REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawcy zanieczyszczeń zapłacą za wyrządzone szkody

REKLAMA

Firmy, które w swojej działalności korzystają ze środowiska, będą płacić za wyrządzone szkody.

ZMIANA PRAWA

Dzisiaj Sejm będzie głosował nad rządowym projektem ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku. Głównym celem tych regulacji jest wprowadzenie instrumentów, które spowodują, że koszty naprawienia szkody w środowisku będą ponoszone przez sprawców. Chodzi między innymi o podmioty, które w swojej działalności np. emitują zanieczyszczenia do powietrza czy wody.

W projekcie znalazły się propozycje, aby przy realizacji inwestycji mających duży wpływ na środowisko (np. rafinerie) konieczne było przygotowanie oceny oddziaływania na środowisko. Jeśli taki raport zostanie zaakceptowany przez organy administracji, a dojdzie do zagrożenia, które było w nim określone, przedsiębiorca nie będzie musiał pokryć szkody.

Nowe regulacje spowodują większe koszty podmiotów gospodarczych, gdyż nie tylko będą płacić za wyrządzone środowisku szkody, ale będą musiały dokonywać starań, aby do zanieczyszczeń nie dochodziło. - Przepisy te mają umożliwić lepszą niż dotychczas egzekucję obowiązków w zakresie zapobiegania i naprawy szkód w środowisku od podmiotów korzystających z niego - zaznacza Sławomir Mazurek, rzecznik Ministerstwa Środowiska. Przyznaje on, że najbardziej zagrożone koniecznością poniesienia wysokich kosztów będą te podmioty gospodarcze, które nie podejmują wymaganych przepisami działań w zakresie ochrony środowiska.

Mirosława Masłowska, posłanka PiS i członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa podkreśla, że ważną zmianą w ustawie jest to, że za usuwanie szkód w środowisku odpowiedzialność przejmie wojewoda.

- Koszty naprawienia szkód będzie ponosił oczywiście ten podmiot, który doprowadził na przykład do skażenia, ale nadzór nad tym będzie należał do wojewody - tłumaczy Mirosława Masłowska. Dodaje ona, że takie kompetencje przyznane wojewodom usprawnią kwestie zanieczyszczeń, które powstały na obszarach graniczących ze sobą gmin, gdyż do tej pory były z tym problemy. W dodatku jeżeli dojdzie do kilku szkód naraz, to wojewoda będzie odpowiedzialny za określenie kolejności ich usuwania.

Łukasz Kuligowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA