REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy oczekują utrzymania się dobrej koniunktury gospodarczej

REKLAMA

Badania koniunktury pokazują, że firmy bardzo pozytywnie oceniają koniunkturę w gospodarce zarówno w pierwszym jak i w drugim kwartale 2006 roku i spodziewają się nowych zamówień - wynika z opublikowanych wyników badań Narodowego Banku Polskiego.
"Stan koniunktury w pierwszym kwartale 2006 roku badane firmy oceniły jako bardzo dobry. Wskazują bowiem na to m.in. wysokie oceny stanu popytu, bieżącej sytuacji ekonomicznej, oceny zdolności płatniczej oraz stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych" - napisał NBP.
"Również prognozy na drugi kwartał są bardzo dobre. Szereg wskaźników cząstkowych osiągnęło rekordowy poziom w historii badań ankietowych. Przewidywane tempo wzrostu gospodarczego może być nawet nieco wyższe niż w I kwartale, gdyż firmy oczekują dalszego wzrostu popytu i rosnącego portfela zamówień" - dodano w komunikacie.

Według badania, firmy oczekują, że wzrost zainteresowania ich wyrobami i usługami zaowocuje wzrostem produkcji oraz sprzedaży. Prognozy na drugi kwartał sugerują możliwość dalszego zwiększania eksportu, a oczekiwania eksporterów pozostają na nieco wyższym, niż w poprzednim kwartale poziomie.

NBP dodał, że sygnałem ostrzegawczym dla perspektyw dalszego wzrostu eksportu może być zaobserwowany w I kwartale wzrost udziału nieopłacalnego eksportu, choć mogło to wynikać ze wzmocnienia się kursu PLN/euro. Bank centralny podkreślił, że od końca 2004 roku wahania i poziom kursu walutowego, oceniane przez przedsiębiorstwa jako niekorzystne, wciąż pozostają na czele listy barier hamujących rozwój przedsiębiorstw.

"Warto natomiast podkreślić, że badane firmy coraz intensywniej podejmują działania zabezpieczające przed ryzykiem kursowym. Między innymi znacząco zwiększa się popularność instrumentów pochodnych - obecnie już 40 proc. eksporterów zabezpiecza się tak przed tym ryzykiem wobec 34 proc. roku temu" - napisano w komentarzu.

Badania pokazały, że można oczekiwać kontynuacji pozytywnych tendencji na rynku pracy.

"Wyraźnie przeważyły plany zwiększenia zatrudnienia nad prognozami spadku liczby pracowników. Jednocześnie wskaźnik prognoz zatrudnienia osiągnął wartość rekordową w historii badań ankietowych" - napisał NBP dodając, że branżą najczęściej deklarującą tworzenie nowych miejsc pracy jest budownictwo.

Z badania NBP wynika, że podwyżki płac obejmą większą grupę przedsiębiorstw niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a wzrost wynagrodzeń przewidywany jest głównie w firmach zamierzających zwiększyć zatrudnienie. NBP podkreślił, że na rekordowo wysokim w historii badania poziomie utrzymuje się ważony wskaźnik nowych inwestycji, a najbardziej skłonne do inwestowania pozostają duże firmy.

"Na rekordowo wysokim poziomie, drugi kwartał z rzędu, pozostaje trend wskaźnika kontynuacji inwestycji. W drugim kwartale należy więc oczekiwać co najmniej utrzymania aktywności inwestycyjnej z pierwszego" - napisano w syntezie do wyników badania.
"Czynnikiem hamującym inwestycje może natomiast okazać się niepewność polityczna i gospodarcza w kraju" - dodano.

Ankietowane przedsiębiorstwa oczekują spadku zarówno 12-miesięcznej inflacji CPI, jak i PPI.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA