| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi

Co ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi

Zwiększenie obszaru specjalnych stref ekonomicznych przyciągnie inwestorów do najsłabiej rozwiniętych regionów Polski. Rozmowa z Anną Strzelecką, Członkiem Zespołu ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych w Ernst & YoungNowe przepisy nie usprawnią jednak, wbrew zapowiedziom Ministerstwa Gospodarki, nadzoru właścicielskiego nad Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi i nie pomogą w dynamicznym rozwoju lokalnych grup.■ We wrześniu tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Zwiększono prawie dwukrotnie obszar SSE. Czy przełoży się to na wzrost inwestycji w Polsce?

– Dzięki powiększeniu obszaru stref ma szanse wrosnąć ilość inwestycji w najsłabiej rozwiniętych regionach kraju. Tereny obecnych stref są w istotnej części zagospodarowane. Puste pozostają jedynie nieatrakcyjne działki, którymi nie skusimy inwestorów, nawet oferując znaczne ulgi podatkowe.■ Czy jest realne wzmocnienie lokalnych grup przedsiębiorców o tym samym profilu produkcji?


– W tej chwili znamy już przypadki takiego połączenia, np. grupa przemysłowa Plastikowa Dolina w Tarnowie znajdująca się na terenie krakowskiej strefy ekonomicznej. Uważam, że korzystanie z mechanizmu stref jest zawsze wskazane, jeśli może on przyciągnąć ciekawe rozwiązania biznesowe, do których niewątpliwie klaster należy.■ Nowe przepisy przekazały nadzór właścicielski nad SSE Ministerstwu Gospodarki. Dzięki temu ma się zwiększyć jego skuteczność. Czy rzeczywiście tak będzie?

– Nie sądzę. Same zmiany organizacyjne nie wpłyną na skuteczność nadzoru nad strefami. Do tej pory nadzór właścicielski sprawował resort skarbu państwa i moim zdaniem działał on i tak zaskakująco dobrze jak na polskie warunki. Jest to jedynie zmiana jednostki, a nie rozszerzenie uprawnień.■ Dlaczego opłaca się inwestować w SSE?

– Polska oferuje obecnie jedne z największych ulg podatkowych w Europie. Dodatkowym plusem jest sposób otrzymywania zwolnień podatkowych. Przedsiębiorcy zyskują do nich prawo na mocy zezwolenia na działanie w strefie. Wsparcie jest możliwe nie tylko przy ogromnych przedsięwzięciach. Przedsiębiorca musi jednak wykazać, że jego działalność jest bardzo rozwojowa i ważna dla obszaru, w którym będzie prowadzona. Strefy są bardzo dobrym narzędziem do przyciągania kapitału w te miejsca, gdzie przy normalnych obciążeniach podatkowych mało kto chciałby inwestować.Adam Makosz
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »