Prowadzący działalność nie odzyskają podatku
REKLAMA
WSA rozstrzygnął kwestię związaną z uprawnieniami do odzyskania części wydatków poniesionych na materiały budowlane. Podatnik wystąpił o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych w związku z budową budynku mieszkalnego. Otrzymał decyzję odmowną. W odwołaniu podkreślał, że kupił działkę budowlaną z zamiarem budowy na niej domu. Rozpoczął ją w 2005 roku, ale z powodu trudności finansowych podjął decyzję o sprzedaży nieruchomości.
Zdaniem organu odwoławczego osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową budynku mieszkalnego. Uprawnienie to nie przysługuje jednak, gdy dokonuje zakupów materiałów budowlanych jako podatnik podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Podatnik, podejmując decyzję o sprzedaży całego domu, podjął równocześnie działania zmierzające do podziału gruntu, a następnie sprzedał nabywcom dwie działki wraz z posadowionymi na nich domami mieszkalnymi typu bliźniak. Podejmując poszczególne czynności, miał więc zamiar sprzedaży poszczególnych działek. Okoliczności te przesądziły, w opinii organów podatkowych, że sprzedaż nieruchomości wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, co wyklucza prawo do zwrotu różnicy VAT.
Sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd oddalił jednak skargę. Stwierdził, że niezależnie od tego, czy osobie fizycznej, która sprzedała niezakończoną inwestycję mieszkaniową, można przypisać przymiot podatnika VAT w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług czy też nie, nie przysługuje prawo do zwrotu części wydatków z faktur zakupu materiałów budowlanych, ponieważ przeniosła ona ciężar ekonomiczny podatku na nabywcę nieruchomości. W cenie sprzedaży mieszczą się bowiem wszystkie poniesione wydatki.
Sygn. akt I SA/Ol 440/06
Jak ustalić kwotę zwrotu
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
MIROSŁAWA ŁAPIŃSKA
REKLAMA
REKLAMA