REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt i import aut pod lupą

REKLAMA

Wiadomo już, kto w 2007 roku może spodziewać się kontroli podatkowej. Urzędnicy uważniej skontrolują ryczałtowców i sprowadzających zagraniczne auta. Nadal sprawdzane będą przypadki zawyżania kosztów podatkowych w firmach.

Podatnicy mogą już sprawdzić, czy w tym roku pojawi się u nich kontrola podatkowa. Właśnie opublikowano wykaz obszarów kontroli na 2007 rok. Urzędy skarbowe zajmą się przede wszystkim handlem używanymi autami oraz kontrolą wpłat zryczałtowanego podatku dochodowego. Powód: błędy i nieprawidłowości odnotowane w tym zakresie przez administrację skarbową. Ponadto będą kontynuować czynności zapoczątkowane w roku ubiegłym.

Będą kontrole u VAT-owców

Podatnikom VAT w 2007 roku dużo energii poświęcą nie tylko urzędnicy kontroli skarbowej (UKS), ale również organy podatkowe. W przypadku UKS kontrole dotyczą głównie walki z oszustwami karuzelowymi. Kontrole podatkowe będą bardziej szczegółowe. Mają dotyczyć m.in. transakcji wewnątrzwspólnotowych, usług budowlanych, a także zaniżania wysokości obrotów. Dużo pracy zaplanowano urzędnikom w zakresie kontroli rejestracji dla potrzeb VAT. Sprawdzą także, czy podatnicy poprawnie stosują kasy fiskalne, a zwłaszcza, czy nie uchylają się od obowiązku instalowania kas lub czy nie dokonują sprzedaży z ich pominięciem.

W przypadku usług budowlanych, na podstawie przeprowadzonych do tej pory kontroli stwierdzono, że szczególne zagrożenie dotyczy podatników zatrudniających pracowników bez zgłoszenia, którzy nie naliczają i nie odprowadzają zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłat wynagrodzeń. Urzędnicy zainteresują się również firmami developerskimi wykorzystującymi niewielkie firmy, którym po zakończeniu prac i odbiorze faktury nie są wypłacane należności.

Urzędnicy sprawdzą koszty...

Najczęstszym błędem podatkowym, jaki popełniają podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jest nieprawidłowe wykazywanie kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy przeważnie zawyżają koszty. Dlatego działania kontrolne kierowane są i będą nadal na sprawdzanie tych błędów. Podatnicy często tworzą sztuczne koszty (poprzez wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur) lub nieewidencjonowaniu całości przychodów ze sprzedaży. Zdarzają się też nieprawidłowości w odliczaniu strat z lat ubiegłych. Takie przypadki nadużyć prowadzą do znacznego zaniżania zobowiązań podatkowych, stąd wzmożone kontrole, do których podatnicy typowani są po szczegółowej analizie danych będących w posiadaniu organów podatkowych.

...i handel autami...

W 2007 roku urzędnicy dokładniej przyjrzą się transakcjom związanym z handlem używanymi samochodami, zwłaszcza przywożonymi z zagranicy. Polacy sprowadzają coraz więcej takich aut. Pojawia się też coraz więcej nieprawidłowości w tym zakresie. Dotyczą one zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych zajmujących się handlem i pośrednictwem w handlu samochodami, które nie zgłosiły podjęcia działalności gospodarczej.

Urzędnicy zaobserwowali, że osoby niefigurujące jako prowadzące działalność dokonują wielokrotnego sprowadzania używanych samochodów z zagranicy i ich dalszej odsprzedaży na podstawie cywilnoprawnych umów kupna-sprzedaży. Z analizy składanych wniosków o wydanie zaświadczeń o braku obowiązku zapłaty podatku oraz przedkładanych umów wynika, że przywożone są pojazdy wyprodukowane głównie w latach 90., nabywane za 50-200 euro w sytuacji, gdy ich wartość rynkowa w Polsce jest kilkakrotnie wyższa. Ponadto podatnicy nie płacą od takich transakcji należnego PIT i VAT.

...oraz niektóre rozliczenia

Pod czujnym okiem urzędników znajdą się także podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Od tego roku nie muszą oni składać deklaracji miesięcznych lub kwartalnych z wykazanymi wielkościami przychodów i należnego podatku. A to często prowadzi do sytuacji, gdy podatnicy faktycznie osiągający przychody, od których powinni odprowadzić podatek, nie dokonują wpłat należnego podatku. W efekcie docho- dzi do zmniejszenia bieżą- cych wpływów budżetowych. Urzędnicy zweryfikują te rozliczenia. Ich zdaniem nieprawidłowości we wpłatach ryczałtu zazwyczaj mają charakter zamierzony.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA