REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nim odroczysz płatność, sprawdź dłużnika

Krzysztof Polak

REKLAMA

Prawnych zabezpieczeń należności nie sposób stosować bez uwzględnienia gospodarczego kontekstu.

• Jak skutecznie zabezpieczyć należności w obrocie gospodarczym w sektorze małych i średnich firm?

REKLAMA

- Powszechnym błędem jest podpisywanie umów z osobami, które słownie deklarują, że są uprawnionymi przedstawicielami jakiejś firmy, ale nie przedstawiają żadnego dokumentu, który to potwierdza: ani pełnomocnictwa, ani wyciągu z KRS-u itp. Potem często okazuje się, że taka osoba w ogóle nie była uprawniona do reprezentowania kontrahenta. W takich okolicznościach skuteczność działań windykacyjnych będzie zdecydowanie niższa, a w skrajnych przypadkach uzyskanie zapłaty niemożliwe.

• Na czym polega podstawowe zabezpieczenie?

- Z pewnością warto sprawdzić, z jakiego majątku dłużnika przedsiębiorca będzie dochodził zaspokojenia roszczeń, gdyby ten nie uregulował należności dobrowolnie. Negatywna odpowiedź powinna skłaniać do ponownego przemyślenia kwestii: czy zgoda na odraczanie płatności nie jest obarczona zbyt dużym ryzykiem.

• Kiedy należy stosować zabezpieczenia wekslowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Warto rozważyć, czy dane zabezpieczenie nie spowoduje, że wprawdzie będziemy bardziej bezpieczni, ale za to nikt nie będzie chciał z nami handlować. Zbyt rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa mogą się bowiem okazać nie do przyjęcia dla kontrahentów.

Jednym z często spotykanych zabezpieczeń jest weksel in blanco. W praktyce wekslem zabezpiecza się z reguły większe należności - rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Weksel umożliwia dość szybkie uzyskanie sądowego nakazu zapłaty, który jest natychmiast wykonalny. Oznacza to, że w krótkim czasie możemy ściągnąć z kont dłużnika (np. przez komornika) należne nam kwoty, choćby dłużnik sprzeciwiał się nakazowi, a sam spór w sądzie miał trwać latami.

• W jaki sposób można poszerzyć możliwości uzyskania przez wierzyciela zapłaty?

- Najprostszym rozwiązaniem jest uzyskanie możliwości dochodzenia należności od większego kręgu osób. Popularną metodą tego swoistego poszerzenia kręgu dłużników jest uzyskanie poręczenia od osoby trzeciej. Dzięki poręczeniu wierzyciel uzyskuje możliwość dochodzenia nawet całej należności od poręczyciela, a nie tylko od dłużnika głównego.

Poręczenie jest powszechnie stosowane przy zaciąganiu kredytów zarówno biznesowych, jak i konsumpcyjnych (np. przy zakupach na raty). Szczególnym rodzajem poręczenia jest poręczenie wekslowe tzw. awal, dzięki któremu wierzyciel zyskuje możliwość dochodzenia należności od poręczyciela na takich samych zasadach jak od dłużnika wekslowego.

• Czy hipoteka jest optymalnym rodzajem zabezpieczenia?

- Należycie ustanowiona hipoteka daje niemal całkowitą pewność co do uzyskania przez wierzyciela jego należności. Ten sposób zabezpieczenia należności jest dość skomplikowany i kosztowny (ustanowienie hipoteki wymaga aktu notarialnego i wpisu w księdze wieczystej). Dlatego jest on stosowany tylko w przypadku należności liczonych w setkach tysięcy zł.

Fot. Wojciech Górski

Maciej Panfil, ekspert w zakresie obrotu pieniężnego, właściciel kancelarii prawniczej Maciej Panfil i Partnerzy

Rozmawiał Krzysztof Polak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA