REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł w kwietniu o 1,1 pkt

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w kwietniu o 1,1 pkt. - podało Bureau for Investments and Economic Cycles.
"Od września ubiegłego roku wskaźnik pnie się do góry dość dynamicznie. W dalszym ciągu głównym motorem wzrostu są rynki finansowe oraz eksport. Coraz częstsze i bardziej wyraźne są również oznaki ożywienia popytu krajowego" - napisała w komentarzu Maria Drozdowicz z BIEC.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika pięć składowych poprawiło się, dwie pozostały na poziomach zbliżonych do wartości sprzed miesiąca, zaś jedna nieznacznie pogorszyła się. W opinii BIEC w przedsiębiorstwach produkcyjnych przybywa nowych zamówień. Dotyczy to zarówno zamówień przeznaczonych na eksport, jak i zamówień krajowych. Dynamika wzrostu zamówień eksportowych jest jednak znacznie wyższa niż tych przeznaczonych na kraj.

"Nieco słabsza w ostatnim czasie złotówka pozwoliła wielu eksporterom na odbudowę swych pozycji na światowych rynkach. Co ważniejsze jednak, coraz wyższa konkurencyjność firm eksportujących pozwoliła im przetrwać nawet w warunkach gorszej opłacalności eksportu" - napisała Drozdowicz.

Zdaniem BIEC wyraźniejsze są również symptomy świadczące o odbudowie popytu wewnętrznego.

"Marcowy znaczny wzrost płac realnych oraz powolne, ale systematyczne zwiększanie zatrudnienia mogą zaowocować wkrótce ożywieniem popytu krajowego" - głosi raport.

Według BIEC wysoka dynamika przyrostu kredytów konsumenckich, która utrzymuje się już od blisko roku, z czego znaczna część to kredyty hipoteczne - w perspektywie najbliższego roku może spowodować wzmożony popyt na dobra związane z wyposażeniem mieszkań.

"Wzrost konkurencji między bankami oraz niska jak do tej pory inflacja mogą sprzyjać dalszej dynamicznej ekspansji kredytów konsumenckich" - uważa Maria Drozdowicz.

Z badań BIEC wynika, że w przedsiębiorstwach nieznacznie wzrosły zapasy wyrobów gotowych.

"Odnotowana w marcu dynamika produkcji sprzedanej przemysłu znacznie przekraczała dynamikę napływu nowych zamówień. Stąd najprawdopodobniej wzrost zapasów. Wydaje się, iż zjawisko to powinno mieć charakter jednorazowy w szczególności w sytuacji sprzyjających warunków dla ożywienia popytu" - podano w raporcie.

Zdaniem BIEC mniej optymistyczny jest brak poprawy wydajności pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych i stagnacja sytuacji finansowej przedsiębiorstw produkcyjnych.

"Drożejące surowce oraz brak możliwości redukcji pozapłacowych kosztów pracy ograniczają zapewne w znacznym stopniu możliwości powiększania zysku w wielu firmach" - podano w raporcie.

Może to powodować, zdaniem BIEC, brak wyraźnej poprawy nastrojów menedżerów przedsiębiorstw co do rozwoju sytuacji gospodarczej kraju w najbliższych miesiącach. Podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym przyrasta szybko i nieprzerwanie od jesieni ubiegłego roku. Podobnie szybko przyrasta ilość gotówki w obiegu. BIEC podaje, że dynamika poprawy wskaźnika wyprzedzającego na podobną skalę ostatni raz miała miejsce w okresie poprzedzającym przystąpienie do Unii Europejskiej i trwała od listopada 2003 r. do kwietnia 2004 r.

"Gospodarka osiągnęła wówczas w I kwartale 2004 r. blisko 7 proc. tempo rozwoju. Niestety ożywienie to trwało zbyt krótko, zaś społeczne skutki w postaci wzrostu zamożności społeczeństwa czy spadku stopy bezrobocia były słabo odczuwalne" - napisała Drozdowicz w raporcie.

"Obecne dobre perspektywy gospodarki powinny cieszyć lecz pytanie o trwałość tego rozwoju oraz możliwość jego kontynuacji bez nadmiernego wzrostu inflacji staje się podstawową kwestią" -dodała.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA