REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klient musi mieć prawo do wypowiedzenia umowy

Marcin Jaworski

REKLAMA

Rzecznik ubezpieczonych domaga się precyzyjnego zapisania w ustawie prawa do rozwiązania jednej z umów, w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

 

Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zmianę ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która pozwoliłaby na rozwiązanie jednej umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego w przypadku posiadania dwóch takich polis.


Zagrożony termin

- Raczej nie uda się wprowadzić proponowanych zmian przy okazji najbliższej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wiem jednak, że nasze propozycje spotkały się z zainteresowaniem Ministerstwa Finansów - mówi adwokat Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Wspomniana nowelizacja ma wejść w życie w czerwcu tego roku, bo stanowi implementację V Dyrektywy komunikacyjnej. Nieuwzględnienie propozycji rzecznika przy tej okazji, oznacza przesunięcie wprowadzenia korzystnego dla konsumentów zapisu o kolejne kilka miesięcy.

- Kwestia podwójnego ubezpieczenia oraz możliwości rozwiązania jednej z umów będzie przedmiotem prac grupy roboczej ds. przeglądu regulacji prawa ubezpieczeniowego, powołanej przy Radzie Rozwoju Rynku Finansowego - informuje Zofia Ogińska, zastępca dyrektora biura ministra finansów.

Do posiadania podwójnego ubezpieczenia dochodzi, jeśli nie wypowiemy dotychczasowej umowy dzień przed terminem jej wygaśnięcia, a zawrzemy nową z innym ubezpieczycielem. Ten problem nasilił się, po wprowadzeniu w 2004 roku zasady, że przy zbyciu auta polisa idzie za samochodem, bo rocznie zawieranych jest około miliona takich transakcji. Do tej pory klienci nie przyzwyczaili się, że umowa OC nie rozwiązuje się po 30 dniach, tylko działa do końca przewidzianego w niej terminu. Przy rejestracji auta kupują więc nową polisę, a stara nadal działa i w przypadku jej niewypowiedzenia ubezpieczyciel zawiera z automatu kolejną umowę OC komunikacyjnego na 12 miesięcy i każe sobie płacić składkę.


Minister dostrzega problem

Ministerstwo Finansów twierdzi, że istnieje możliwość rozwiązania umowy takiego ubezpieczenia w sytuacji wystąpienia tzw. podwójnego ubezpieczenia.

- Można to zrobić z każdym zakładem ubezpieczeń, za zgodą obu stron umowy, wynikającą z ogólnych zasad prawa cywilnego - uważa Zofia Ogińska.

Marcin Orlicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, współautor ostatnich zmian w kodeksie cywilnym, uważa jednak, że drugą umowę można rozwiązać w określonych warunkach, bo jest to już umowa dobrowolna. Obowiązek dotyczy bowiem posiadania jednej polisy OC.

Niestety praktyka jest taka, że towarzystwa odmawiają rozwiązania takiej umowy i trzeba płacić składkę za dwie polisy.

Rzecznik proponuje

Rzecznik ubezpieczonych proponuje też, żeby przy składaniu wypowiedzenia umowy pocztą, decydująca była data wysłania listu, a nie dotarcia informacji do towarzystwa. Obecnie większość ubezpieczycieli wymaga, żeby list do nich dotarł na dzień przed końcem obowiązywania umowy ubezpieczenia. Powołują się tu na art. 61 kodeksu cywilnego mówiący, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób że mogła się zapoznać z jego treścią.


ZE STRONY BIZNESU

Przepisy ograniczające możliwość zmiany ubezpieczyciela OC są korzystne przede wszystkim dla największego towarzystwa, czyli PZU. Ale zyskują na tym też inne duże towarzystwa. Konieczność opłacania składek za dwie polisy OC to dla nich dodatkowe przychody, bez większego ryzyka. W przypadku szkody obaj wystawcy polisy odpowiadają solidarnie.


CO MOŻNA ZMIENIĆ W UBEZPIECZENIACH OBOWIĄZKOWYCH

l Umożliwienie wypowiedzenia jednej umowy OC komunikacyjnego, w przypadku podwójnego ubezpieczenia

l Przy wysyłaniu wypowiedzenia dotychczasowej umowy dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta, decydująca będzie data nadania listu.

 



Marcin Jaworski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA