REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PwC: sektor usług finansowych na czwartym miejscu

REKLAMA

Sektor usług finansowych zajął w 2005 roku czwarte miejsce w ogólnym zestawieniu transakcji fuzji i przejęć w Polsce, pod względem wartości jak i ilości dokonanych transakcji, wyłączając transakcję UniCredit/HVB - podała firma doradcza PricewaterhouseCoopers (PwC).

"W 2005 roku europejski sektor usług finansowych został zdominowany przez transakcje międzynarodowe. Tymczasem polski rynek usług finansowych pozostaje pod znaczącym wpływem wartej 15,4 mld EUR transakcji Unicredit/HVB. Skala tej transakcji ma potencjał, by wstrząsnąć status quo wielu dziedzin rynku usług finansowych" - podał PwC.

REKLAMA

Mimo mniejszej aktywności, jak i spadku ogólnej wartości ujawnionych transakcji (wyłączając transakcje UIC/HVB), sektor usług finansowych (UF) odgrywał w 2005 roku znaczącą rolę na polskiej scenie transakcji fuzji i przejęć.

"Zarówno pod względem wartości (702 mln USD), jak i ilości dokonanych transakcji (29) sektor UF zajął czwarte miejsce w ogólnym zestawieniu transakcji fuzji i przejęć w Polsce. Transakcje odpływowe w sektorze usług finansowych stanowiły mały udział (8 proc.) wszystkich tego typu transakcji, a ich ujawniona wartość wyniosła 6 mln USD" - podał PwC.

Podobnie jak w Europie, udział transakcji międzynarodowych na rynku usług finansowych w Polsce był większy niż udział transakcji krajowych i wyniósł 58 proc.

REKLAMA

"W średnim i dłuższym horyzoncie spodziewamy się większego napływu kapitału zagranicznego do Polski zainteresowanego sektorem usług finansowych. Już teraz widać wzmożone zainteresowanie choćby funduszy inwestycyjnych, związane z szybko rozwijającym się rynkiem usług windykacyjnych czy branżą consumer finance" - czytamy w raporcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechą charakterystyczną dla większości inwestycji w Polsce jest właśnie wzrost zainteresowania inwestycjami w firmy reprezentujące sektory do tej pory zaniedbywane, w tym sektor windykacji należności, handlu masowego oraz do pewnego stopnia private bankingu.

Największą transakcją fuzji i przejęć na polskim rynku usług finansowych była oczywiście ogłoszona w 2005 roku i mająca swój początek we Włoszech i Niemczech transakcja przejęcia HVB przez UCI za 15,4 ml euro.

"Ta transakcja może stać się swego rodzaju katalizatorem dla wzrostu aktywności w tym sektorze. Fuzja UCI/HVB oprócz stworzenia największej grupy bankowej w Polsce może przynieść kolejne zmiany w sektorze usług finansowych" - podał PwC.

Znaczna ilość oddziałów należących do BPH może zostać sprzedana obecnemu już na polskim rynku bądź nowemu graczowi, jak również firmie ubezpieczeniowej. Może również spowodować sprzedaż jednego z dwóch posiadanych obecnie funduszy emerytalnych.

Z pewnymi wyjątkami, kolejne duże, międzynarodowe transakcje fuzji i przejęć w sektorze usług finansowych w Polsce mogą powielić model transakcji UCI/HVB i przyczynić się do dalszej konsolidacji polskiego sektora.

Jak podał PwC, zachodnioeuropejskie firmy z branży usług finansowych generują wystarczającą nadwyżkę kapitału by, w pogoni za obiecanymi inwestorom wysokimi stopami zwrotu z zainwestowanych nakładów, zyskownie je rozlokować.

Z drugiej strony wzrasta również świadomość, że wartości rynkowe wielu banków europejskich są małe w porównaniu do dużych, a nawet średnich graczy międzynarodowych - wzrost skali działania byłby "potencjalnie dobrym lekarstwem na pozbycie się obaw".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA