REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aby odzyskać VAT od paliwa, potrzebna jest korekta

Marek Kutarba

REKLAMA

Mimo że nie jest to wprost określone, przy dokonywaniu korekty odliczeń od paliwa do samochodów z kratką, najwłaściwsze byłoby składanie korekt na wzorach obowiązujących w okresie, którego dotyczy korekta.

• Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnął sprawę polskiego zakazu odliczania VAT od samochodów osobowych i paliwa do nich na korzyść podatników, uznając że rozszerzenie obowiązujących w tym zakresie zakazów jest sprzeczne z unijnym prawem. Co takie rozstrzygnięcie oznacza dla podatników?

REKLAMA

- Przede wszystkim podatnicy będą mogli skorygować swoje wcześniejsze rozliczenia z tytułu VAT i uwzględnić w nich nieodliczony wcześniej podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa do samochodów typu kratki lub spełniające tzw. wzór Lisaka. W przypadku podatników posiadających większe floty samochodowe, takie korekty będą oznaczać duże oszczędności.

Po drugie, podatnicy, którzy używają takich samochodów, będą mogli na bieżąco odliczać podatek naliczony związany z zakupem paliwa do tych samochodów.

Rozstrzygnięcie wpłynie również na kwestię odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem czy leasingiem samochodów, zarówno jeśli chodzi o ewentualną korektę odliczenia, jak i odliczenie bieżące zakupu.

• A możemy na przykładzie wyjaśnić, kogo konkretnie to orzeczenie dotyczy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dotyczy ono w zasadzie wszystkich podatników uprawnionych do odliczania podatku VAT, którzy posiadają samochody spełniające wymogi określone dla tzw. kratek lub tzw. wzoru Lisaka. Orzeczenie to dotyczy również tych podatników, którzy w przyszłości nabędą samochody spełniające takie warunki.

• W jaki sposób można zatem będzie odzyskać nadpłacony VAT? Potrzebna będzie korekta rozliczenia VAT za 2004 rok i następne?

- Tak, w celu odzyskania podatku, który nie został odliczony, należy złożyć wnioski o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowaną deklaracją VAT za dany okres.

REKLAMA

Jak to wygląda od strony technicznej? W jaki sposób dokonać szybko korekty? Wypełnić ponownie deklaracje VAT? Na jakim wzorze, tym, który obowiązuje obecnie, czy też takim, jaki obowiązywał w okresie, którego miałaby dotyczyć korekta?

- Niestety, proces korekty może być czasochłonny, wymaga bowiem wyselekcjonowania faktur, poprzednio nieodliczonych, a dotyczących paliwa, lub z tytułu których odliczenie było dokonane tylko częściowo (zakup, leasing). Warto pamiętać, że w przypadku gdy podatnik posiadał również inne samochody, niespełniające ani wymogów kratek, ani tzw. wzoru Lisaka, należy wyłączyć z ewentualnej korekty podatek naliczony z tego tytułu. Wybrane, właściwe faktury należy sumować i przyporządkować do właściwych okresów rozliczeniowych, tak aby uzyskać kwoty korekty danych deklaracji.

Mimo iż nie jest to wprost określone, wydaje się, że najwłaściwsze byłoby składanie korekt na wzorach obowiązujących w danym okresie, którego dotyczy korekta.

• Czy orzeczenie ETS będzie miało także przełożenie na zakup nowych samochodów osobowych oraz ich leasing?

REKLAMA

- Chociaż wyrok dotyczył kwestii odliczania VAT przy nabyciu paliwa, jego konkluzje dotyczą również kwestii odliczania podatku przy nabyciu czy leasingu samochodów. Zatem podatnicy, którzy obecnie nabywaliby samochody spełniające warunki określone dla kratek czy zgodne z tzw. wzorem Lisaka, byliby uprawnieni do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu czy leasingu. Może to wpłynąć pozytywnie również na sprzedaż nowych samochodów, co w obecnej, trudnej dla branży motoryzacyjnej sytuacji byłoby zdecydowanie wskazane.

• Trybunał stwierdził też, że sądy krajowe powinny rozważyć, czy również wzór Lisaka nie stanowi nadmiernego rozszerzenia ograniczeń w odliczaniu VAT. Po co takie odesłanie i co z niego wynika dla podatników?

- ETS nie rozstrzyga kwestii dotyczących ani prawa krajowego, ani stanu faktycznego. Daje jedynie wskazówkę sądom krajowym dotyczącą właściwej interpretacji przepisów wspólnotowych istotnych w sprawie. Ponieważ w tej kwestii, w świetle konkluzji płynących z wyroku ETS, sytuacja wydaje się nie budzić wątpliwości, można uznać, że wyrok WSA nie zmieni w żadnym stopniu sytuacji podatników.

Fot. Marek Matusiak

Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie

Rozmawiał MAREK KUTARBA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA