REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Skarbu Państwa dzieli akcjonariuszy na lepszych i gorszych

REKLAMA

Rząd pracuje nad ustawą o wymianie akcji spółek energetycznych na akcje firm holdingowych, które szykowane są do prywatyzacji. Nie traktuje przy tym akcjonariuszy równo.

Zmiana prawa

Nowa ustawa ma stworzyć prawną podstawę do wymiany akcji pracowników konsolidowanych spółek energetycznych na papiery holdingów, w skład których mają wejść ich firmy. Bez rozwiązania tej kwestii nie ma mowy o prywatyzacji firm energetycznych, którą rząd ma zamiar przeprowadzić w ciągu najbliższych dwóch lat.

O akcjach pracowniczych w spółkach energetycznych pisze też w najnowszym wydaniu miesięcznik Forbes.

Zespół roboczy składający się z przedstawicieli związków zawodowych i Ministerstwa Skarbu ma dzisiaj pracować nad projektem specustawy dla energetyków. To już jest drugi projekt.

Przygotowany przez Ministerstwo Skarbu projekt ustawy nie daje jednak prawa do wymiany inwestorom, którzy kupili akcje spółek konsolidowanych od ich pracowników.

A tych inwestorów mogą być setki, gdyż pracownicy na przykład Południowego Koncernu Energetycznego otrzymali swoje przysługujące 15 proc. akcji spółki już kilka lat temu. Wielu z nich je dawno sprzedało. Podobnie może być w przypadku innych firm z branży - BOT Elektrowni Turów, BOT Elektrowni Bełchatów czy BOT Elektrowni Opole. Firmy te mają m.in. tworzyć Polską Grupę Energetyczną, która w zamierzeniach ministra skarbu ma wejść na giełdę. Prezes Polskiej Sieci Elektroenergetycznych w dzisiejszym wywiadzie dla GP mówi, że dojdzie do tego najwcześniej w 2008 roku. Analitycy szacują, że wartość tej firmy może sięgnąć nawet 10 mld zł.

- Zgodnie z dotychczasowym projektem tylko uprawnieni pracownicy mają prawo do wymiany akcji. W projekcie na pewno nic nie ma o wymianie akcji przez inwestorów, którzy nabyli akcje od pracowników. Zwracaliśmy uwagę, że to oznacza nierówne traktowanie akcjonariuszy - mówi Barbara Stefaniak-Gnyp, przewodnicząca Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ Solidarność.

Dzisiaj w PKE prawie 15 proc. akcji należy do prywatnych właścicieli, ale nie wszyscy są już osobami uprawnionymi przed laty do nieodpłatnego nabycia akcji.

- Nasze akcje od kilku lat są w obrocie, zmieniają właścicieli, co znajduje odbicie w księdze akcyjnej. Wśród akcjonariuszy nadal przeważają byli i obecni pracownicy, ale są też inne osoby fizyczne i zagraniczne osoby prawne - powiedział Paweł Gniadek, rzecznik prasowy PKE.

Związkowcy postulują, by prawo do konwersji akcji na papiery spółek holdingowych mogli mieć wszyscy akcjonariusze.

- W projekcie ustawy nie ma takich zapisów. Zgłosiliśmy postulat, żeby taka konwersja była możliwa - powiedział Zdzisław Przydatek, przewodniczący NSZZ Solidarność w PKE.

W przypadku PKE akcjonariusze niebędący pracownikami mają poniżej 5 proc. głosów na WZA. Chodzi jednak o zasadę równego traktowania podmiotów, w tym wypadku akcjonariuszy. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi w resorcie skarbu, czy da się rozwiązać ten problem prawny.

- Szczegółowe zasady wymiany akcji spółek konsolidowanych na akcje spółki holdingowej będzie regulowało rozporządzenie wykonawcze. Przyjęto zasadę, że w spółkach konsolidowanych pracownicy otrzymają do 15 proc. akcji, a sposób wymiany będzie się odbywał wg ustalonego algorytmu opartego na rynkowej wycenie wartości spółek konsolidowanych - twierdzi Paweł Kozyra, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

ZE STRONY PRAWA
Zasady nabywania przez pracowników nieodpłatnych akcji prywatyzowanych firm reguluje ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji z 30 sierpnia 1996 r. (Dz.U. 1996 r. nr 118, poz. 561). Na podstawie jej przepisów pracownicy skomercjalizowanych firm energetycznych, które podlegają konsolidacji, nie mogliby jednak nabyć uprawnień do nieodpłatnego nabycia akcji firm holdingowych, które mają być prywatyzowane i notowane na GPW, i zostaliby z trudnymi do zbycia akcjami spółek parterowych. Dlatego rząd założył, że pracownicy energetyki uzyskają do 15 proc. akcji spółek holdingowych, ale do tego z kolei potrzebna jest specjalna ustawa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ireneusz Chojnacki
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA