REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.


Nową instytucję prawną - upoważnionego podmiotu gospodarczego - Komisja Europejska wprowadziła do Wspólnotowego Kodeksu Celnego rozporządzeniem (WE) 648/2005 z 13 kwietnia 2005 r.

REKLAMA


- Wprowadzenie statusu ma ułatwić międzynarodowy obrót towarowy przy jednoczesnym zapewnieniu jego bezpieczeństwa na wszystkich szczeblach łańcucha dostaw - mówi Roman Rosiak z PricewaterhouseCoopers.

REKLAMA


Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej niż obecnie kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej od 1 stycznia 2008 r. będą mogły ubiegać się te przedsiębiorstwa, które złożą wniosek o przyznanie statusu do dyrektora izby celnej. Żeby ubiegać się o ten status, trzeba spełnić liczne wymogi: przedsiębiorca nie może popełnić przestępstw związanych z działalnością gospodarczą, nie może być w upadłości, jego system księgowy powinien być zgodny z zasadami rachunkowości, musi płacić podatki, składki ZUS, wywiązywać się ze zobowiązań finansowych wobec kontrahentów, wdrożyć procedurę zabezpieczającą przed włamaniem i kradzieżą towarów, a ponadto organy celne muszą mieć pełny dostęp do informacji o firmie. Ten ostatni warunek budzi wśród przedsiębiorców najwięcej obaw. Nie chcą oni zaakceptować sytuacji, w której musieliby przekazywać informacje o swoich kontrahentach, zamówieniach i wynagrodzeniach pracowników.


Czy przedsiębiorcy będą zainteresowani uzyskaniem statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego? Biorąc pod uwagę liczne procedury, które trzeba wdrożyć w firmie, można się spodziewać, że nie będzie ich wielu, tym bardziej że koszty związane z uzyskaniem statusu musi pokryć przedsiębiorca. Z tego powodu, zdaniem prof. Wiesława Czyżowicza ze Szkoły Głównej Handlowej, małe i średnie przedsiębiorstwa nie będą zainteresowane uzyskaniem statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego.


Na razie minister finansów nie przygotował odpowiednich zmian w prawie celnym, dotyczących właściwości dyrektorów izb celnych w sprawach przyjmowania wniosków, prowadzenia postępowania i wydawania świadectw upoważnionego podmiotu gospodarczego. Nie ma także rozporządzenia w sprawie właściwości miejscowej organów celnych ze względu na siedzibę wnioskodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Paweł Jakubczak

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA