reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PwC: sektor usług finansowych na czwartym miejscu

PwC: sektor usług finansowych na czwartym miejscu

Sektor usług finansowych zajął w 2005 roku czwarte miejsce w ogólnym zestawieniu transakcji fuzji i przejęć w Polsce, pod względem wartości jak i ilości dokonanych transakcji, wyłączając transakcję UniCredit/HVB - podała firma doradcza PricewaterhouseCoopers (PwC).

"W 2005 roku europejski sektor usług finansowych został zdominowany przez transakcje międzynarodowe. Tymczasem polski rynek usług finansowych pozostaje pod znaczącym wpływem wartej 15,4 mld EUR transakcji Unicredit/HVB. Skala tej transakcji ma potencjał, by wstrząsnąć status quo wielu dziedzin rynku usług finansowych" - podał PwC.

Mimo mniejszej aktywności, jak i spadku ogólnej wartości ujawnionych transakcji (wyłączając transakcje UIC/HVB), sektor usług finansowych (UF) odgrywał w 2005 roku znaczącą rolę na polskiej scenie transakcji fuzji i przejęć.

"Zarówno pod względem wartości (702 mln USD), jak i ilości dokonanych transakcji (29) sektor UF zajął czwarte miejsce w ogólnym zestawieniu transakcji fuzji i przejęć w Polsce. Transakcje odpływowe w sektorze usług finansowych stanowiły mały udział (8 proc.) wszystkich tego typu transakcji, a ich ujawniona wartość wyniosła 6 mln USD" - podał PwC.

Podobnie jak w Europie, udział transakcji międzynarodowych na rynku usług finansowych w Polsce był większy niż udział transakcji krajowych i wyniósł 58 proc.

"W średnim i dłuższym horyzoncie spodziewamy się większego napływu kapitału zagranicznego do Polski zainteresowanego sektorem usług finansowych. Już teraz widać wzmożone zainteresowanie choćby funduszy inwestycyjnych, związane z szybko rozwijającym się rynkiem usług windykacyjnych czy branżą consumer finance" - czytamy w raporcie.

Cechą charakterystyczną dla większości inwestycji w Polsce jest właśnie wzrost zainteresowania inwestycjami w firmy reprezentujące sektory do tej pory zaniedbywane, w tym sektor windykacji należności, handlu masowego oraz do pewnego stopnia private bankingu.

Największą transakcją fuzji i przejęć na polskim rynku usług finansowych była oczywiście ogłoszona w 2005 roku i mająca swój początek we Włoszech i Niemczech transakcja przejęcia HVB przez UCI za 15,4 ml euro.

"Ta transakcja może stać się swego rodzaju katalizatorem dla wzrostu aktywności w tym sektorze. Fuzja UCI/HVB oprócz stworzenia największej grupy bankowej w Polsce może przynieść kolejne zmiany w sektorze usług finansowych" - podał PwC.

Znaczna ilość oddziałów należących do BPH może zostać sprzedana obecnemu już na polskim rynku bądź nowemu graczowi, jak również firmie ubezpieczeniowej. Może również spowodować sprzedaż jednego z dwóch posiadanych obecnie funduszy emerytalnych.

Z pewnymi wyjątkami, kolejne duże, międzynarodowe transakcje fuzji i przejęć w sektorze usług finansowych w Polsce mogą powielić model transakcji UCI/HVB i przyczynić się do dalszej konsolidacji polskiego sektora.

Jak podał PwC, zachodnioeuropejskie firmy z branży usług finansowych generują wystarczającą nadwyżkę kapitału by, w pogoni za obiecanymi inwestorom wysokimi stopami zwrotu z zainwestowanych nakładów, zyskownie je rozlokować.

Z drugiej strony wzrasta również świadomość, że wartości rynkowe wielu banków europejskich są małe w porównaniu do dużych, a nawet średnich graczy międzynarodowych - wzrost skali działania byłby "potencjalnie dobrym lekarstwem na pozbycie się obaw".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama