REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europarlament uwalnia handel

Konrad Niklewicz

REKLAMA

Parlament Europejski ułatwia życie eksporterom i likwiduje ostatnie bariery w wymianie towarowej między krajami Unii. W tym samym czasie europosłowie PiS (ale także kilku z PO) wespół z kolegami z frakcji „Zielonych” i eurosocjalistami tropią spisek europejskich supermarketów

Nad pakietem zmian prawnych, które znacząco ułatwią sprzedaż towarów w innych krajach UE, europarlament debatował wczoraj. Głosowanie formalnie odbędzie się dopiero w czwartek, jednak jego wynik jest już przesądzony - PE na pewno przyjmie pakiet dwóch rozporządzeń i jednej „decyzji”, w sprawie swobodnego przepływu towarów.

REKLAMA

Reforma wprowadza przepis, na mocy którego towar, wyprodukowany i dopuszczony do obrotu w jednym kraju, bezwarunkowo musi być dopuszczony do obrotu w innym kraju UE. Ta zasada teoretycznie obowiązywała w Unii od zawsze.

REKLAMA

To była jednak tylko teoria. W praktyce władze krajowe często narzucały importerom obowiązek udowodnienia, że ich towary spełniają dodatkowe, techniczne normy krajowe. W ten sposób powstały nieformalne bariery handlowe, które sabotowały ideę „jednolitego rynku”.

Teraz będzie jednak na odwrót. W myśl nowej regulacji to władze krajowe będą musiały udowodnić, że towar sprowadzony z innego kraju UE norm krajowych nie spełnia. Przedsiębiorca nie będzie zaś musiał robić nic.

- Brak tej regulacji kosztował europejską gospodarkę 150 mld euro rocznie - ocenia Alexander Stubb, fiński europoseł chadecki, jeden z promotorów nowego rozporządzenia. - Teraz przedsiębiorcy nie będą obawiali się wchodzenia na wszystkie rynki UE - dodaje Stubb. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2009 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Paradoksalnie w tym samym czasie, w którym Parlament Europejski decydował się na dalsze liberalizowanie handlu wewnątrz UE, ogromna grupa europosłów - w sumie aż 439, w tym także przedstawiciele klubu PiS - wystosowała deklarację w sprawie „nadużycia pozycji rynkowej przez supermarkety”. Tekst tej deklaracji „wzywa Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji do zbadania wpływu, jaki koncentracja sektora supermarketów w UE wywiera na małe przedsiębiorstwa, dostawców, pracowników i konsumentów”.

Współautorem tego wezwania jest Janusz Wojciechowski, polityk rozłamowej frakcji PSL „Piast”, przygarnięty do klubu europosłów PiS. Towarzyszą mu Gyula Hegyi (socjalistyczny europoseł Węgier), Harlem Désir (socjalista z Francji) i Caroline Lucas (Partia Zielonych, Wielka Brytania).

Europosłów oburza fakt, że sieci supermarketów mogą wykorzystywać swoją pozycję rynkową do zmuszania dostawców do obniżania cen „do poziomu trudnego do utrzymania”. Ich zdaniem te działania prowadzą do „szkodliwego wpływu zarówno na jakość zatrudnienia, jak i ochronę środowiska”.

- Mam nadzieję, że w przyszłości polscy posłowie będą poświęcali mniej czasu na takie niepotrzebne deklaracje - komentował uszczypliwie Janusz Lewandowski, europoseł PO.

Pod kuriozalną deklaracją o supermarketach podpisało się jednak także kilku europosłów PO.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA