REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Skarbu Państwa dzieli akcjonariuszy na lepszych i gorszych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rząd pracuje nad ustawą o wymianie akcji spółek energetycznych na akcje firm holdingowych, które szykowane są do prywatyzacji. Nie traktuje przy tym akcjonariuszy równo.

Zmiana prawa

Nowa ustawa ma stworzyć prawną podstawę do wymiany akcji pracowników konsolidowanych spółek energetycznych na papiery holdingów, w skład których mają wejść ich firmy. Bez rozwiązania tej kwestii nie ma mowy o prywatyzacji firm energetycznych, którą rząd ma zamiar przeprowadzić w ciągu najbliższych dwóch lat.

O akcjach pracowniczych w spółkach energetycznych pisze też w najnowszym wydaniu miesięcznik Forbes.

Zespół roboczy składający się z przedstawicieli związków zawodowych i Ministerstwa Skarbu ma dzisiaj pracować nad projektem specustawy dla energetyków. To już jest drugi projekt.

Przygotowany przez Ministerstwo Skarbu projekt ustawy nie daje jednak prawa do wymiany inwestorom, którzy kupili akcje spółek konsolidowanych od ich pracowników.

A tych inwestorów mogą być setki, gdyż pracownicy na przykład Południowego Koncernu Energetycznego otrzymali swoje przysługujące 15 proc. akcji spółki już kilka lat temu. Wielu z nich je dawno sprzedało. Podobnie może być w przypadku innych firm z branży - BOT Elektrowni Turów, BOT Elektrowni Bełchatów czy BOT Elektrowni Opole. Firmy te mają m.in. tworzyć Polską Grupę Energetyczną, która w zamierzeniach ministra skarbu ma wejść na giełdę. Prezes Polskiej Sieci Elektroenergetycznych w dzisiejszym wywiadzie dla GP mówi, że dojdzie do tego najwcześniej w 2008 roku. Analitycy szacują, że wartość tej firmy może sięgnąć nawet 10 mld zł.

- Zgodnie z dotychczasowym projektem tylko uprawnieni pracownicy mają prawo do wymiany akcji. W projekcie na pewno nic nie ma o wymianie akcji przez inwestorów, którzy nabyli akcje od pracowników. Zwracaliśmy uwagę, że to oznacza nierówne traktowanie akcjonariuszy - mówi Barbara Stefaniak-Gnyp, przewodnicząca Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ Solidarność.

Dzisiaj w PKE prawie 15 proc. akcji należy do prywatnych właścicieli, ale nie wszyscy są już osobami uprawnionymi przed laty do nieodpłatnego nabycia akcji.

- Nasze akcje od kilku lat są w obrocie, zmieniają właścicieli, co znajduje odbicie w księdze akcyjnej. Wśród akcjonariuszy nadal przeważają byli i obecni pracownicy, ale są też inne osoby fizyczne i zagraniczne osoby prawne - powiedział Paweł Gniadek, rzecznik prasowy PKE.

Związkowcy postulują, by prawo do konwersji akcji na papiery spółek holdingowych mogli mieć wszyscy akcjonariusze.

- W projekcie ustawy nie ma takich zapisów. Zgłosiliśmy postulat, żeby taka konwersja była możliwa - powiedział Zdzisław Przydatek, przewodniczący NSZZ Solidarność w PKE.

W przypadku PKE akcjonariusze niebędący pracownikami mają poniżej 5 proc. głosów na WZA. Chodzi jednak o zasadę równego traktowania podmiotów, w tym wypadku akcjonariuszy. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi w resorcie skarbu, czy da się rozwiązać ten problem prawny.

- Szczegółowe zasady wymiany akcji spółek konsolidowanych na akcje spółki holdingowej będzie regulowało rozporządzenie wykonawcze. Przyjęto zasadę, że w spółkach konsolidowanych pracownicy otrzymają do 15 proc. akcji, a sposób wymiany będzie się odbywał wg ustalonego algorytmu opartego na rynkowej wycenie wartości spółek konsolidowanych - twierdzi Paweł Kozyra, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

ZE STRONY PRAWA
Zasady nabywania przez pracowników nieodpłatnych akcji prywatyzowanych firm reguluje ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji z 30 sierpnia 1996 r. (Dz.U. 1996 r. nr 118, poz. 561). Na podstawie jej przepisów pracownicy skomercjalizowanych firm energetycznych, które podlegają konsolidacji, nie mogliby jednak nabyć uprawnień do nieodpłatnego nabycia akcji firm holdingowych, które mają być prywatyzowane i notowane na GPW, i zostaliby z trudnymi do zbycia akcjami spółek parterowych. Dlatego rząd założył, że pracownicy energetyki uzyskają do 15 proc. akcji spółek holdingowych, ale do tego z kolei potrzebna jest specjalna ustawa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ireneusz Chojnacki
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA