REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy domagają się równych praw w sądach gospodarczych

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnął czy nowe zasady postępowania w sprawach gospodarczych naruszają konstytucję i pozbawiają przedsiębiorców prawa do rzetelnego rozpoznania ich spraw.

 

REKLAMA

Na wniosek marszałka Sejmu TK rozpoznanie skargi odroczył do 30 listopada. Trybunał Konstytucyjny miał rozpoznać dwie skargi wniesione przez Cyklon Spółkę z o.o. oraz przez przedsiębiorcę Pawła M. zarzucające niezgodność z konstytucją art.47912 kodeksu postępowania cywilnego.

Mniej uprawnień

Przepis został wprowadzony do kodeksu postępowania cywilnego podczas jednej z ostatnich nowelizacji i spotkał się z krytyką ze strony przedsiębiorców, profesjonalnych pełnomocników, a nawet sędziów orzekających w sprawach gospodarczych. W dodatku odnosi się wyłącznie do postępowania w sprawach gospodarczych, a nie jest stosowany wówczas gdy w tzw. zwykłym postępowaniu cywilnym toczy się spór między przedsiębiorcą i stroną, która nim nie jest.

Artykuł 47912 kodeksu postępowania cywilnego zobowiązuje powoda do podania już w pozwie wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku trwającego postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadmierne rygory

W złożonej do Trybunału skardze konstytucyjnej Cyklon spółka z.o.o. stwierdziła, że przepis ogranicza możliwość skutecznego dochodzenia praw przez podmioty gospodarcze, ponieważ nałożył na nie nadmierne rygory i wprowadził prekluzję dla wszystkich twierdzeń i dowodów. Dlatego strona musi już w pozwie zawrzeć nawet dowód z opinii biegłego, pod rygorem utraty prawa złożenia takiego wniosku w toku sprawy, mimo, że dowód z opinii biegłego nie może zostać zastąpiony inną czynnością dowodową.

Ograniczenia takie nie występują, gdy przedsiębiorca jest stroną w tzw. zwykłych sprawach cywilnych przeciwko innym osobom niż drugi przedsiębiorca.

Cyklon Spółka z o.o. przegrała sprawę w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Spółka domagała się zwrotu ceny za nabyte od pozwanego felgi, których wadliwość (w zakresie montażu i dopasowania do tarcz kół pojazdu) ujawniła się w toku eksploatacji. W toku sprawy zostało przedłożone tłumaczenie na język polski ekspertyzy producenta, z której wynikało, że montaż felg powinien być prowadzony przy użyciu pierścieni centrujących, których brak wpływa nie tylko na jakość, ale i na bezpieczeństwo jazdy.

Zabrakło opinii biegłego

REKLAMA

Powód wniósł o przeprowadzenie opinii biegłego, aby ustalić czy niewłaściwy dobór opon mógł spowodować powstanie wady i czy wymiana tych opon na właściwe mogła w ogóle doprowadzić do trwałego usunięcia ujawnionych wad (co twierdziła strona pozwana). Chodziło o ustalenie czy wada tkwiła w felgach i niewłaściwym sposobie ich montażu.

Wniosek dowodowy powoda nie został uwzględniony, bo zdaniem sądu, powód powinien już w pozwie wnieść o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Sąd oddalił powództwo, a sąd drugiej instancji apelację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA