60 proc.) w 2009 roku nie może być niższa niż 1915,80 zł.

Ubezpieczenie zdrowotne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ale to nie koniec zmian. Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz.U. z 2008 r. nr. 164, poz. 1027), która ujednolici zasady opłacania składek zdrowotnych i ubezpieczeniowych. Zgodnie z nią składki na ubezpieczenie zdrowotne też będą opłacane przez cały rok w tej samej wysokości. Podstawą ich wyliczania będzie 75 proc. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2009 rok, służącej do ustalenia rocznego limitu składek do ZUS. W tym roku kwota będąca podstawą do ustalenia składki wynosi 3193 zł. Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy będą musieli zapłacić 9 proc. tej kwoty. Oznacza to, że do końca roku wysokość składki wyniesie 215,53 zł.

W efekcie zmian osoby prowadzące własne firmy w 2009 roku zapłacą do ZUS z tytułu wszystkich składek łączną kwotę 832,80 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę wysokość składek w 2008 roku, obciążenia wzrosną o 43,57 zł więcej niż obecnie. Oczywiście pod warunkiem że przedsiębiorca opłaca także dobrowolną składkę chorobową oraz wypadkową w wysokości 1,8 proc.

Wyższe składki

W 2009 roku wyższe składki zapłacą osoby prowadzące działalność pozarolniczą, korzystające z tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru (30 proc. minimalnego wynagrodzenia). Ze względu na fakt, że wynagrodzenie to wzrosło do 1276 zł, takie osoby łącznie zapłacą do ZUS 329,49 zł miesięcznie.

Posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w nowelizowanej usta- wie o systemie ubezpieczeń społecznych zaproponowali wprowadzenie obowiązkowych składek ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Rozwiązaniu takiemu sprzeciwili się zarówno przedsiębiorcy, jak i Rada Ministrów. Kwestia ta nie została ostatecznie rozstrzygnięta.

Minimalne miesięczne składki do ZUS w 2009 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 220, poz. 1417).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA