REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą wspólne projekty badawcze naukowców i przedsiębiorców

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Dofinansowanie z budżetu państwa otrzymają tylko takie badawcze projekty celowe, które mogą przynieść wymierne efekty ekonomiczne.


Zmiana prawa

REKLAMA


W sejmowej komisji ds. solidarnego państwa odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki. Nowelizacja ma m.in. umożliwić funkcjonowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i uregulować wykorzystanie unijnych środków na badania naukowe. Wprowadzone zmiany umożliwią finansowanie dużych programów badawczych realizowanych wspólnie przez przedsiębiorców i środowisko naukowe.

 

REKLAMA


W sejmowej komisji ds. solidarnego państwa odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki. Nowelizacja ma m.in. umożliwić funkcjonowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i uregulować wykorzystanie unijnych środków na badania naukowe. Wprowadzone zmiany umożliwią finansowanie dużych programów badawczych realizowanych wspólnie przez przedsiębiorców i środowisko naukowe.


- Nowe przepisy uregulują także prawne mechanizmy związane z wykorzystaniem coraz większych środków z funduszy Unii Europejskiej - mówił w trakcie posiedzenia komisji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Krzysztof Kurzydłowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Członkowie komisji nie zgłaszali swoich poprawek do treści projektu, przyjęli natomiast kilka poprawek proponowanych przez biuro legislacyjne Sejmu i przedstawicieli Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych (JBR). Jedna z poprawek zgłoszonych przez radę dotyczyła finansowania działalności statutowej jednostek naukowych. Zgodnie z tą propozycją posłowie usunęli z projektu zapis o tym, że środki finansowe są przekazywane tylko tym jednostkom, które w ocenie parametrycznej ministerstwa uzyskały pierwszą lub drugą kategorię (w skali od 1 do 5), a nie - jak do tej pory - wszystkim. Posłowie zgodzili się też wykreślić z projektu przepis, który przewidywał, że w tym i następnym roku dotacje na działalność statutową jednostek niższej (trzeciej i czwartej) kategorii będą malały o 50 proc.


W trakcie dyskusji z posłami prof. Krzysztof Kurzydłowski zaznaczył, że jeśli Sejm uchwali rządowy projekt ustawy o utworzeniu NCBR, konieczne będzie stworzenie podstawy prawnej, która umożliwi ministrowi nauki przekazywanie tej instytucji środków z budżetu państwa.


Projekt zostanie teraz skierowany do drugiego czytania w Sejmie.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA