REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można ograniczać prawa do reprezentacji zewnętrznej

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Każdy ze wspólników spółki jawnej jest uprawniony do występowania w jej imieniu.


Zarząd Budynków Komunalnych z Krakowa zorganizował przetarg nieograniczony na przycinkę drzew. Jedną z ofert złożyło konsorcjum, w skład którego wchodziła m.in. spółka cywilna oraz spółka jawna. Zamawiający odrzucił ofertę konsorcjum jako niezgodną ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. W szczególności zarzucił, że lider podpisujący ofertę nie miał umocowania do reprezentowania wchodzącej w skład konsorcjum spółki cywilnej, gdyż pełnomocnictwo jako czynność przekraczająca zwykły zarząd powinno być podpisane przez wszystkich wspólników spółki cywilnej, a nie przez jednego. Dodatkowo zamawiający zakwestionował ważność pełnomocnictwa udzielonego przez spółkę jawną. Osoba udzielająca pełnomocnictwo, będąc jednym ze wspólników spółki, nie miała upoważnienia do udzielania dalszych pełnomocnictw.


Konsorcjum oprotestowało decyzję zamawiającego, zarzucając jej naruszenie przepisów kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych dotyczących reprezentacji. Protest nie został rozstrzygnięty w terminie, więc należy uznać, że został oddalony - art. 183 ust. 3 prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm. - dalej p.z.p.). Konsorcjum złożyło odwołanie do prezesa UZP, w którym podtrzymało zarzuty zawarte w proteście. Zespół arbitrów uwzględnił odwołanie i nakazał zamawiającemu powtórzenie oceny wszystkich ofert. W uzasadnieniu podkreślił, że zarówno oferta, jak i pełnomocnictwo dla lidera konsorcjum zostało podpisane przez osoby właściwie reprezentujące każdego z wykonawców. Każdy ze wspólników spółki jawnej, bez konieczności uzyskiwania dodatkowych pełnomocnictw, jest uprawniony do występowania w imieniu spółki. Zdaniem arbitrów prawnie wiążące dla całej spółki jest każde oświadczenie woli wspólnika spółki jawnej wobec osób trzecich, w tym również oświadczenie wspólnika polegające na podpisaniu oferty, czy też ustanowienia pełnomocnika. Bez znaczenia jest tu, czy czynność taka jest czynnością zwykłego zarządu, czy też przekracza zwykły zarząd. W przypadku przekroczenia przez wspólnika uprawnień wynikających z umowy spółki oświadczenie złożone osobie trzeciej pozostaje ważne, wspólnik jest odpowiedzialny wobec innych wspólników za naruszenie przepisów spółki.


Jeśli chodzi o umocowanie wspólników spółki cywilnej, arbitrzy powołali się na stanowisko Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2000 r. w sprawie II CKN 298/00, według którego umocowanie wspólników spółki cywilnej opiera się na przepisie ustawy, a wiec mamy do czynienia z przedstawicielstwem ustawowym, a nie pełnomocnictwem (art. 96 k.c.). Zespół Arbitrów uznał za błędne stanowisko zamawiającego, kwestionujące upoważnienie wspólnika spółki cywilnej do ustanowienia innych pełnomocników z powołaniem się zamawiającego na zapisy art. 106 k.c.


Sygn. akt UZP/ZO/0-111/07


Ewa Grączewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl


OPINIA

DOROTA WISZNIEWSKA

radca prawny specjalizujący się w problematyce zamówień publicznych

Zasady reprezentacji spółki jawnej zostały uregulowane w art. 29 k.s.h., zgodnie z którym każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę, przy czym tego prawa nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich. Prawo wspólnika do reprezentowania spółki jest przedstawicielstwem ustawowym (art. 96 k.c.), wynikającym z ustawy i dotyczy wszystkich czynności sądowych oraz pozasądowych spółki jawnej. Przyznane wspólnikowi prawo do reprezentacji nie może być ograniczone w stosunkach zewnętrznych. Oznacza to dopuszczalność ograniczeń między wspólnikami, które nie wywołują jednak skutków prawnych na zewnątrz. Zgodzić się należy zatem ze stanowiskiem zespołu arbitrów, iż ważne i prawnie wiążące dla całej spółki jawnej jest każde oświadczenie woli wspólnika wobec osób trzecich. Nawet jeśli wspólnik przekroczył uprawnienia wynikające z czynności zwykłego zarządu, to oświadczenie woli złożone osobie trzeciej pozostanie ważne, natomiast wspólnik będzie odpowiadał w stosunku do pozostałych wspólników spółki jawnej za naruszenie wewnętrznych stosunków w spółce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA