REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lista dłużników ujawnia nierzetelnych

Krzysztof Polak

REKLAMA

W przypadku wątpliwości co do wiarygodności kontrahenta warto sprawdzić, czy nie figuruje on w rejestrach dłużników.

• W jaki sposób firma może się upewnić, że kontrahent jest podmiotem rzetelnym?

REKLAMA

- Można zwrócić się do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) o wydanie odpisu z akt rejestrowych - kopii bilansów, uchwał o podziale zysków lub pokryciu strat bilansowych. Chodzi o zbadanie, czy dany podmiot rejestrowy, prowadzący pełną księgowość, wywiązuje się ze zobowiązania przedkładania KRS corocznego bilansu. Zaświadczenie pozwala uzyskać orientację, z kim mamy do czynienia. Jeśli kontrahent regularnie przekazuje swoje bilanse do KRS, to na ogół dobrze to świadczy o jego rzetelności i wiarygodności.

• A jak sprawdzić partnera niezarejestrowanego w KRS?

- W takim przypadku zadanie jest trudniejsze. W KRS nie znajdziemy żadnych informacji. Pozostaje sprawdzić publicznie dostępne listy dłużników. Niestety, nasze doświadczenia pokazują, że sprawdzanie rejestru dłużników (w Polsce funkcjonują trzy takie czarne listy: Krajowy Rejestr Dłużników, Europejski Rejestr Informacji Finansowej i InfoMonitor) przed podpisaniem umowy, w celu stwierdzenia, czy figuruje tam potencjalny kontrahent, nie jest praktyką powszechnie stosowaną przez firmy.

Na takie listy dłużników można trafić za niezapłacone rachunki, których termin płatności minął 60 dni temu. Podstawą do wpisu nie muszą być jakieś niebotyczne wierzytelności. Jeśli chodzi o firmy, to zaległe płatności muszą mieć wartość co najmniej 500 zł z odsetkami. W przypadku indywidualnych osób wystarczy dług o wartości 200 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Jakie szanse ma dłużnik na wypis z rejestru KRS?

- Sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z rejestru dłużników niewypłacalnych w razie uchylenia lub zmiany postanowienia, na podstawie którego dokonano wpisu. Dokonuje tego też, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości.

Jedyną przesłanką wykreślenia wpisu na wniosek dłużnika jest utrata przez tytuł wykonawczy cechy prawomocności, co musi być stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

• A więc zmiany w rejestrach KRS są konsekwencją wyroku sądu?

- Sama spłata długu nie jest argumentem decydującym. Wpis o długu zaspokojonym przez dłużnika podlega wykreśleniu z urzędu dopiero po upływie dziesięciu lat od dokonania wpisu. Jednakże jeżeli w orzeczeniu sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe został oznaczony krótszy termin zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, wykreślenie może nastąpić na wniosek dłużnika po upływie tego terminu.

Ponadto zgodnie z Uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z 16 marca 2007 r. (sygn. akt: III CZP 9/2007) umorzenie postępowania o wyjawieniu majątku stanowi podstawę do wykreślenia dłużnika z rejestru.

Rozmawiał Krzysztof Polak

• Marta Szeja-Dmowska

radca prawny i wspólnik w Kancelarii Prawniczej Piotr Szeja i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA