REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy doradcze muszą przekształcić się w domy maklerskie

Piotr Trocha

REKLAMA

Polska nie wprowadziła w życie unijnych przepisów o rynkach finansowych, które zwiększają ochronę klientów oraz porządkują rynek usług doradczych.

Termin do przyjęcia Dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID), która stwarza nowe ramy prawne dla świadczenia usług inwestycyjnych w Unii, minął 1 listopada. Dyrektywa nakłada też na przedsiębiorstwa inwestycyjne obowiązek realizacji zlecenia na warunkach najbardziej korzystnych dla klienta. Eksperci podkreślają, że priorytetem nowego rządu powinna być jak najszybsza nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która pozwoliła implementować regulacje Dyrektywy. Dotyczy to zwłaszcza prawnych warunków działalności doradców finansowych oraz nowej definicji działalności maklerskiej.

REKLAMA

- W pierwszej kolejności należy określić status doradcy finansowego, zasady etyczne zawodu oraz zasady przyznawania licencji. Obecnie brak jest jakiejkolwiek kompleksowej regulacji w tym zakresie - mówi Franciszek Zięba, dyrektor Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAPF), przy której działa Stowarzyszenie Doradców Finansowych.

Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podkreśla, że Dyrektywa za działalność maklerską uznaje wykonywanie każdego doradztwa inwestycyjnego.

- Musimy ją wdrożyć do polskiego prawa, a to będzie oznaczać dla wielu firm zajmujących się doradztwem finansowym konieczność przekształcenia w dom maklerski - podkreśla Łukasz Dajnowicz z KNF.

- Ze względu na brak implementacji Dyrektywy MiFID KNF nie może jednak żądać, aby firmy doradztwa finansowego już dziś przygotowywały się do składania wniosków o zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej. Należy najpierw precyzyjnie określić krąg adresatów tego obowiązku. Dyrektywa zakłada wiele wyłączeń - mówi Bartosz Jankowski, radca prawny z Xelion. Doradcy Finansowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadanie-priorytet

Dyrektywa ma zapewnić przedsiębiorcom inwestycyjnym równe możliwości dostępu do rynków w całej Wspólnocie. Znosi ograniczenia prawne i techniczne w tym zakresie. Jeżeli podmioty te uzyskają zezwolenie w jednym z państw, będą mogły działać w każdym innym (zasada jednolitego paszportu). Państwa członkowskie miały czas na przyjęcie Dyrektywy do 31 stycznia 2007 r. Od 1 listopada powinny ją bezwzględnie stosować. Poprzedni rząd jednak zbyt późno skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przez co projekt utknął w Sejmie do końca kadencji. Eksperci podkreślają, że obecny rząd powinien jak najszybciej wrócić do prac nad nowelizacją.

- Oprócz tej ustawy prawdopodobnie należałoby znowelizować również ustawę o funduszach inwestycyjnych. W chwili obecnej trudno wskazać, jak będzie wyglądać kwestia uzyskiwania zezwoleń na działalność maklerską, to nowe regulacje powinny przesądzić o konieczności jego uzyskania lub rozszerzenia - stwierdza Katarzyna Siwek, kierownik Działu Analiz w Expander.

Jak podkreślają eksperci z Xelion. Doradcy Finansowi - przez to, że Polska nie przyjęła na czas Dyrektywy MiFID, Komisja nie może teraz żądać, aby doradcy już dziś przygotowywali się do przekształcenia. Ustawa musi szczegółowo określić, kto podlega temu obowiązkowi.

Potrzebne przekształcenie

KNF jednak przypomina, że doradcy finansowi, którzy przygotowują dla klientów pisemną lub ustną rekomendację kupna produktów finansowych, będą musieli złożyć wniosek o zezwolenie na działalność maklerską.

- Już dziś wiemy, że doradztwo przy wyborze funduszu inwestycyjnego to działalność maklerska w rozumieniu Dyrektywy. Będzie wymagała zgody na prowadzenie działalności maklerskiej. Pozostaje kwestia relacji tej zgody do zgody na dystrybucję jednostek uczestnictwa - mówi Katarzyna Siwek.

- To zrozumiałe, bo obowiązek ten powinien dotyczyć właśnie tych podmiotów, które rekomendują konkretne produkty finansowe, a często same sprzedają. Mniejsze firmy doradcze te produkty analizują, doradzają klientowi, jak pozyskać środki albo zagospodarować nadwyżki. Ale po ich kupno odsyłają do maklera - mówi dyrektor Zięba.

Korzystna Dyrektywa

Jak podkreśla Zbigniew Mrowiec, partner w Kancelarii Dewey & LeBoeuf, Dyrektywa jest korzystna zwłaszcza dla klientów, bo lepiej chroni ich interesy. Wprowadza kryteria ich systematyzacji na inwestorów detalicznych i branżowych, co umożliwi lepszą informację o ryzyku inwestycyjnym i jego dopasowanie do potrzeb klienta.

- Obostrzenie prowadzenia działalności doradczej zasługuje na poparcie. Obecny sposób doradzania przez niektórych doradców jest skandaliczny. Klient nie ma możliwości dochodzenia swych roszczeń - zgadza się Piotr Palenik, analityk z ING Securities.

Założenie domu maklerskiego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Dyrektywa 2004/39/WE Parlamentu i Rady w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID I).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA