| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez zastoju w sądach gospodarczych

Bez zastoju w sądach gospodarczych

Postępowanie w sprawach gospodarczych ma być sprawniejsze i mniej sformalizowane. W zamian za to przedsiębiorcy będą musieli m.in. szybko precyzować powództwa, a sąd będzie odrzucał wadliwe pozwy bez wzywania do ich poprawienia.Zmiana prawa

Sejm uchwalił wczoraj zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które mają usprawnić postępowanie w sprawach gospodarczych. W takim postępowaniu wszelkie twierdzenia i dowody stron będą musiały zostać zawarte w pozwie i odpowiedzi na pozew. Ewentualne dodatkowe dowody będzie można powołać jeszcze w ciągu 2 tygodni m.in. wówczas, gdy nie było możliwe wskazanie ich w pozwie. Sąd będzie więc miał sprawnie sformułowane powództwo i argumentację stron, co wymaga od przedsiębiorcy szybkiego, a przy tym dobrze udowodnionego przedstawienia swego stanowiska.

Strony postępowania muszą liczyć się z tym, że jeśli pismo wszczynające postępowanie (najczęściej pozew) będzie zawierało braki formalne, wówczas sąd zwróci je bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia. W sytuacji gdy pozew składał przedsiębiorca, będzie on mógł w ciągu tygodnia naprawić błąd – jeśli ponownie złoży pismo bez braków, wówczas wywoła ono skutek od daty pierwotnego wniesienia. Inaczej będzie w przypadku fachowych pełnomocników – wadliwy pozew zostanie odrzucony bez możliwości ponownego złożenia.

Zgodnie z nowelizacją, jeśli strona zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, sprawa nadal będzie toczyć się w postępowaniu gospodarczym. Dzięki temu w wielu sprawach będzie można uniknąć przesuwania spraw do sądów cywilnych.

W sprawach gospodarczych nie będzie możliwości złożenia powództwa wzajemnego, gdyż zwykle komplikuje to i wydłuża postępowanie. Ponadto sąd miałby więcej możliwości rozstrzygania sprawy na posiedzeniu niejawnym – nie tylko wówczas, gdy strona uznała powództwo, ale także wtedy, gdy po złożeniu przez strony pism i dokumentów uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne. Skorzystają na tym przede wszystkim ci przedsiębiorcy, pomiędzy którymi nie ma sporu co do roszczeń, ale istnieje brak zgody np. co do interpretacji prawnej przepisu. Sąd nie ma tu całkowicie wolnej ręki, gdyż każda ze stron może zażądać rozstrzygnięcia sprawy na rozprawie – taki wniosek będzie można zawrzeć tylko w pierwszym piśmie procesowym.

Ponadto strony i pełnomocników czeka większe zdyscyplinowanie. Sąd będzie mógł karać ich grzywną za celowe przeciąganie procesu, jeśli będą powoływać się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które spowodują odroczenie rozprawy. Podobnie – jeśli przedsiębiorca lub jego pełnomocnik nie udowodni powoływanych wcześniej okoliczności (np. nieobecności na rozprawie z powodu wypadku komunikacyjnego).

Ustawa trafi teraz do Senatu.


PLUSY I MINUSY
Plusy
• Sąd będzie miał szybko precyzyjnie sformułowane powództwo.
• Więcej orzeczeń na posiedzeniu niejawnym przyspieszy postępowanie.
• Pozew z brakami poprawiony przez przedsiębiorcę w ciągu tygodnia wywoła skutek z dniem pierwotnego złożenia.
Minusy
• Ograniczenie wnoszenia nowych dowodów w trakcie postępowania.
• Pozew z brakami złożony przez pełnomocnika zostanie odrzucony bez możliwości ponownego złożenia.
• Szybsze postępowanie wymaga większego profesjonalizmu, co spowoduje, że przedsiębiorcy będą potrzebowali pomocy adwokatów i radców prawnych.Ewa Usowicz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK