REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód podlega 19-proc. PIT

REKLAMA

Jeżeli osoba fizyczna kupiła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a sprzedała akcje jej następcy prawnego, to dochód będzie opodatkowany 19-proc. PIT.

Dochód ze sprzedaży papierów wartościowych, np. akcji, podlega opodatkowaniu 19-proc. stawką PIT. Wynika to z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

- Nie jest to zryczałtowana forma opodatkowania. Podatnikowi przysługuje bowiem prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów, którymi zasadniczo są wydatki na zakup tych udziałów - wyjaśnił Tomasz Piekielnik z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Kosztami uzyskania przychodów mogą być np. prowizje od sprzedaży, z tytułu założenia rachunku lub koszty zdeponowania papierów wartościowych. Jednak gdy przedmiotem zbycia są akcje, które podatnik nabył przed 1 stycznia 2004 r., oraz gdy ich nabycie nastąpiło w przewidziany przez ustawodawcę sposób, dochód z ich sprzedaży objęty będzie zwolnieniem.

- Warunkiem zwolnienia jest jednak, zgodnie z ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, istnienie dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz ich nabycie, m.in. na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych - podkreśla Adrian Artowicz z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Przekształcenie spółki

Powstaje pytanie, czy jeśli podatnik kupił udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (przed przewidzianym ustawowo terminem) i gdy następnie ta spółka została przekształcona w spółkę akcyjną, podatnikowi przysługuje zwolnienie w przypadku zbycia posiadanych już akcji (wcześniej udziałów).

Odpowiedź na to pytanie sprowadza się zasadniczo do rozstrzygnięcia kwestii, czy posiadane papiery wartościowe spełniają określone przez ustawodawcę warunki dotyczące sposobu ich nabycia - w drodze publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo na podstawie zezwolenia udzielonego w określonym przez przepisy ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

- Zakup papierów wartościowych na podstawie publicznej oferty ma miejsce wówczas, gdy informacje o nich i o warunkach ich nabycia były udostępniane na terytorium RP co najmniej 100 osobom, bądź też nieoznaczonemu adresatowi - w dowolnej formie i w dowolny sposób - i gdy te informacje stanowiły dostateczną podstawę do podjęcia decyzji o ich odpłatnym nabyciu - informuje Tomasz Piekielnik.

Nabywając zatem udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnik nie nabywa papierów wartościowych. Taki warunek uznać należy za niespełniony.

Nie ma zwolnienia

Także przesłankę określającą sposób udostępniania informacji o papierach wartościowych i ich nabyciu należy uznać w większości przypadków nabycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za niespełnioną. Możliwość nabycia udziałów w takich spółkach przez osoby fizyczne skierowana jest bowiem przede wszystkim do konkretnego adresata (lub ich niewielkiej liczby). Oczywiście, możliwa jest również sytuacja, w której oferta nabycia udziałów skierowana byłaby do więcej niż 100 osób, a informacje jej towarzyszące (np. w formie zbliżonej do prospektów emisyjnych) umożliwiałyby bezproblemowe podjęcie decyzji o ich odpłatnym nabyciu.

- Z powodu jednak niespełnienia warunków definicji papierów wartościowych, nawet w takiej sytuacji nie można by przyjąć, że sprzedaż akcji nabytych jako udziały objęta byłaby zwolnieniem w podatku dochodowym od osób fizycznych - dodaje Adrian Artowicz.

Jeżeli zatem osoba fizyczna nabyła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a zbycie dotyczy udziałów jej następcy prawnego (akcji), to dochód uzyskany z tego tytułu nie będzie podlegał zwolnieniu i opodatkowany będzie 19-proc. stawką PIT. W przypadku osiągania takich dochodów, podatnicy muszą wykazać je do 30 kwietnia następnego roku podatkowego na druku PIT-38.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA