REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy doradcze muszą przekształcić się w domy maklerskie

Piotr Trocha

REKLAMA

Polska nie wprowadziła w życie unijnych przepisów o rynkach finansowych, które zwiększają ochronę klientów oraz porządkują rynek usług doradczych.

Termin do przyjęcia Dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID), która stwarza nowe ramy prawne dla świadczenia usług inwestycyjnych w Unii, minął 1 listopada. Dyrektywa nakłada też na przedsiębiorstwa inwestycyjne obowiązek realizacji zlecenia na warunkach najbardziej korzystnych dla klienta. Eksperci podkreślają, że priorytetem nowego rządu powinna być jak najszybsza nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która pozwoliła implementować regulacje Dyrektywy. Dotyczy to zwłaszcza prawnych warunków działalności doradców finansowych oraz nowej definicji działalności maklerskiej.

REKLAMA

- W pierwszej kolejności należy określić status doradcy finansowego, zasady etyczne zawodu oraz zasady przyznawania licencji. Obecnie brak jest jakiejkolwiek kompleksowej regulacji w tym zakresie - mówi Franciszek Zięba, dyrektor Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAPF), przy której działa Stowarzyszenie Doradców Finansowych.

Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podkreśla, że Dyrektywa za działalność maklerską uznaje wykonywanie każdego doradztwa inwestycyjnego.

- Musimy ją wdrożyć do polskiego prawa, a to będzie oznaczać dla wielu firm zajmujących się doradztwem finansowym konieczność przekształcenia w dom maklerski - podkreśla Łukasz Dajnowicz z KNF.

- Ze względu na brak implementacji Dyrektywy MiFID KNF nie może jednak żądać, aby firmy doradztwa finansowego już dziś przygotowywały się do składania wniosków o zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej. Należy najpierw precyzyjnie określić krąg adresatów tego obowiązku. Dyrektywa zakłada wiele wyłączeń - mówi Bartosz Jankowski, radca prawny z Xelion. Doradcy Finansowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadanie-priorytet

Dyrektywa ma zapewnić przedsiębiorcom inwestycyjnym równe możliwości dostępu do rynków w całej Wspólnocie. Znosi ograniczenia prawne i techniczne w tym zakresie. Jeżeli podmioty te uzyskają zezwolenie w jednym z państw, będą mogły działać w każdym innym (zasada jednolitego paszportu). Państwa członkowskie miały czas na przyjęcie Dyrektywy do 31 stycznia 2007 r. Od 1 listopada powinny ją bezwzględnie stosować. Poprzedni rząd jednak zbyt późno skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przez co projekt utknął w Sejmie do końca kadencji. Eksperci podkreślają, że obecny rząd powinien jak najszybciej wrócić do prac nad nowelizacją.

- Oprócz tej ustawy prawdopodobnie należałoby znowelizować również ustawę o funduszach inwestycyjnych. W chwili obecnej trudno wskazać, jak będzie wyglądać kwestia uzyskiwania zezwoleń na działalność maklerską, to nowe regulacje powinny przesądzić o konieczności jego uzyskania lub rozszerzenia - stwierdza Katarzyna Siwek, kierownik Działu Analiz w Expander.

Jak podkreślają eksperci z Xelion. Doradcy Finansowi - przez to, że Polska nie przyjęła na czas Dyrektywy MiFID, Komisja nie może teraz żądać, aby doradcy już dziś przygotowywali się do przekształcenia. Ustawa musi szczegółowo określić, kto podlega temu obowiązkowi.

Potrzebne przekształcenie

KNF jednak przypomina, że doradcy finansowi, którzy przygotowują dla klientów pisemną lub ustną rekomendację kupna produktów finansowych, będą musieli złożyć wniosek o zezwolenie na działalność maklerską.

- Już dziś wiemy, że doradztwo przy wyborze funduszu inwestycyjnego to działalność maklerska w rozumieniu Dyrektywy. Będzie wymagała zgody na prowadzenie działalności maklerskiej. Pozostaje kwestia relacji tej zgody do zgody na dystrybucję jednostek uczestnictwa - mówi Katarzyna Siwek.

- To zrozumiałe, bo obowiązek ten powinien dotyczyć właśnie tych podmiotów, które rekomendują konkretne produkty finansowe, a często same sprzedają. Mniejsze firmy doradcze te produkty analizują, doradzają klientowi, jak pozyskać środki albo zagospodarować nadwyżki. Ale po ich kupno odsyłają do maklera - mówi dyrektor Zięba.

Korzystna Dyrektywa

Jak podkreśla Zbigniew Mrowiec, partner w Kancelarii Dewey & LeBoeuf, Dyrektywa jest korzystna zwłaszcza dla klientów, bo lepiej chroni ich interesy. Wprowadza kryteria ich systematyzacji na inwestorów detalicznych i branżowych, co umożliwi lepszą informację o ryzyku inwestycyjnym i jego dopasowanie do potrzeb klienta.

- Obostrzenie prowadzenia działalności doradczej zasługuje na poparcie. Obecny sposób doradzania przez niektórych doradców jest skandaliczny. Klient nie ma możliwości dochodzenia swych roszczeń - zgadza się Piotr Palenik, analityk z ING Securities.

Założenie domu maklerskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Dyrektywa 2004/39/WE Parlamentu i Rady w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID I).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA