REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi

REKLAMA

Zwiększenie obszaru specjalnych stref ekonomicznych przyciągnie inwestorów do najsłabiej rozwiniętych regionów Polski. Rozmowa z Anną Strzelecką, Członkiem Zespołu ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych w Ernst & Young


Nowe przepisy nie usprawnią jednak, wbrew zapowiedziom Ministerstwa Gospodarki, nadzoru właścicielskiego nad Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi i nie pomogą w dynamicznym rozwoju lokalnych grup.

■ We wrześniu tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Zwiększono prawie dwukrotnie obszar SSE. Czy przełoży się to na wzrost inwestycji w Polsce?

– Dzięki powiększeniu obszaru stref ma szanse wrosnąć ilość inwestycji w najsłabiej rozwiniętych regionach kraju. Tereny obecnych stref są w istotnej części zagospodarowane. Puste pozostają jedynie nieatrakcyjne działki, którymi nie skusimy inwestorów, nawet oferując znaczne ulgi podatkowe.

■ Czy jest realne wzmocnienie lokalnych grup przedsiębiorców o tym samym profilu produkcji?


– W tej chwili znamy już przypadki takiego połączenia, np. grupa przemysłowa Plastikowa Dolina w Tarnowie znajdująca się na terenie krakowskiej strefy ekonomicznej. Uważam, że korzystanie z mechanizmu stref jest zawsze wskazane, jeśli może on przyciągnąć ciekawe rozwiązania biznesowe, do których niewątpliwie klaster należy.

■ Nowe przepisy przekazały nadzór właścicielski nad SSE Ministerstwu Gospodarki. Dzięki temu ma się zwiększyć jego skuteczność. Czy rzeczywiście tak będzie?

– Nie sądzę. Same zmiany organizacyjne nie wpłyną na skuteczność nadzoru nad strefami. Do tej pory nadzór właścicielski sprawował resort skarbu państwa i moim zdaniem działał on i tak zaskakująco dobrze jak na polskie warunki. Jest to jedynie zmiana jednostki, a nie rozszerzenie uprawnień.

■ Dlaczego opłaca się inwestować w SSE?

– Polska oferuje obecnie jedne z największych ulg podatkowych w Europie. Dodatkowym plusem jest sposób otrzymywania zwolnień podatkowych. Przedsiębiorcy zyskują do nich prawo na mocy zezwolenia na działanie w strefie. Wsparcie jest możliwe nie tylko przy ogromnych przedsięwzięciach. Przedsiębiorca musi jednak wykazać, że jego działalność jest bardzo rozwojowa i ważna dla obszaru, w którym będzie prowadzona. Strefy są bardzo dobrym narzędziem do przyciągania kapitału w te miejsca, gdzie przy normalnych obciążeniach podatkowych mało kto chciałby inwestować.


Adam Makosz
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA