REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt i import aut pod lupą

REKLAMA

Wiadomo już, kto w 2007 roku może spodziewać się kontroli podatkowej. Urzędnicy uważniej skontrolują ryczałtowców i sprowadzających zagraniczne auta. Nadal sprawdzane będą przypadki zawyżania kosztów podatkowych w firmach.

Podatnicy mogą już sprawdzić, czy w tym roku pojawi się u nich kontrola podatkowa. Właśnie opublikowano wykaz obszarów kontroli na 2007 rok. Urzędy skarbowe zajmą się przede wszystkim handlem używanymi autami oraz kontrolą wpłat zryczałtowanego podatku dochodowego. Powód: błędy i nieprawidłowości odnotowane w tym zakresie przez administrację skarbową. Ponadto będą kontynuować czynności zapoczątkowane w roku ubiegłym.

Będą kontrole u VAT-owców

Podatnikom VAT w 2007 roku dużo energii poświęcą nie tylko urzędnicy kontroli skarbowej (UKS), ale również organy podatkowe. W przypadku UKS kontrole dotyczą głównie walki z oszustwami karuzelowymi. Kontrole podatkowe będą bardziej szczegółowe. Mają dotyczyć m.in. transakcji wewnątrzwspólnotowych, usług budowlanych, a także zaniżania wysokości obrotów. Dużo pracy zaplanowano urzędnikom w zakresie kontroli rejestracji dla potrzeb VAT. Sprawdzą także, czy podatnicy poprawnie stosują kasy fiskalne, a zwłaszcza, czy nie uchylają się od obowiązku instalowania kas lub czy nie dokonują sprzedaży z ich pominięciem.

W przypadku usług budowlanych, na podstawie przeprowadzonych do tej pory kontroli stwierdzono, że szczególne zagrożenie dotyczy podatników zatrudniających pracowników bez zgłoszenia, którzy nie naliczają i nie odprowadzają zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłat wynagrodzeń. Urzędnicy zainteresują się również firmami developerskimi wykorzystującymi niewielkie firmy, którym po zakończeniu prac i odbiorze faktury nie są wypłacane należności.

Urzędnicy sprawdzą koszty...

Najczęstszym błędem podatkowym, jaki popełniają podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jest nieprawidłowe wykazywanie kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy przeważnie zawyżają koszty. Dlatego działania kontrolne kierowane są i będą nadal na sprawdzanie tych błędów. Podatnicy często tworzą sztuczne koszty (poprzez wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur) lub nieewidencjonowaniu całości przychodów ze sprzedaży. Zdarzają się też nieprawidłowości w odliczaniu strat z lat ubiegłych. Takie przypadki nadużyć prowadzą do znacznego zaniżania zobowiązań podatkowych, stąd wzmożone kontrole, do których podatnicy typowani są po szczegółowej analizie danych będących w posiadaniu organów podatkowych.

...i handel autami...

W 2007 roku urzędnicy dokładniej przyjrzą się transakcjom związanym z handlem używanymi samochodami, zwłaszcza przywożonymi z zagranicy. Polacy sprowadzają coraz więcej takich aut. Pojawia się też coraz więcej nieprawidłowości w tym zakresie. Dotyczą one zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych zajmujących się handlem i pośrednictwem w handlu samochodami, które nie zgłosiły podjęcia działalności gospodarczej.

Urzędnicy zaobserwowali, że osoby niefigurujące jako prowadzące działalność dokonują wielokrotnego sprowadzania używanych samochodów z zagranicy i ich dalszej odsprzedaży na podstawie cywilnoprawnych umów kupna-sprzedaży. Z analizy składanych wniosków o wydanie zaświadczeń o braku obowiązku zapłaty podatku oraz przedkładanych umów wynika, że przywożone są pojazdy wyprodukowane głównie w latach 90., nabywane za 50-200 euro w sytuacji, gdy ich wartość rynkowa w Polsce jest kilkakrotnie wyższa. Ponadto podatnicy nie płacą od takich transakcji należnego PIT i VAT.

...oraz niektóre rozliczenia

Pod czujnym okiem urzędników znajdą się także podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Od tego roku nie muszą oni składać deklaracji miesięcznych lub kwartalnych z wykazanymi wielkościami przychodów i należnego podatku. A to często prowadzi do sytuacji, gdy podatnicy faktycznie osiągający przychody, od których powinni odprowadzić podatek, nie dokonują wpłat należnego podatku. W efekcie docho- dzi do zmniejszenia bieżą- cych wpływów budżetowych. Urzędnicy zweryfikują te rozliczenia. Ich zdaniem nieprawidłowości we wpłatach ryczałtu zazwyczaj mają charakter zamierzony.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA