REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznesowi brakuje dialogu z rządem

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Niechęć do konsultacji, przewaga ceremoniału nad konkretami i delegowanie niskich rangą przedstawicieli do kontaktów ze środowiskiem biznesu - to zarzuty organizacji przedsiębiorców pod adresem rządu.


Za tydzień odbędzie się posiedzenie Komisji Trójstronnej, w którym ma wziąć udział premier oraz szefowie resortów: finansów, gospodarki i skarbu. Celem spotkania powinno być poprawienie relacji pomiędzy rządem a środowiskami przedsiębiorców, które w ostatnim czasie coraz częściej zarzucają administracji ignorowanie ich zdania w kształtowaniu polityki gospodarczej.

REKLAMA

– Mamy nadzieję, że ten kulejący dialog rządu z przedsiębiorcami wreszcie się ożywi – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podejrzliwość z obu stron

Tego, że kontakty na linii rząd – biznes nie układają się, przedsiębiorcy nie ukrywają od jesieni ubiegłego roku. Już wtedy pełną wzajemnej podejrzliwości atmosferę dodatkowo podgrzewały wypowiedzi działaczy PiS, sugerujących powiązania pomiędzy biznesem a lewicowymi politykami.

– Mieliśmy nadzieję, że z czasem sytuacja znormalnieje i uda się nawiązać z rządem poprawne relacje. Niestety – twierdzi jeden ze śląskich działaczy gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czarę goryczy przelało posiedzenie Komisji Trójstronnej przed niespełna dwoma tygodniami. Ówczesna minister finansów, Zyta Gilowska, nie przybyła na prezentację założeń budżetowych, co przedsiębiorcy potraktowali jako afront. Taka sytuacja zdarzyła się bowiem po raz pierwszy. Samo spotkanie skończyło się więc na niczym.

– W tej sytuacji najbliższe posiedzenie Komisji w zasadzie nie ma sensu.

Zgłosiliśmy wniosek, by z niego zrezygnować – oświadcza Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Ministerstwo Finansów zaliczane jest przez organizacje przedsiębiorców do tych resortów, które niemal całkowicie zamknęły się na kontakty ze środowiskami gospodarczymi. Według Huberta Janiszewskiego, wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu, minister finansów nigdy nie miał czasu na rozmowę z Radą. Podobnie jest z Ministerstwem Gospodarki, które izoluje się szczególnie w sferze polityki energetycznej. Natomiast o współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa – zdaniem przedsiębiorców – nawet nie ma co rozmawiać.

– To dowodzi, że w obecnym rządzie skłonność do konsultowania decyzji ze środowiskiem przedsiębiorców jest mocno ograniczona – uważa Hubert Janiszewski.

PRZEDSIĘBIORCY KRYTYKUJĄ MINISTERSTWA

Jak oceniają otwartość na postulaty środowisk gospodarczych

Ministerstwa Skarbu – całkowicie zamknięte

– całkowity brak jakichkolwiek kontaktów z biznesem
– nieprzejrzysta polityka kadrowa
– wstrzymanie działań prywatyzacyjnych

Ministerstwa Finansów – zamknięte

– całkowity brak zainteresowania konsultacjami z biznesem
– niezrealizowanie obietnic zmian w podatkach
– niejasne perspektywy dyscypliny budżetowej

Ministerstwa Gospodarki – częściowo zamknięte

– brak chęci do merytorycznych konsultacji z biznesem
– brak widocznych działań w sprawie ustawy o przedsiębiorczości
– niejasne założenia polityki energetycznej

Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Budownictwa – częściowo otwarte

– brak realizacji przedwyborczych założeń
– nierealne plany w budownictwie mieszkaniowym
– brak postępu w nowelizacji ustaw

Proszą o opinie

Nieco lepiej wygląda sytuacja w Ministerstwie Transportu, z którym organizacje przedsiębiorców – przynajmniej teoretycznie – współpracują. Jak przyznaje Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, po nominacji ministra Jerzego Polaczka (PiS) kontakty z resortem poprawiły się w porównaniu z tymi z czasów rządu Marka Belki. Ale ich rezultat jest daleko niezadowalający.

– Prosi się nas o opinie, opracowania, ale później nie wdraża ich do praktyki. Widocznie minister sam nie może decydować – sugeruje Wojciech Malusi.

Szereg zastrzeżeń dotyczy braku inicjatywy ustawodawczej. Choć przedsiębiorcy miesiącami przypominają o konieczności dokończenia prac nad ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a jej nowelizacja znalazła się w programie wyborczym PiS, do efektów wciąż daleko. Podobnie jest z ustawą o przedsiębiorczości, czy zapowiadanymi zmianami w podatkach. Mimo nacisku tak przedsiębiorców, jak i opinii publicznej, nie zamknięto ostatecznie sprawy definicji budownictwa społecznego, mającej pozostawić na dotychczasowym poziomie stawkę VAT na nowe mieszkania.

Premier lubi obiecywać

REKLAMA

– Jesteśmy zasypywani poselskimi projektami ustaw do zaopiniowania. Choć jedne to „kiełbasa wyborcza”, drugie okazują się potrzebne. Tymczasem poważnych projektów od rządu nie możemy doczekać się poważnych projektów – twierdzi Jeremi Mordasewicz.

Lepiej wyglądają kontakty środowisk biznesu z premierem. Przedsiębiorcy zaznaczają: mają one charakter bardziej ceremonialny niż merytoryczny. Na spotkaniach widać, że premier słucha. Później obiecuje to, co zebrani chcieliby usłyszeć. Ale z realizacji obietnic niewiele wychodzi.

– Efektem takiej polityki będzie zautonomizowanie się środowisk gospodarczych, które już zdały sobie sprawę, że nie mają w rządzie partnera – twierdzi prof. Jacek Wódz, socjolog.

Czy dialog przedsiębiorców z rządem poprawi się? Prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy politycy radykalnie zmienią nastawienie do biznesu.

– Środowiska gospodarcze nie są nastawione z góry przeciwko rządowi. Popierają ten, który nie szkodzi gospodarce. Ale żeby to wiedzieć, trzeba rozmawiać – podkreśla Sławomir Najman, przewodniczący Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce.

Adam Woźniak

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA