REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy oczekują utrzymania się dobrej koniunktury gospodarczej

REKLAMA

Badania koniunktury pokazują, że firmy bardzo pozytywnie oceniają koniunkturę w gospodarce zarówno w pierwszym jak i w drugim kwartale 2006 roku i spodziewają się nowych zamówień - wynika z opublikowanych wyników badań Narodowego Banku Polskiego.
"Stan koniunktury w pierwszym kwartale 2006 roku badane firmy oceniły jako bardzo dobry. Wskazują bowiem na to m.in. wysokie oceny stanu popytu, bieżącej sytuacji ekonomicznej, oceny zdolności płatniczej oraz stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych" - napisał NBP.
"Również prognozy na drugi kwartał są bardzo dobre. Szereg wskaźników cząstkowych osiągnęło rekordowy poziom w historii badań ankietowych. Przewidywane tempo wzrostu gospodarczego może być nawet nieco wyższe niż w I kwartale, gdyż firmy oczekują dalszego wzrostu popytu i rosnącego portfela zamówień" - dodano w komunikacie.

Według badania, firmy oczekują, że wzrost zainteresowania ich wyrobami i usługami zaowocuje wzrostem produkcji oraz sprzedaży. Prognozy na drugi kwartał sugerują możliwość dalszego zwiększania eksportu, a oczekiwania eksporterów pozostają na nieco wyższym, niż w poprzednim kwartale poziomie.

NBP dodał, że sygnałem ostrzegawczym dla perspektyw dalszego wzrostu eksportu może być zaobserwowany w I kwartale wzrost udziału nieopłacalnego eksportu, choć mogło to wynikać ze wzmocnienia się kursu PLN/euro. Bank centralny podkreślił, że od końca 2004 roku wahania i poziom kursu walutowego, oceniane przez przedsiębiorstwa jako niekorzystne, wciąż pozostają na czele listy barier hamujących rozwój przedsiębiorstw.

"Warto natomiast podkreślić, że badane firmy coraz intensywniej podejmują działania zabezpieczające przed ryzykiem kursowym. Między innymi znacząco zwiększa się popularność instrumentów pochodnych - obecnie już 40 proc. eksporterów zabezpiecza się tak przed tym ryzykiem wobec 34 proc. roku temu" - napisano w komentarzu.

Badania pokazały, że można oczekiwać kontynuacji pozytywnych tendencji na rynku pracy.

"Wyraźnie przeważyły plany zwiększenia zatrudnienia nad prognozami spadku liczby pracowników. Jednocześnie wskaźnik prognoz zatrudnienia osiągnął wartość rekordową w historii badań ankietowych" - napisał NBP dodając, że branżą najczęściej deklarującą tworzenie nowych miejsc pracy jest budownictwo.

Z badania NBP wynika, że podwyżki płac obejmą większą grupę przedsiębiorstw niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a wzrost wynagrodzeń przewidywany jest głównie w firmach zamierzających zwiększyć zatrudnienie. NBP podkreślił, że na rekordowo wysokim w historii badania poziomie utrzymuje się ważony wskaźnik nowych inwestycji, a najbardziej skłonne do inwestowania pozostają duże firmy.

"Na rekordowo wysokim poziomie, drugi kwartał z rzędu, pozostaje trend wskaźnika kontynuacji inwestycji. W drugim kwartale należy więc oczekiwać co najmniej utrzymania aktywności inwestycyjnej z pierwszego" - napisano w syntezie do wyników badania.
"Czynnikiem hamującym inwestycje może natomiast okazać się niepewność polityczna i gospodarcza w kraju" - dodano.

Ankietowane przedsiębiorstwa oczekują spadku zarówno 12-miesięcznej inflacji CPI, jak i PPI.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA