REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aby odzyskać VAT od paliwa, potrzebna jest korekta

Marek Kutarba

REKLAMA

Mimo że nie jest to wprost określone, przy dokonywaniu korekty odliczeń od paliwa do samochodów z kratką, najwłaściwsze byłoby składanie korekt na wzorach obowiązujących w okresie, którego dotyczy korekta.

• Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnął sprawę polskiego zakazu odliczania VAT od samochodów osobowych i paliwa do nich na korzyść podatników, uznając że rozszerzenie obowiązujących w tym zakresie zakazów jest sprzeczne z unijnym prawem. Co takie rozstrzygnięcie oznacza dla podatników?

REKLAMA

- Przede wszystkim podatnicy będą mogli skorygować swoje wcześniejsze rozliczenia z tytułu VAT i uwzględnić w nich nieodliczony wcześniej podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa do samochodów typu kratki lub spełniające tzw. wzór Lisaka. W przypadku podatników posiadających większe floty samochodowe, takie korekty będą oznaczać duże oszczędności.

Po drugie, podatnicy, którzy używają takich samochodów, będą mogli na bieżąco odliczać podatek naliczony związany z zakupem paliwa do tych samochodów.

Rozstrzygnięcie wpłynie również na kwestię odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem czy leasingiem samochodów, zarówno jeśli chodzi o ewentualną korektę odliczenia, jak i odliczenie bieżące zakupu.

• A możemy na przykładzie wyjaśnić, kogo konkretnie to orzeczenie dotyczy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dotyczy ono w zasadzie wszystkich podatników uprawnionych do odliczania podatku VAT, którzy posiadają samochody spełniające wymogi określone dla tzw. kratek lub tzw. wzoru Lisaka. Orzeczenie to dotyczy również tych podatników, którzy w przyszłości nabędą samochody spełniające takie warunki.

• W jaki sposób można zatem będzie odzyskać nadpłacony VAT? Potrzebna będzie korekta rozliczenia VAT za 2004 rok i następne?

- Tak, w celu odzyskania podatku, który nie został odliczony, należy złożyć wnioski o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowaną deklaracją VAT za dany okres.

REKLAMA

Jak to wygląda od strony technicznej? W jaki sposób dokonać szybko korekty? Wypełnić ponownie deklaracje VAT? Na jakim wzorze, tym, który obowiązuje obecnie, czy też takim, jaki obowiązywał w okresie, którego miałaby dotyczyć korekta?

- Niestety, proces korekty może być czasochłonny, wymaga bowiem wyselekcjonowania faktur, poprzednio nieodliczonych, a dotyczących paliwa, lub z tytułu których odliczenie było dokonane tylko częściowo (zakup, leasing). Warto pamiętać, że w przypadku gdy podatnik posiadał również inne samochody, niespełniające ani wymogów kratek, ani tzw. wzoru Lisaka, należy wyłączyć z ewentualnej korekty podatek naliczony z tego tytułu. Wybrane, właściwe faktury należy sumować i przyporządkować do właściwych okresów rozliczeniowych, tak aby uzyskać kwoty korekty danych deklaracji.

Mimo iż nie jest to wprost określone, wydaje się, że najwłaściwsze byłoby składanie korekt na wzorach obowiązujących w danym okresie, którego dotyczy korekta.

• Czy orzeczenie ETS będzie miało także przełożenie na zakup nowych samochodów osobowych oraz ich leasing?

REKLAMA

- Chociaż wyrok dotyczył kwestii odliczania VAT przy nabyciu paliwa, jego konkluzje dotyczą również kwestii odliczania podatku przy nabyciu czy leasingu samochodów. Zatem podatnicy, którzy obecnie nabywaliby samochody spełniające warunki określone dla kratek czy zgodne z tzw. wzorem Lisaka, byliby uprawnieni do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu czy leasingu. Może to wpłynąć pozytywnie również na sprzedaż nowych samochodów, co w obecnej, trudnej dla branży motoryzacyjnej sytuacji byłoby zdecydowanie wskazane.

• Trybunał stwierdził też, że sądy krajowe powinny rozważyć, czy również wzór Lisaka nie stanowi nadmiernego rozszerzenia ograniczeń w odliczaniu VAT. Po co takie odesłanie i co z niego wynika dla podatników?

- ETS nie rozstrzyga kwestii dotyczących ani prawa krajowego, ani stanu faktycznego. Daje jedynie wskazówkę sądom krajowym dotyczącą właściwej interpretacji przepisów wspólnotowych istotnych w sprawie. Ponieważ w tej kwestii, w świetle konkluzji płynących z wyroku ETS, sytuacja wydaje się nie budzić wątpliwości, można uznać, że wyrok WSA nie zmieni w żadnym stopniu sytuacji podatników.

Fot. Marek Matusiak

Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie

Rozmawiał MAREK KUTARBA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA