REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt i import aut pod lupą

REKLAMA

Wiadomo już, kto w 2007 roku może spodziewać się kontroli podatkowej. Urzędnicy uważniej skontrolują ryczałtowców i sprowadzających zagraniczne auta. Nadal sprawdzane będą przypadki zawyżania kosztów podatkowych w firmach.

Podatnicy mogą już sprawdzić, czy w tym roku pojawi się u nich kontrola podatkowa. Właśnie opublikowano wykaz obszarów kontroli na 2007 rok. Urzędy skarbowe zajmą się przede wszystkim handlem używanymi autami oraz kontrolą wpłat zryczałtowanego podatku dochodowego. Powód: błędy i nieprawidłowości odnotowane w tym zakresie przez administrację skarbową. Ponadto będą kontynuować czynności zapoczątkowane w roku ubiegłym.

Będą kontrole u VAT-owców

Podatnikom VAT w 2007 roku dużo energii poświęcą nie tylko urzędnicy kontroli skarbowej (UKS), ale również organy podatkowe. W przypadku UKS kontrole dotyczą głównie walki z oszustwami karuzelowymi. Kontrole podatkowe będą bardziej szczegółowe. Mają dotyczyć m.in. transakcji wewnątrzwspólnotowych, usług budowlanych, a także zaniżania wysokości obrotów. Dużo pracy zaplanowano urzędnikom w zakresie kontroli rejestracji dla potrzeb VAT. Sprawdzą także, czy podatnicy poprawnie stosują kasy fiskalne, a zwłaszcza, czy nie uchylają się od obowiązku instalowania kas lub czy nie dokonują sprzedaży z ich pominięciem.

W przypadku usług budowlanych, na podstawie przeprowadzonych do tej pory kontroli stwierdzono, że szczególne zagrożenie dotyczy podatników zatrudniających pracowników bez zgłoszenia, którzy nie naliczają i nie odprowadzają zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłat wynagrodzeń. Urzędnicy zainteresują się również firmami developerskimi wykorzystującymi niewielkie firmy, którym po zakończeniu prac i odbiorze faktury nie są wypłacane należności.

Urzędnicy sprawdzą koszty...

Najczęstszym błędem podatkowym, jaki popełniają podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jest nieprawidłowe wykazywanie kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy przeważnie zawyżają koszty. Dlatego działania kontrolne kierowane są i będą nadal na sprawdzanie tych błędów. Podatnicy często tworzą sztuczne koszty (poprzez wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur) lub nieewidencjonowaniu całości przychodów ze sprzedaży. Zdarzają się też nieprawidłowości w odliczaniu strat z lat ubiegłych. Takie przypadki nadużyć prowadzą do znacznego zaniżania zobowiązań podatkowych, stąd wzmożone kontrole, do których podatnicy typowani są po szczegółowej analizie danych będących w posiadaniu organów podatkowych.

...i handel autami...

W 2007 roku urzędnicy dokładniej przyjrzą się transakcjom związanym z handlem używanymi samochodami, zwłaszcza przywożonymi z zagranicy. Polacy sprowadzają coraz więcej takich aut. Pojawia się też coraz więcej nieprawidłowości w tym zakresie. Dotyczą one zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych zajmujących się handlem i pośrednictwem w handlu samochodami, które nie zgłosiły podjęcia działalności gospodarczej.

Urzędnicy zaobserwowali, że osoby niefigurujące jako prowadzące działalność dokonują wielokrotnego sprowadzania używanych samochodów z zagranicy i ich dalszej odsprzedaży na podstawie cywilnoprawnych umów kupna-sprzedaży. Z analizy składanych wniosków o wydanie zaświadczeń o braku obowiązku zapłaty podatku oraz przedkładanych umów wynika, że przywożone są pojazdy wyprodukowane głównie w latach 90., nabywane za 50-200 euro w sytuacji, gdy ich wartość rynkowa w Polsce jest kilkakrotnie wyższa. Ponadto podatnicy nie płacą od takich transakcji należnego PIT i VAT.

...oraz niektóre rozliczenia

Pod czujnym okiem urzędników znajdą się także podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Od tego roku nie muszą oni składać deklaracji miesięcznych lub kwartalnych z wykazanymi wielkościami przychodów i należnego podatku. A to często prowadzi do sytuacji, gdy podatnicy faktycznie osiągający przychody, od których powinni odprowadzić podatek, nie dokonują wpłat należnego podatku. W efekcie docho- dzi do zmniejszenia bieżą- cych wpływów budżetowych. Urzędnicy zweryfikują te rozliczenia. Ich zdaniem nieprawidłowości we wpłatach ryczałtu zazwyczaj mają charakter zamierzony.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA