reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PFRON dopłaci do zatrudnienia bezrobotnego niepełnosprawnego

PFRON dopłaci do zatrudnienia bezrobotnego niepełnosprawnego

Od 1 stycznia 2008 r. pracodawca otrzyma refundację składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników. Od dziś może ubiegać się o dopłatę za przyjęcie takich osób do pracy.


NOWE PRAWO


Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nią pracodawca, który zatrudni przez co najmniej 12 miesięcy niepełnosprawnego pracownika, może otrzymać w pierwszym roku pracy zwrot 60 proc. jego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest jednak, by przyjęty do pracy niepełnosprawny był wcześniej zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu. Dodatkowo pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni taką osobę, może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy takiej osoby do wysokości 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (40,6 tys. zł).


- To realna, finansowa zachęta, dlatego sądzę, że coraz więcej pracodawców będzie zatrudniać osoby niepełnosprawne. Problemem jest jednak znalezienie rencistów, którzy chcą podjąć pracę - uważa Grzegorz Bugała z firmy Press-Max.


Od dziś osoby niepełnosprawne mogą także otrzymać ze środków PFRON jednorazowe dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Jej wysokość nie może przekraczać 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.


Osoba, która otrzyma dotację do założenia własnej firmy, będzie musiała ją zwrócić wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych tylko wtedy, gdy z własnej winy naruszy warunki umowy o dofinansowanie podpisywanej ze starostą. Dotychczas niepełnosprawni mogli starać się o udzielenie pożyczki na pomoc w założeniu własnej firmy. W ciągu kilku ostatnich lat z tej formy pomocy korzystało jednak coraz mniej osób (w 2006 roku o 13 proc. mniej niż rok wcześniej).


Z kolei od 1 stycznia 2008 r. składki na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników będą refundowane, a nie jak obecnie dofinansowane. Oznacza to, że przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą najpierw musieli terminowo opłacić za nich składki na ZUS, a następnie złożyć wniosek o ich refundację do PFRON. Do wniosku muszą dołączyć co miesiąc informację m.in. o podstawie wymiaru składek oraz o liczbie zatrudnionych niepełnosprawnych i stopniach ich niepełnosprawności. Na tych samych zasadach refundację składek otrzymają niepełnosprawni prowadzący własną działalność gospodarczą.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama