REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szansa dla firm w każdym programie

REKLAMA

67,3 mld euro to kwota unijnych funduszy na realizację polityki spójności w latach 2007-2013. Znaczna część tych środków trafi do przedsiębiorstw.



Prawie w każdym programie operacyjnym, jaki będzie realizowany w kolejnym okresie programowania, przedsiębiorcy znajdą ofertę dla siebie – powiedziała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podczas XII Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Grażyna Gęsicka przypomniała, że w wyniku indeksacji cen z 2004 roku na ceny bieżące, pula unijnych środków na realizację polityki spójności w perspektywie finansowej 2007-2013 zwiększyła się z 59,5 mld euro do 67,3 mld euro.

Głównym programem skierowanym do przedsiębiorców będzie Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Na jego realizację przewidziano 8,3 mld euro. W ramach tego programu będą wspierane projekty, które są innowacyjne co najmniej w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym. 40 proc. środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest przeznaczone na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców, 11 proc. trafi do instytucji otoczenia biznesu, 20 proc. do sfery B+R (Badania i Rozwój). W programie są też środki na informatyzację administracji na rzecz przedsiębiorstw.

W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na szeroko rozumianą przedsiębiorczość przeznaczonych będzie blisko 25 proc. środków: m.in. na edukację, rozwój zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw.

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko znajdą się fundusze na przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska. Przedsiębiorcy będą też beneficjentami priorytetów związanych z energetyką. Projekty z tego zakresu będą realizowane przez duże przedsiębiorstwa, które jednak w wielu przypadkach będą współpracowały z mniejszymi firmami. Wiele firm będzie mogło włączyć się w realizację dużych projektów infrastrukturalnych.

– Istotnym źródłem wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), na które przeznaczamy 16 mld euro – powiedziała Grażyna Gęsicka.

W ramach RPO zaprojektowano m.in. następujące działania: bezpośrednie wsparcie finansowe na inwestycje przedsiębiorstw, wsparcie powstawania nowych firm, wsparcie udziału w targach, wystawach oraz misjach krajowych i zagranicznych, a także wsparcie instytucji otoczenia biznesu.

W latach 2007–2013 przedsiębiorcy będą także beneficjentami Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, którego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu województw Ściany Wschodniej. W ramach Priorytetu I – Nowoczesna gospodarka współfinansowane będą m.in. budowa parków przemysłowych, parków technologicznych, przygotowanie obszarów produkcyjnych oraz strefy nowoczesnych usług i produkcji, wspieranie sieci współpracy dotyczącej innowacyjnej działalności gospodarczej (np. identyfikacja i rozwój klastrów).

XII Ogólnopolskie Forum Gospodarcze Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbyło się
6– 7 grudnia w Warszawie. Organizatorem była Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Tematem przewodnim forum było: Innowacyjność, Rozwój, Finanse (Fundusze Strukturalne dla MSP, 2007–2013).


Hanna Tobolska

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA