REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód podlega 19-proc. PIT

REKLAMA

Jeżeli osoba fizyczna kupiła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a sprzedała akcje jej następcy prawnego, to dochód będzie opodatkowany 19-proc. PIT.

Dochód ze sprzedaży papierów wartościowych, np. akcji, podlega opodatkowaniu 19-proc. stawką PIT. Wynika to z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

- Nie jest to zryczałtowana forma opodatkowania. Podatnikowi przysługuje bowiem prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów, którymi zasadniczo są wydatki na zakup tych udziałów - wyjaśnił Tomasz Piekielnik z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Kosztami uzyskania przychodów mogą być np. prowizje od sprzedaży, z tytułu założenia rachunku lub koszty zdeponowania papierów wartościowych. Jednak gdy przedmiotem zbycia są akcje, które podatnik nabył przed 1 stycznia 2004 r., oraz gdy ich nabycie nastąpiło w przewidziany przez ustawodawcę sposób, dochód z ich sprzedaży objęty będzie zwolnieniem.

- Warunkiem zwolnienia jest jednak, zgodnie z ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, istnienie dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz ich nabycie, m.in. na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych - podkreśla Adrian Artowicz z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Przekształcenie spółki

Powstaje pytanie, czy jeśli podatnik kupił udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (przed przewidzianym ustawowo terminem) i gdy następnie ta spółka została przekształcona w spółkę akcyjną, podatnikowi przysługuje zwolnienie w przypadku zbycia posiadanych już akcji (wcześniej udziałów).

Odpowiedź na to pytanie sprowadza się zasadniczo do rozstrzygnięcia kwestii, czy posiadane papiery wartościowe spełniają określone przez ustawodawcę warunki dotyczące sposobu ich nabycia - w drodze publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo na podstawie zezwolenia udzielonego w określonym przez przepisy ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

- Zakup papierów wartościowych na podstawie publicznej oferty ma miejsce wówczas, gdy informacje o nich i o warunkach ich nabycia były udostępniane na terytorium RP co najmniej 100 osobom, bądź też nieoznaczonemu adresatowi - w dowolnej formie i w dowolny sposób - i gdy te informacje stanowiły dostateczną podstawę do podjęcia decyzji o ich odpłatnym nabyciu - informuje Tomasz Piekielnik.

Nabywając zatem udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnik nie nabywa papierów wartościowych. Taki warunek uznać należy za niespełniony.

Nie ma zwolnienia

Także przesłankę określającą sposób udostępniania informacji o papierach wartościowych i ich nabyciu należy uznać w większości przypadków nabycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za niespełnioną. Możliwość nabycia udziałów w takich spółkach przez osoby fizyczne skierowana jest bowiem przede wszystkim do konkretnego adresata (lub ich niewielkiej liczby). Oczywiście, możliwa jest również sytuacja, w której oferta nabycia udziałów skierowana byłaby do więcej niż 100 osób, a informacje jej towarzyszące (np. w formie zbliżonej do prospektów emisyjnych) umożliwiałyby bezproblemowe podjęcie decyzji o ich odpłatnym nabyciu.

- Z powodu jednak niespełnienia warunków definicji papierów wartościowych, nawet w takiej sytuacji nie można by przyjąć, że sprzedaż akcji nabytych jako udziały objęta byłaby zwolnieniem w podatku dochodowym od osób fizycznych - dodaje Adrian Artowicz.

Jeżeli zatem osoba fizyczna nabyła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a zbycie dotyczy udziałów jej następcy prawnego (akcji), to dochód uzyskany z tego tytułu nie będzie podlegał zwolnieniu i opodatkowany będzie 19-proc. stawką PIT. W przypadku osiągania takich dochodów, podatnicy muszą wykazać je do 30 kwietnia następnego roku podatkowego na druku PIT-38.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA