Aneks do umowy nie zastąpi pełnomocnictwa
REKLAMA
Akademia Rolnicza w Krakowie w przetargu na dostawę sprzętu AGD wybrała ofertę firmy PH Pro-Hand. Inny wykonawca, PHPU Zuber, oprotestował to rozstrzygniecie, zarzucając zamawiającemu, że nieprawidłowo uznał, że wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie, działający w formie spółki cywilnej Pro-Hand, przedłożyli wraz z ofertą pełnomocnictwo dla osoby podpisującej ofertę.
REKLAMA
Reprezentacja firmy
Zamawiający oddalił protest, wskazując, że zwycięską ofertę podpisała osoba prawidłowo umocowana do jej reprezentowania. Pro-Hand, działający w formie spółki cywilnej, załączył bowiem do oferty aneks do umowy spółki cywilnej, z którego wynika, kto był uprawniony do reprezentowania firmy. Zbędne było więc odrębne pełnomocnictwo.
Firma Zuber wniosła więc odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zespół Arbitrów uwzględnił je i unieważnił wybór najkorzystniejszej oferty. Podkreślił, że status prawny spółki cywilnej powoduje, że jej wspólników należy traktować jako wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia publicznego. W takim przypadku prawo wymaga ustanowienia pełnomocnika umocowanego do reprezentowania ich w przetargu oraz do zawarcia umowy.
Zwycięzcy wykonawcy nie załączyli pełnomocnictwa spełniającego ustawowe wymogi, lecz aneks do umowy spółki cywilnej, z którego wynika, że osobą upoważnioną do reprezentowania firmy będzie Marcin T., czyli osoba, która podpisała ofertę. Tymczasem aneks do umowy spółki cywilnej może zastąpić pełnomocnictwa do reprezentowania wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.
Pełnomocnictwo rodzajowe
Przepisy prawa zamówień publicznych nie regulują wprost formy i treści pełnomocnictwa, więc w tym zakresie stosuje się kodeks cywilny, przy czym z art. 23 ust. 2 prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm.) wynika, iż pełnomocnictwo takie powinno mieć charakter pełnomocnictwa rodzajowego, jakie jest wymagane do podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu (art. 98 zd. 2 k.c.). Pełnomocnictwo powinno więc obejmować umocowanie do reprezentowania mocodawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego i do zawarcia umowy w tej sprawie. Natomiast aneks dołączony do oferty Pro-Hand może być traktowany wyłącznie jako pełnomocnictwo ogólne do podejmowania czynności zwykłego zarządu.
Sygn. akt UZP/ZO/0-942/07
EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA
ewa.graczewska-ivanova@infor.pl
OPINIA
PIOTR TRĘBICKI
radca prawny z Kancelarii GESSEL
Wielokrotnie zastanawiałem się, dlaczego arbitrzy tak często rzucają kłody pod nogi spółkom cywilnym. Wystarczy rzut oka na przepisy kodeksu cywilnego, aby sprawdzić, że co do zasady, każdy wspólnik spółki cywilnej jest umocowany do jej reprezentowania w zakresie zwykłych czynności spółki. Dla spółki handlującej sprzętem AGD złożenie oferty na sprzedaż lodówek to żadna niezwykła czynność. W ocenie rodzaju czynności, jej ewentualna niezwykłość nie polega na tym, że czynność dotyczy zamówienia publicznego. To wiedza, z pierwszego roku prawa.
REKLAMA
REKLAMA