REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska musi pozyskać dodatkowe uprawnienia

Jan Skoczylas

REKLAMA

Polskie przedsiębiorstwa najbardziej dotknęły nałożone przez Unię Europejską ograniczenia limitów emisji dwutlenku węgla. Jedynym ratunkiem jest pozyskanie dodatkowych uprawnień w ramach tzw. wspólnych wdrożeń oraz mechanizmu czystego rozwoju.

Zdaniem Ryszarda Pazdana, prezesa firmy Atmoterm, eksperta Business Centre Club (BCC), obecnie ryzyko środowiskowe tworzy najpoważniejsze zagrożenie dla rozwoju gospodarki i wymaga specjalnych zintegrowanych działań wszystkich resortów. Zwraca on uwagę przede wszystkim na zmiany klimatyczne, implementacje dyrektyw CAFE i REACH, szkody środowiskowe oraz odpady wydobywcze.

REKLAMA

Dodatkowe limity

- Polska jest światowym liderem realizacji celów Kioto. Zamiast 6 proc., już obecnie można mówić o redukcji emisji dwutlenku węgla o ponad 30 proc. na lata 2008-2012. Mimo to polskie przedsiębiorstwa najbardziej dotknęły nałożone przez UE ograniczenia limitów emisji CO2 o ponad 27 proc., co przełoży się na ograniczenie rozwoju gospodarczego, spadek PKB, wzrost cen i bezrobocie - mówi Ryszard Pazdan.

Jedynym ratunkiem dla przedsiębiorców jest zaangażowanie się rządu w stworzenie odpowiedniej logistyki dla pozyskania dodatkowych limitów z tzw. projektów mechanizmów miękkich, jak: Wspólne Wdrożenia (JI - Joint Implementation) oraz Mechanizmy Czystego Rozwoju (CDM - Clean Development Mechanism). Polska jak dotychczas nie realizuje żadnych z tych projektów poza granicami kraju, w czym odstaje od rozwiniętych krajów europejskich, gdzie liczba zarejestrowana projektów CDM przekroczyła 800.

Nowa ustawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Jana Szyszko, ministra środowiska w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Unia Europejska powinna uszanować w czasie wzrostu gospodarczego Polski to, co wypracowano w przeszłości.

- Tworzona jest nowa ustawa w zakresie handlu emisjami, w której dodano zagadnienie pochłaniania (przyznawania uprawnień emisyjnych lasom państwowym). Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. - powiedział Jan Szyszko.

Umowy i strategia

W związku z ograniczeniem wielkości limitów emisyjnych dla Polski Ryszard Pazdan uważa, że kluczowe jest opracowanie strategii dla Polski realizowania mechanizmu czystego rozwoju (CDM). Pozwoli to na uzyskanie dodatkowych uprawnień, którymi będzie można obracać w ramach europejskiego systemu handlu emisjami. Niezbędne do tego będzie jednak zawarcie umów międzynarodowych dotyczących wyłącznie CDM oraz utworzenie wyspecjalizowanej jednostki wsparcia technicznego i organizacyjnego.

PRZEDSIĘBIORCY O OGRANICZENIU LIMITÓW

Ograniczenia limitów emisji CO2 - zagrożenia i propozycje rozwiązań - taki temat miało spotkanie przedsiębiorców i przedstawicieli rządu zorganizowane w siedzibie Business Centre Club (BCC). Wzięli w nim udział m.in. Jan Szyszko, minister środowiska, Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego, Paweł Sałek, Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, Bogusław Piwowar, wiceprezes BCC, Ryszard Pazdan, ekspert BCC ds. środowiska, prezes Atmoterm oraz Stanisław Kostrzewski, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska. Obecni byli również reprezentanci firm hutniczych, szklarskich, rafinerii i cementowni.

Jan Skoczylas

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA