REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód podlega 19-proc. PIT

REKLAMA

Jeżeli osoba fizyczna kupiła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a sprzedała akcje jej następcy prawnego, to dochód będzie opodatkowany 19-proc. PIT.

Dochód ze sprzedaży papierów wartościowych, np. akcji, podlega opodatkowaniu 19-proc. stawką PIT. Wynika to z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

- Nie jest to zryczałtowana forma opodatkowania. Podatnikowi przysługuje bowiem prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów, którymi zasadniczo są wydatki na zakup tych udziałów - wyjaśnił Tomasz Piekielnik z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Kosztami uzyskania przychodów mogą być np. prowizje od sprzedaży, z tytułu założenia rachunku lub koszty zdeponowania papierów wartościowych. Jednak gdy przedmiotem zbycia są akcje, które podatnik nabył przed 1 stycznia 2004 r., oraz gdy ich nabycie nastąpiło w przewidziany przez ustawodawcę sposób, dochód z ich sprzedaży objęty będzie zwolnieniem.

- Warunkiem zwolnienia jest jednak, zgodnie z ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, istnienie dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz ich nabycie, m.in. na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych - podkreśla Adrian Artowicz z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Przekształcenie spółki

Powstaje pytanie, czy jeśli podatnik kupił udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (przed przewidzianym ustawowo terminem) i gdy następnie ta spółka została przekształcona w spółkę akcyjną, podatnikowi przysługuje zwolnienie w przypadku zbycia posiadanych już akcji (wcześniej udziałów).

Odpowiedź na to pytanie sprowadza się zasadniczo do rozstrzygnięcia kwestii, czy posiadane papiery wartościowe spełniają określone przez ustawodawcę warunki dotyczące sposobu ich nabycia - w drodze publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo na podstawie zezwolenia udzielonego w określonym przez przepisy ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

- Zakup papierów wartościowych na podstawie publicznej oferty ma miejsce wówczas, gdy informacje o nich i o warunkach ich nabycia były udostępniane na terytorium RP co najmniej 100 osobom, bądź też nieoznaczonemu adresatowi - w dowolnej formie i w dowolny sposób - i gdy te informacje stanowiły dostateczną podstawę do podjęcia decyzji o ich odpłatnym nabyciu - informuje Tomasz Piekielnik.

Nabywając zatem udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnik nie nabywa papierów wartościowych. Taki warunek uznać należy za niespełniony.

Nie ma zwolnienia

Także przesłankę określającą sposób udostępniania informacji o papierach wartościowych i ich nabyciu należy uznać w większości przypadków nabycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za niespełnioną. Możliwość nabycia udziałów w takich spółkach przez osoby fizyczne skierowana jest bowiem przede wszystkim do konkretnego adresata (lub ich niewielkiej liczby). Oczywiście, możliwa jest również sytuacja, w której oferta nabycia udziałów skierowana byłaby do więcej niż 100 osób, a informacje jej towarzyszące (np. w formie zbliżonej do prospektów emisyjnych) umożliwiałyby bezproblemowe podjęcie decyzji o ich odpłatnym nabyciu.

- Z powodu jednak niespełnienia warunków definicji papierów wartościowych, nawet w takiej sytuacji nie można by przyjąć, że sprzedaż akcji nabytych jako udziały objęta byłaby zwolnieniem w podatku dochodowym od osób fizycznych - dodaje Adrian Artowicz.

Jeżeli zatem osoba fizyczna nabyła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a zbycie dotyczy udziałów jej następcy prawnego (akcji), to dochód uzyskany z tego tytułu nie będzie podlegał zwolnieniu i opodatkowany będzie 19-proc. stawką PIT. W przypadku osiągania takich dochodów, podatnicy muszą wykazać je do 30 kwietnia następnego roku podatkowego na druku PIT-38.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA