REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koncesje barierą rozwoju firm

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Reglamentacja ogranicza swobodę działalności gospodarczej. Uznaniowość przy udzielaniu koncesji sprzyja biurokracji i korupcji. Konsument, zamiast urzędnika, powinien decydować o dostępie firmy do rynku.


W przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozostanie nadal osiem rodzajów działalności wymagających koncesji. Zdaniem wiceministra Krupińskiego przygotowana zostanie nowelizacja ustaw regulujących sposób udzielania koncesji. Na przykład zostaną złagodzone bariery dla producentów energii ze źródeł odnawialnych, którzy chcieliby ją przekazywać do sieci.

REKLAMA

REKLAMA


Obecnie aż osiem rodzajów działalności gospodarczej wymaga posiadania koncesji, zaś 20 wpisu do rejestru działalności regulowanej. Łącznie 28 rodzajów działalności gospodarczej w Polsce objętych jest reglamentacją. To nie wszystko, gdyż na prowadzenie 34 rodzajów działalności potrzebne są zezwolenia, licencje i zgody. Wszystkie te ograniczenia stanowią wyjątek od zasady swobodnego podejmowania działalności gospodarczej.


- Reglamentacja działalności gospodarczej została wprawdzie utrzymana również w projekcie przygotowywanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale będzie się odbywała się w myśl zasady obowiązującej w ustawie z 1988 roku prawo działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca spełni wymogi, to otrzyma zezwolenie. Na urzędy udzielające koncesji zostanie nałożony obowiązek przygotowania ujednoliconych formularzy dla wszystkich przedsiębiorców, którzy występują o nie - wyjaśnia Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa.


Formy reglamentacji


Państwo ma niezwykle istotny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż wydaje: koncesje, zezwolenia na prowadzenie działalności regulowanej po uzyskaniu wpisu do rejestru, licencje, które są dokumentami potwierdzającymi uprawnienia do wykonywania zawodu również w formie działalności gospodarczej, oraz inne zezwolenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- W Polsce koncesja występuje obok innych form reglamentacji, natomiast w większości państw UE stanowią jedyną formę nadzoru nad gospodarką - mówi adwokat Bartosz Grohman z kancelarii White&Case.

REKLAMA


- W praktyce z niektórych zezwoleń trudno byłoby zrezygnować, na przykład wydawanych w dziedzinie telekomunikacyjnej. Uważam jednak, że należy wprowadzić model zbliżony do amerykańskiego, w którym każda firma może wejść na rynek, a o jej utrzymaniu się na nim decydowaliby konsumenci - dodał Grohman.


W Polsce warunki wykonywania działalności koncesjonowanej określają przepisy kilku ustaw, a organem koncesyjnym jest minister właściwy ze względu na rodzaj prowadzonej działalności przez przedsiębiorcę.


Natomiast działalność regulowaną przedsiębiorca może prowadzić tylko wówczas, gdy spełnia tzw. szczególne warunki i uzyskał wpis do rejestru działalności regulowanej.


Odmiennym dokumentem od koncesji jest zezwolenie. Może je uzyskać każdy przedsiębiorca, który spełnia określone prawem warunki wykonywania działalności.


Zmienna liczba koncesji


Zakres działalności gospodarczej objętej koncesjonowaniem cały czas jest płynny, ocenia radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.


- Na przykład pod koniec 1988 roku, gdy dopiero rozwijała się swoboda działalności gospodarczej, i zostały uchwalone przepisy ustawy 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej koncesja była potrzebna tylko do prowadzenia ośmiu rodzajów działalności. Ale już po kilku latach liczba koncesji wzrosła do ponad dwudziestu - przypomina Biernacki.


Natomiast ustawa prawo działalności gospodarczej przewidywała znów zmniejszenie dziedzin objętych koncesją do ośmiu.


Decyduje urzędnik


Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wyszczególnia dziedziny gospodarki, w których nie można prowadzić firmy bez koncesji. Natomiast szczegółowy zakres i warunki wykonywania działalności podlegającej koncesjonowaniu regulują przepisy odrębnych ustaw. Na przykład: ustawa z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze reguluje transport lotniczy i wykonywanie usług lotniczych, a ustawa z 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze, m.in. wydobywanie kopalin ze złóż oraz poszukiwanie. W zakresie koncesji wydawanych na podstawie prawa górniczego i geologicznego organem właściwym jest minister właściwy dla ochrony środowiska, a w pewnych przypadkach również marszałek województwa i starosta.


- Nieprecyzyjne przepisy regulujące dokonywanie wyboru ofert podczas przetargów na koncesje powodują, że głos decydujący mają urzędnicy - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Zwraca też uwagę na niejednolite przyczyny odmowy udzielenia koncesji lub ograniczenia jej zakresu.


Zamiast przetargu na koncesję powinno być prowadzone postępowanie wyjaśniające. Umożliwiłoby ono przedsiębiorcy wykazanie wszystkich swoich przymiotów przemawiających za prowadzeniem działalności, o którą się ubiega.


Ustawa nie przewiduje też rozwiązania, by przedsiębiorca mógł wycofać swoją ofertę. Takie sytuacje się zdarzają, gdy np. stracił płynność finansową.


Szersza perspektywa

UNIA

W większości państw UE jedyną formą ograniczania działalności gospodarczej są koncesje. Nie są tam znane takie ograniczenia jak zezwolenia na określoną działalność. W UE istnieje też obowiązek uzyskania pozwolenia na przywóz i wywóz określonych towarów.

Zakazy eksportu lub importu stosowane są przez UE sporadycznie i wiążą się głównie z wykonywaniem rezolucji ONZ lub w przypadkach zaistnienia niebezpieczeństwa dla życia ludzi i zwierząt, ochrony dóbr kultury itp.

USA

W USA nie ma żadnych form ograniczeń przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

W 2006 roku MSWiA wydało:

301 koncesji na usługi ochrony osób i mienia

51 koncesji na wytwarzanie i obrót bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi

54 wpisy do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych

 



Podstawa prawna

l Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.).


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA