| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zawyżenie straty to przestępstwo

Zawyżenie straty to przestępstwo

Przedsiębiorca, który w wyniku zawyżenia straty zapłaci za mało podatku, może zostać ukarany za dwa przestępstwa.


Zaniżenie straty podatkowej nie spowoduje konsekwencji dla przedsiębiorcy w postaci nałożenia na niego kary wynikającej z kodeksu karnego skarbowego. Podatnik, który pomyli się na swoją niekorzyść, co najwyżej zapłaci za dużo podatku. Inaczej będzie w sytuacji zawyżenia straty. Wtedy w grę wchodzą kary za przestępstwa skarbowe. Niekiedy podatnik odpowie za więcej niż jedno przestępstwo.


Zawyżenie straty podatkowej w wyniku podania np. błędnych danych w deklaracji może doprowadzić do uszczuplenia podatku lub też narażenia na takie uszczuplenie (do uszczuplenia może dojść wskutek wykorzystania zawyżonej straty do pomniejszenia dochodu w kolejnych latach). Na ten aspekt zwrócił uwagę Michał Roszkowski, starszy konsultant w Accreo Taxand, który podkreślił, że taka sytuacja powoduje zastosowanie art. 56 kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym zagrożone karą jest uszczuplenie podatku poprzez m.in. podawanie nieprawdy w deklaracji, a zatem również wykazywanie niewłaściwej wysokości straty.


- Należy jednak wziąć pod uwagę, że taka sytuacja może również wynikać z nierzetelnie prowadzonych ksiąg, co jest traktowane w kodeksie karnym skarbowym jako inny (odmienny) czyn i oddzielnie karany w art. 61 k.k.s. W konsekwencji może zostać stwierdzony zbieg dwóch oddzielnych przestępstw i wymierzona kara łączna w granicach od najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy z uwzględnieniem istniejących górnych ograniczeń dla każdego rodzaju kary. Oczywiście w każdym przypadku, aby pociągnąć podmiot do odpowiedzialności karnej skarbowej za przestępstwo, trzeba udowodnić, że rozpatrywana nierzetelność była wynikiem jego świadomych działań - argumentował Michał Roszkowski.


Zdaniem Macieja Hadasa, starszego konsultanta w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zawyżenie straty może być również skutkiem oszustwa podatkowego. Najczęściej podatnik wypełnia deklarację nie mając zamiaru uszczuplenia należnego podatku.


- Pomyłka podatnika w prawnej kwalifikacji wydatków do odliczenia nie może oznaczać, że doszło do popełnienia przestępstwa z art. 56 k.k.s., co potwierdził wyrok TK z 12 września 2005 r. (sygn. SK 13/05) - wskazał Maciej Hadas.


Dodał, że ustalenie narażonego na uszczuplenie podatku w związku z zawyżeniem straty będzie wynikało z obliczenia podatku, jaki podatnik zapłaciłby w przypadku wyłączenia z kosztów tych wydatków, które w sposób nieuzasadniony zostały do tych kosztów wliczone.


- Jeżeli mimo takiego wyłączenia podatnik i tak wykazałby stratę w deklaracji, nie ma mowy o przestępstwie, bo nie było narażenia podatku na uszczuplenie. Tylko w przypadku skorzystania z prawa do pomniejszenia przychodu o tę stratę w ciągu kolejnych pięciu lat podatkowych może powstać ewentualnie podstawa do odpowiedzialności karnej skarbowej - tłumaczył ekspert HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

od 31,2 do 12 480
złotych może wynosić kara za przestępstwo skarbowe


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »