reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szansa dla firm w każdym programie

Szansa dla firm w każdym programie

67,3 mld euro to kwota unijnych funduszy na realizację polityki spójności w latach 2007-2013. Znaczna część tych środków trafi do przedsiębiorstw.Prawie w każdym programie operacyjnym, jaki będzie realizowany w kolejnym okresie programowania, przedsiębiorcy znajdą ofertę dla siebie – powiedziała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podczas XII Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Grażyna Gęsicka przypomniała, że w wyniku indeksacji cen z 2004 roku na ceny bieżące, pula unijnych środków na realizację polityki spójności w perspektywie finansowej 2007-2013 zwiększyła się z 59,5 mld euro do 67,3 mld euro.

Głównym programem skierowanym do przedsiębiorców będzie Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Na jego realizację przewidziano 8,3 mld euro. W ramach tego programu będą wspierane projekty, które są innowacyjne co najmniej w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym. 40 proc. środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest przeznaczone na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców, 11 proc. trafi do instytucji otoczenia biznesu, 20 proc. do sfery B+R (Badania i Rozwój). W programie są też środki na informatyzację administracji na rzecz przedsiębiorstw.

W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na szeroko rozumianą przedsiębiorczość przeznaczonych będzie blisko 25 proc. środków: m.in. na edukację, rozwój zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw.

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko znajdą się fundusze na przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska. Przedsiębiorcy będą też beneficjentami priorytetów związanych z energetyką. Projekty z tego zakresu będą realizowane przez duże przedsiębiorstwa, które jednak w wielu przypadkach będą współpracowały z mniejszymi firmami. Wiele firm będzie mogło włączyć się w realizację dużych projektów infrastrukturalnych.

– Istotnym źródłem wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), na które przeznaczamy 16 mld euro – powiedziała Grażyna Gęsicka.

W ramach RPO zaprojektowano m.in. następujące działania: bezpośrednie wsparcie finansowe na inwestycje przedsiębiorstw, wsparcie powstawania nowych firm, wsparcie udziału w targach, wystawach oraz misjach krajowych i zagranicznych, a także wsparcie instytucji otoczenia biznesu.

W latach 2007–2013 przedsiębiorcy będą także beneficjentami Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, którego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu województw Ściany Wschodniej. W ramach Priorytetu I – Nowoczesna gospodarka współfinansowane będą m.in. budowa parków przemysłowych, parków technologicznych, przygotowanie obszarów produkcyjnych oraz strefy nowoczesnych usług i produkcji, wspieranie sieci współpracy dotyczącej innowacyjnej działalności gospodarczej (np. identyfikacja i rozwój klastrów).

XII Ogólnopolskie Forum Gospodarcze Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbyło się
6– 7 grudnia w Warszawie. Organizatorem była Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Tematem przewodnim forum było: Innowacyjność, Rozwój, Finanse (Fundusze Strukturalne dla MSP, 2007–2013).


Hanna Tobolska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama