PKPP Lewiatan popiera projekt o telepracy
REKLAMA
Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz w stanowisku przesłanym PAP we wtorek oceniła, że "taka forma pracy ułatwi pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. Jest to znakomite rozwiązanie przede wszystkim dla kobiet z małymi dziećmi, ale też dla przedstawicieli niektórych wolnych zawodów oraz osób niepełnosprawnych".
REKLAMA
Podkreśliła, że jednocześnie pracodawcy zyskują na obniżeniu kosztów związanych z organizowaniem miejsca pracy.
PKPP Lewiatan przypomniała, że projekt jest wynikiem porozumienia pomiędzy organizacjami pracodawców i związków zawodowych oraz rządu; powstał w zespole problemowym ds. prawa pracy i układów zbiorowych Komisji Trójstronnej.
Jak zaznaczyli pracodawcy, wprowadzenie nowej regulacji powinno przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tą formą wykonywania pracy zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.
Rządowy projekt określa m.in. sposoby zatrudniania "telepracowników", ich prawa i obowiązki pracodawcy.
REKLAMA
Zakłada on, że osoba ubiegająca się o pracę będzie mogła wybrać nową formę zatrudnienia - czyli telepracę. Będzie mogła zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy (na "telepracę") także w trakcie zatrudnienia. Pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia takiemu pracownikowi niezbędnego sprzętu, pokrycia kosztów jego instalacji, serwisu i konserwacji; będzie także musiał zapewnić pomoc techniczną, niezbędne szkolenia i ubezpieczenie.
Projekt zawiera ponadto m.in. zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu niewyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie "telepracy", obowiązek równego traktowania "telepracownika" z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
REKLAMA
REKLAMA