| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rzemieślnik może zatrudniać bez ograniczeń

Rzemieślnik może zatrudniać bez ograniczeń

Rzemieślnik będzie musiał mieć potwierdzone kwalifikacje i wykonywać zawód wpisany na listę sporządzoną przez ministra gospodarki.

 


ZMIANA PRAWA

 


W piątek odbędzie się w Sejmie głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o rzemiośle. Wczoraj sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości pracowała nad poprawkami zgłoszonymi przez kluby i koła poselskie podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy z 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz.U. nr 112, poz. 979 z późn. zm.) i zaproponowała ich odrzucenie.


- Projekt przewiduje, że rzemieślnik będzie mógł w swojej firmie zatrudniać pracowników bez żadnych ograniczeń - mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Sam jednak musi mieć potwierdzone kwalifikacje zawodowe, aby wykonywać fach wyszczególniony na liście zawodów rzemieślniczych - dodaje.

Rzemieślnik będzie musiał więc zdać egzamin czeladniczy lub mistrzowski, egzamin przed komisjami kuratoryjnymi w szkołach lub przed komisjami w ośrodkach doskonalenia zawodowego.


- Swoich uprawnień nie muszą potwierdzać osoby, które zdobyły zawód kończąc technikum lub studia wyższe - wyjaśnia Jerzy Bartnik.

Projekt przewiduje, że jedynie rzemieślnicy, którzy ukończyli 50 lat i dziesięć lat wykonują zawód, nie będą zobowiązani do uzupełnienia kwalifikacji.

- Do tej pory nie było takiego wykazu zawodów wykonywanych przez rzemieślników - tłumaczy poseł sprawozdawca Michał Wójcik (PiS). Listę przygotuje minister gospodarki w porozumieniu z ministrem pracy po zasięgnięciu opinii Związku Rzemiosła Polskiego. Zdaniem prezesa Jerzego Bartnika powinna się na niej znaleźć przede wszystkim działalność związana z ochroną zdrowia i życia.


Projekt przewiduje, że oprócz osób fizycznych działalność rzemieślniczą mogliby prowadzić także mający potwierdzone kwalifikacje wspólnicy spółek cywilnych oraz spółki jawne. Wspólnicy spółek jawnych powinni też mieć potwierdzone kwalifikacje i wykonywać zawód wpisany na listę opracowaną przez ministra gospodarki.


2 mln osób pracuje w firmach rzemieślniczych


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK