| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PARP: będą pieniądze na informatyzację małych firm

PARP: będą pieniądze na informatyzację małych firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie rozdysponowywała unijne dotacje na informatyzację firm oraz turystykę - dowiedziała się GP. Chodzi o prawie 4 mld zł.


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już wkrótce może dostać nowe zadania przy podziale unijnych pieniędzy w latach 2007-2013. Jak wynika z informacji GP, będzie odpowiedzialna za wdrażanie dotacji na informatyzację firm oraz turystykę w programie Innowacyjna Gospodarka. To dodatkowe prawie 1 mld euro (ok. 3,8 mld zł).


- Trwają prace nad przekazaniem tych pieniędzy do Agencji - mówi informator GP.


PARP wyrasta na jedną z najważniejszych instytucji, która już od przyszłego roku będzie rozdysponowywała unijne pieniądze. Już wcześniej zapadła decyzja o przydzieleniu jej unijnych dotacji dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka (2,6 mld euro), części środków w programie Kapitał Ludzki (700 mln euro) oraz całego programu Rozwój Polski Wschodniej (2,2 mld euro).


Brak instytucji, która będzie zarządzała funduszami na informatyzację firm, to efekt negocjacji programu Innowacyjna Gospodarka z Komisją Europejską. Bruksela zażyczyła sobie rozdzielenie środków na informatyzację administracji centralnej od tych przeznaczonych dla firm. W ten sposób powstały dwa priorytety zamiast wcześniej planowanego jednego.


To, że prawie 800 mln euro na projekty dotyczące m.in. wdrażania w małych firmach usług elektronicznych dostanie PARP, jest już pewne. Wskazuje na to opublikowany w ubiegłym tygodniu przez resort rozwoju końcowa część uszczegółowienia programu Innowacyjna Gospodarka. Zapisano tam Agencję jako instytucję wdrażającą Priorytet 8.


W przypadku środków na turystykę, decyzja nie jest jeszcze ostatecznie podjęta. O blisko 200 mln euro na ten cel walczyła Polska Organizacja Turystyczna. Jednak z konfliktu, który miał miejsce na początku roku na linii resort gospodarki - działacze organizacji o obsadzenie stanowiska prezesa, POT wyszedł osłabiony organizacyjnie i nie budzi zaufania jako instytucja odpowiedzialna za wdrożenie unijnych funduszy. Dlatego też pojawił się pomysł, by przekazać je do PARP.


- Decyzja w tej sprawie ostatecznie nie zapadła - twierdzi Katarzyna Graba, rzecznik POT.


Prosi, by w tej sprawie kontaktować się pod koniec tygodnia.


Jak twierdzą nasze źródła, w tym tygodniu resort gospodarki powinien oficjalnie poinformować o przyznaniu PARP środków na informatyzację i turystykę.


JAKIE INWESTYCJE MOGĄ LICZYĆ NA DOTACJE

Pieniądze na informatyzację firm, które będzie miała do dyspozycji PARP, zostaną przeznaczone na dwa rodzaje inwestycji:

- dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw na zakup usług, sprzętu i oprogramowania, które pozwoli zaoferować im swoje usługi lub produkty w internecie. Chodzi o projekty typu e-sklepy. Maksymalnie na ten cel firmy mogą dostać 200 tys. zł, a Unia refunduje 85 proc. wartości projektu.

- dotacje dla grup firm (minimum trzech), które chcą utworzyć wspólne przedsięwzięcie w internecie. Chodzi o projekty typu zakup elektronicznych systemów zakupów i raportowanie dla firmy i jej podwykonawców. Minimalna wartość dotacji to 100 tys. zł.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK