REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europarlament uwalnia handel

Konrad Niklewicz

REKLAMA

Parlament Europejski ułatwia życie eksporterom i likwiduje ostatnie bariery w wymianie towarowej między krajami Unii. W tym samym czasie europosłowie PiS (ale także kilku z PO) wespół z kolegami z frakcji „Zielonych” i eurosocjalistami tropią spisek europejskich supermarketów

Nad pakietem zmian prawnych, które znacząco ułatwią sprzedaż towarów w innych krajach UE, europarlament debatował wczoraj. Głosowanie formalnie odbędzie się dopiero w czwartek, jednak jego wynik jest już przesądzony - PE na pewno przyjmie pakiet dwóch rozporządzeń i jednej „decyzji”, w sprawie swobodnego przepływu towarów.

REKLAMA

Reforma wprowadza przepis, na mocy którego towar, wyprodukowany i dopuszczony do obrotu w jednym kraju, bezwarunkowo musi być dopuszczony do obrotu w innym kraju UE. Ta zasada teoretycznie obowiązywała w Unii od zawsze.

REKLAMA

To była jednak tylko teoria. W praktyce władze krajowe często narzucały importerom obowiązek udowodnienia, że ich towary spełniają dodatkowe, techniczne normy krajowe. W ten sposób powstały nieformalne bariery handlowe, które sabotowały ideę „jednolitego rynku”.

Teraz będzie jednak na odwrót. W myśl nowej regulacji to władze krajowe będą musiały udowodnić, że towar sprowadzony z innego kraju UE norm krajowych nie spełnia. Przedsiębiorca nie będzie zaś musiał robić nic.

- Brak tej regulacji kosztował europejską gospodarkę 150 mld euro rocznie - ocenia Alexander Stubb, fiński europoseł chadecki, jeden z promotorów nowego rozporządzenia. - Teraz przedsiębiorcy nie będą obawiali się wchodzenia na wszystkie rynki UE - dodaje Stubb. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2009 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Paradoksalnie w tym samym czasie, w którym Parlament Europejski decydował się na dalsze liberalizowanie handlu wewnątrz UE, ogromna grupa europosłów - w sumie aż 439, w tym także przedstawiciele klubu PiS - wystosowała deklarację w sprawie „nadużycia pozycji rynkowej przez supermarkety”. Tekst tej deklaracji „wzywa Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji do zbadania wpływu, jaki koncentracja sektora supermarketów w UE wywiera na małe przedsiębiorstwa, dostawców, pracowników i konsumentów”.

Współautorem tego wezwania jest Janusz Wojciechowski, polityk rozłamowej frakcji PSL „Piast”, przygarnięty do klubu europosłów PiS. Towarzyszą mu Gyula Hegyi (socjalistyczny europoseł Węgier), Harlem Désir (socjalista z Francji) i Caroline Lucas (Partia Zielonych, Wielka Brytania).

Europosłów oburza fakt, że sieci supermarketów mogą wykorzystywać swoją pozycję rynkową do zmuszania dostawców do obniżania cen „do poziomu trudnego do utrzymania”. Ich zdaniem te działania prowadzą do „szkodliwego wpływu zarówno na jakość zatrudnienia, jak i ochronę środowiska”.

- Mam nadzieję, że w przyszłości polscy posłowie będą poświęcali mniej czasu na takie niepotrzebne deklaracje - komentował uszczypliwie Janusz Lewandowski, europoseł PO.

Pod kuriozalną deklaracją o supermarketach podpisało się jednak także kilku europosłów PO.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA