Sprawozdanie trzeba skorygować
REKLAMA
Firmy, które już sporządziły sprawozdania finansowe, ale nie zostały one jeszcze zatwierdzone, muszą pamiętać o szczególnych obowiązkach wynikających z ustawy o rachunkowości. Zgodnie z prawem bilansowym, jeżeli spółka do momentu podpisania sprawozdania otrzyma informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie, powinna odpowiednio je skorygować.
Zdarzenia determinujące zmiany w sprawozdaniu mogą być zewnętrzne, np. otrzymanie prawomocnego wyroku sądu, potwierdzającego istnienie na dzień bilansowy zobowiązania jednostki. Mogą to być również ujawnione pomyłki arytmetyczne.
Bożena Balcer, senior w departamencie audytu HLB Frąckowiak i Wspólnicy, przypomina, że o takich zdarzeniach spółka powinna powiadomić biegłego rewidenta, który bada lub zbadał sprawozdanie.
– Biegły odpowiada za zbadanie zdarzeń, które miały miejsce przed datą wydania opinii z badania sprawozdania – twierdzi nasza rozmówczyni.
Jej zdaniem audytor nie ma natomiast obowiązku stosowania procedur badania lub kierowania zapytań na temat sprawozdania finansowego po dacie wydania opinii na temat tego sprawozdania.
W okresie między datą sporządzenia opinii a datą publikacji sprawozdania finansowego odpowiedzialność za poinformowanie biegłego rewidenta o faktach mogących wpływać na sprawozdanie finansowe spoczywa na kierownictwie jednostki.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA