REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PARP: będą pieniądze na informatyzację małych firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie rozdysponowywała unijne dotacje na informatyzację firm oraz turystykę - dowiedziała się GP. Chodzi o prawie 4 mld zł.


REKLAMA

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już wkrótce może dostać nowe zadania przy podziale unijnych pieniędzy w latach 2007-2013. Jak wynika z informacji GP, będzie odpowiedzialna za wdrażanie dotacji na informatyzację firm oraz turystykę w programie Innowacyjna Gospodarka. To dodatkowe prawie 1 mld euro (ok. 3,8 mld zł).


- Trwają prace nad przekazaniem tych pieniędzy do Agencji - mówi informator GP.

REKLAMA


PARP wyrasta na jedną z najważniejszych instytucji, która już od przyszłego roku będzie rozdysponowywała unijne pieniądze. Już wcześniej zapadła decyzja o przydzieleniu jej unijnych dotacji dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka (2,6 mld euro), części środków w programie Kapitał Ludzki (700 mln euro) oraz całego programu Rozwój Polski Wschodniej (2,2 mld euro).


Brak instytucji, która będzie zarządzała funduszami na informatyzację firm, to efekt negocjacji programu Innowacyjna Gospodarka z Komisją Europejską. Bruksela zażyczyła sobie rozdzielenie środków na informatyzację administracji centralnej od tych przeznaczonych dla firm. W ten sposób powstały dwa priorytety zamiast wcześniej planowanego jednego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


To, że prawie 800 mln euro na projekty dotyczące m.in. wdrażania w małych firmach usług elektronicznych dostanie PARP, jest już pewne. Wskazuje na to opublikowany w ubiegłym tygodniu przez resort rozwoju końcowa część uszczegółowienia programu Innowacyjna Gospodarka. Zapisano tam Agencję jako instytucję wdrażającą Priorytet 8.


W przypadku środków na turystykę, decyzja nie jest jeszcze ostatecznie podjęta. O blisko 200 mln euro na ten cel walczyła Polska Organizacja Turystyczna. Jednak z konfliktu, który miał miejsce na początku roku na linii resort gospodarki - działacze organizacji o obsadzenie stanowiska prezesa, POT wyszedł osłabiony organizacyjnie i nie budzi zaufania jako instytucja odpowiedzialna za wdrożenie unijnych funduszy. Dlatego też pojawił się pomysł, by przekazać je do PARP.


- Decyzja w tej sprawie ostatecznie nie zapadła - twierdzi Katarzyna Graba, rzecznik POT.


Prosi, by w tej sprawie kontaktować się pod koniec tygodnia.


Jak twierdzą nasze źródła, w tym tygodniu resort gospodarki powinien oficjalnie poinformować o przyznaniu PARP środków na informatyzację i turystykę.


JAKIE INWESTYCJE MOGĄ LICZYĆ NA DOTACJE

Pieniądze na informatyzację firm, które będzie miała do dyspozycji PARP, zostaną przeznaczone na dwa rodzaje inwestycji:

REKLAMA

- dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw na zakup usług, sprzętu i oprogramowania, które pozwoli zaoferować im swoje usługi lub produkty w internecie. Chodzi o projekty typu e-sklepy. Maksymalnie na ten cel firmy mogą dostać 200 tys. zł, a Unia refunduje 85 proc. wartości projektu.

- dotacje dla grup firm (minimum trzech), które chcą utworzyć wspólne przedsięwzięcie w internecie. Chodzi o projekty typu zakup elektronicznych systemów zakupów i raportowanie dla firmy i jej podwykonawców. Minimalna wartość dotacji to 100 tys. zł.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA