REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo zamówień publicznych. Arbitraż zawodowy staje się faktem

REKLAMA

Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych. Projekt przewiduje utworzenie krajowej izby odwoławczej, której członkowie będą rozstrzygali odwołania od protestów.


W przygotowywanym rządowym projekcie zmieniającym ustawę Prawo zamówień publicznych proponuje się utworzenie krajowej izby odwoławczej do rozstrzygania odwołań, która działałaby przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. W jej skład wchodziłoby 50 członków powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów spośród osób, które przeszły postępowanie kwalifikacyjne z najlepszymi wynikami. Osoba taka nie będzie mogła mieć mniej niż 35 lat, będzie musiała posiadać wykształcenie prawnicze oraz 10-letni staż pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa albo prowadzić działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem pomocy prawnej. Członkowie izby nie będą mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia z wyjątkiem zatrudnienia na stanowiskach dydaktycznych lub dydaktyczno-naukowych.

GP dowiedziała się nieoficjalnie, że nowelizacja dotyczyć będzie też zmiany progów wartości zamówienia. Jedno przy tym jest pewne – pozostać muszą progi obowiązujące w UE, a więc 137 tys. euro dla dostaw i usług, 211 tys. euro dla dostaw i usług związanych między innymi z działalnością szkół wyższych, placówek naukowo-badawczych i instytucji kulturalnych oraz 5 mln 278 tys. euro dla robót budowlanych.

Nad potrzebą zmian w dotychczasowym modelu rozstrzygania sporów, a konkretnie odwołań od protestów, dyskusja trwa już od kilku miesięcy. Jesienią ubiegłego roku redakcja GP zorganizowała nawet na ten temat dyskusję. Wynikało z niej, że kończy się czas arbitrażu niezawodowego, a więc orzekania przez osoby, które na co dzień mają inne zajęcia. Sprawy, z którymi się stykają, są coraz trudniejsze, a czasu na zapoznanie się z nimi i wnikliwe rozpatrzenie coraz mniej. Co prawda, ostatnia nowelizacja ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 19, poz. 177 ze zm.) obowiązuje dopiero od 25 maja tego roku i wprowadziła dosyć istotne zmiany w środkach ochrony prawnej, ale zmienione przepisy nie uwzględniły zmian w arbitrażu.

Marta Pionkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA