REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwa batalia o wysokość kar

REKLAMA

Wprowadzenie zróżnicowanych kar dla pracodawców za poszczególne wykroczenia to jedna poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania projektu ustawy o PIP.

Odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o PIP. Komisje sejmowe zaproponowały przyjęcie projektu w którym utrzymane zostały wysokie sankcje jakie mogą grozić pracodawcy za naruszanie praw pracowniczych. Sejmowa komisja zaproponowała by mandat nakładany przez inspektora PIP mógł wynosić nawet dwa tysiące złotych, a w przypadku pracodawców recydywistów, którzy mimo upomnień pracowników nadal dopuszczają się wykroczeń, mandat może wynosić pięć tysięcy złotych.

W czasie debaty sejmowej właśnie przepisy dotyczące kar jakie grożą pracodawcom wzbudziły najwięcej emocji. Posłowie Platformy Obywatelskiej mocno je skrytykowali. Kwestionowali rozwiązanie zgodnie z którym wszystkie wykroczenia pracodawców są traktowane w jednakowy, surowy sposób. Negatywnie została oceniona przez posłów propozycja by minimalna grzywna nakładana przez sąd wynosiła tysiąc złotych. Przedstawiciel SLD uzasadniał, że z danych jakie otrzymali posłowie w czasie prac nad ustawą wynika że przeciętna grzywna nakładana na pracodawcę przez sąd wahała się w granicach 700 – 800 złotych.

Kary za zaległości płacowe

Jako zbyt surowa została oceniona również propozycja, zgodnie z którą pracodawca nierealizujący orzeczenia sądu dotyczącego wypłaty wynagrodzeń, mógłby być ukarany tylko karą pozbawienia wolności. Posłowie SLD zaproponowali, by tak jak w przypadku innych przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę, sąd mógł karać pracodawców także grzywną, ograniczeniem wolności i więzieniem w zależności od stopnia udowodnionej winy.

Kontrola samozatrudnionych

Powszechną akceptację uzyskały rozwiązania które pozwalają objąć nadzorem PIP dużą część samozatrudnionych. Zgodnie z nimi, do zadań inspekcji pracy należeć miałoby zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz wykonującym na własny rachunek działalność gospodarczą w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub przedsiębiorcę, niebędącego pracodawcą, na rzecz którego taka praca jest świadczona.

Posłowie zgodnie stwierdzili, że praca, niezależnie na jakiej podstawie świadczona, powinna być tak zorganizowana by jej wykonywanie nie stwarzało zagrożeń dla osób ją wykonujących. Jedyne obawy zgłaszane w trakcie wystąpień dotyczyły tego, czy inspektorzy nie będą zbyt mocno ingerować w stosunki między niezależnymi podmiotami gospodarczymi.

Komisja sejmowa rekomendowała utrzymanie przepisów nakładających na inspektorów przystępujących do kontroli obowiązek okazania upoważnienia do jej przeprowadzenia.

Jedna z poprawek zgłoszonych przez Platformę Obywatelską dotyczyła wprowadzenia na wzór przepisów finansowych instytucji interpretacji przepisów prawa pracy. Zadaniem wnioskodawców, wiele wykroczeń popełnianych przez pracodawców wynika z niejednolitego i skomplikowanego prawa. Dlatego inspekcja pracy miałaby się zajmować jego interpretacją wiążącą dla pracodawców.Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

  Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

  Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

  Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

  Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

  REKLAMA

  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  REKLAMA

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

  Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

  REKLAMA