| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska chce rozpocząć rozmowy o wejściu do strefy euro w 2009 r.

Polska chce rozpocząć rozmowy o wejściu do strefy euro w 2009 r.

Polska liczy na to, że do przyszłego roku spełni unijne wymagania dotyczące deficytu budżetowego i w 2009 r. rozpocznie rozmowy na temat przystąpienia do strefy euro - pisze we wtorkowym numerze brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na słowa premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

"W 2007 r. deficyt budżetowy wyniesie poniżej 3 proc. PKB" - powiedział w poniedziałek premier zagranicznym korespondentom w Polsce. Dodał, że nowe wskaźniki pokazują, iż deficyt w 2005 r. wynosił już mniej niż 3 proc. PKB, i tak też będzie w 2006 r.- odnotowuje londyńska gazeta.

Deficyt, który nie przekracza 3 proc., jest jednym z warunków przystąpienia do strefy euro.

Jak pisze brytyjski dziennik, "rząd, który podjął działania by ograniczyć wydatki publiczne, właśnie dlatego liczyłby na zakończenie przez UE procedury wszczętej wobec Polski w sprawie nadmiernego deficytu".

"Mimo to, czynione już próby, by zmienić stanowisko Komisji Europejskiej, zostały udaremnione przez dyskusję o programach emerytalnych opartych na drugim filarze (OFE)" - czytamy w "FT".

"Według ostatnio aktualizowanego polskiego programu konwergencji, deficyt budżetowy na 2007 r. wyniesie w Polsce 2,2 proc. PKB" - pisze "FT", ale przypomina, że po wyłączeniu tych programów emerytalnych z sektora wydatków publicznych, zgodnie z decyzją unijnego urzędu statystycznego (Eurostatu), deficyt w 2007 roku wyniesie 4,1 proc. PKB.

Dziennik przypomina, że wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska ostrzegła, iż Polska może stracić 19,5 mld euro z funduszu spójności, jeśli nie zmniejszy deficytu.

"Polska jest uważnie obserwowana, po tym jak w kraju powstał rząd koalicyjny z dwoma populistycznymi partiami, których programy zakładały hojne wydatki" - czytamy w brytyjskim dzienniku. Według "Financial Times", analitycy uważają, że największym sprawdzianem dla tej koalicji będzie praca nad przyszłorocznym budżetem.

"Zgadzając się, że nie będzie to łatwy budżet, premier Marcinkiewicz zaznaczył, że deficyt w wysokości 30 mld zł jest nieprzekraczalny" - napisał dziennik.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK