REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska musi pozyskać dodatkowe uprawnienia

Jan Skoczylas

REKLAMA

Polskie przedsiębiorstwa najbardziej dotknęły nałożone przez Unię Europejską ograniczenia limitów emisji dwutlenku węgla. Jedynym ratunkiem jest pozyskanie dodatkowych uprawnień w ramach tzw. wspólnych wdrożeń oraz mechanizmu czystego rozwoju.

Zdaniem Ryszarda Pazdana, prezesa firmy Atmoterm, eksperta Business Centre Club (BCC), obecnie ryzyko środowiskowe tworzy najpoważniejsze zagrożenie dla rozwoju gospodarki i wymaga specjalnych zintegrowanych działań wszystkich resortów. Zwraca on uwagę przede wszystkim na zmiany klimatyczne, implementacje dyrektyw CAFE i REACH, szkody środowiskowe oraz odpady wydobywcze.

REKLAMA

Dodatkowe limity

- Polska jest światowym liderem realizacji celów Kioto. Zamiast 6 proc., już obecnie można mówić o redukcji emisji dwutlenku węgla o ponad 30 proc. na lata 2008-2012. Mimo to polskie przedsiębiorstwa najbardziej dotknęły nałożone przez UE ograniczenia limitów emisji CO2 o ponad 27 proc., co przełoży się na ograniczenie rozwoju gospodarczego, spadek PKB, wzrost cen i bezrobocie - mówi Ryszard Pazdan.

Jedynym ratunkiem dla przedsiębiorców jest zaangażowanie się rządu w stworzenie odpowiedniej logistyki dla pozyskania dodatkowych limitów z tzw. projektów mechanizmów miękkich, jak: Wspólne Wdrożenia (JI - Joint Implementation) oraz Mechanizmy Czystego Rozwoju (CDM - Clean Development Mechanism). Polska jak dotychczas nie realizuje żadnych z tych projektów poza granicami kraju, w czym odstaje od rozwiniętych krajów europejskich, gdzie liczba zarejestrowana projektów CDM przekroczyła 800.

Nowa ustawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Jana Szyszko, ministra środowiska w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Unia Europejska powinna uszanować w czasie wzrostu gospodarczego Polski to, co wypracowano w przeszłości.

- Tworzona jest nowa ustawa w zakresie handlu emisjami, w której dodano zagadnienie pochłaniania (przyznawania uprawnień emisyjnych lasom państwowym). Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. - powiedział Jan Szyszko.

Umowy i strategia

W związku z ograniczeniem wielkości limitów emisyjnych dla Polski Ryszard Pazdan uważa, że kluczowe jest opracowanie strategii dla Polski realizowania mechanizmu czystego rozwoju (CDM). Pozwoli to na uzyskanie dodatkowych uprawnień, którymi będzie można obracać w ramach europejskiego systemu handlu emisjami. Niezbędne do tego będzie jednak zawarcie umów międzynarodowych dotyczących wyłącznie CDM oraz utworzenie wyspecjalizowanej jednostki wsparcia technicznego i organizacyjnego.

PRZEDSIĘBIORCY O OGRANICZENIU LIMITÓW

Ograniczenia limitów emisji CO2 - zagrożenia i propozycje rozwiązań - taki temat miało spotkanie przedsiębiorców i przedstawicieli rządu zorganizowane w siedzibie Business Centre Club (BCC). Wzięli w nim udział m.in. Jan Szyszko, minister środowiska, Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego, Paweł Sałek, Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, Bogusław Piwowar, wiceprezes BCC, Ryszard Pazdan, ekspert BCC ds. środowiska, prezes Atmoterm oraz Stanisław Kostrzewski, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska. Obecni byli również reprezentanci firm hutniczych, szklarskich, rafinerii i cementowni.

Jan Skoczylas

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA