| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy przeciwni likwidacji ryczałtów

Przedsiębiorcy przeciwni likwidacji ryczałtów

Zapowiedź wprowadzenia dwóch stawek PIT dopiero w 2009 roku, a także propozycje likwidacji opodatkowania w formie karty podatkowej i ryczałtu zostały negatywnie ocenione przez organizacje przedsiębiorców.

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów propozycje zmian podatkowych są niekorzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz całej polskiej gospodarki –alarmuje Krajowa Izba Gospodarcza. KIG krytycznie ocenia zapowiedź likwidacji opodatkowania w formie karty podatkowej oraz ryczałtu. Przypomina, że utrzymanie i uatrakcyjnienie ryczałtowych form opodatkowania postulowano w przesłanym Ministerstwu Finansów w grudniu 2005 roku raporcie.

– W naszej ocenie większość korzystnych dla przedsiębiorców propozycji zmian podatkowych ma charakter głównie porządkujący lub niepriorytetowy z punktu widzenia ograniczenia barier rozwoju przedsiębiorczości – podkreśla Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Bez zmian systemowych

Tylko z niektórych rozwiązań przedstawionych przez resort finansów zadowolona jest Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

– Proponowane zmiany nie satysfakcjonują nas w pełni, choć część z nich – zwłaszcza propozycje, które spowodują uproszczenie i uporządkowanie systemu podatkowego, oceniamy pozytywnie – podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Uważa, że zabrakło zmian systemowych, które mogłyby stanowić silny impuls dla rozwoju przedsiębiorczości.

KPP z aprobatą przyjęła propozycje dotyczące samochodów. Umożliwienie odliczenia VAT od wszystkich samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest od dawna postulowanym rozwiązaniem. Pozytywnie ocenia też m.in. zapowiedź odmrożenia progów podatkowych.

KPP krytycznie natomiast odnosi się do zapowiedzi wprowadzenia dwóch stawek PIT dopiero w 2009 roku. Uważa, że tak długi okres oczekiwania jest nieuzasadniony. Negatywnie ocenia również zapowiedź podniesienia akcyzy na olej opałowy i jednoczesną propozycję refundacji zwiększonych wydatków dla osób wykorzystujących to paliwo do celów grzewczych.

Waloryzacja progów

Niektóre propozycje zmian podatkowych zyskały uznanie Business Centre Club. BCC pozytywnie ocenia m.in. zapowiedzi waloryzacji progów dochodowych w ramach obecnych stawek podatkowych, wprowadzenie ryczałtowego VAT i przywilejów dla tzw. solidnych podatników. Korzystną ocenę BCC uzyskały również propozycje zmiany zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości, uproszczenia amortyzacji czy walki z szarą strefą w gospodarce.

Negatywnie natomiast ocenia BCC zapowiedzi zniesienia preferencji w kosztach uzyskania przychodu w umowach zlecenia, umowach o dzieło i umowach autorskich. Powód? Podniesie to koszty przedsiębiorstw, których działalność oparta jest na tego typu umowach. Business Centre Club krytykuje zamiar wprowadzenia opodatkowania użytkowania do celów prywatnych samochodów służbowych. Uważa, że przedstawiony mechanizm będzie zachęcał do nadużyć.

Przedstawiciele BCC negatywnie odnoszą się do perspektywy powrotu do wyższych stawek akcyzy na paliwa silnikowe, a także do utworzenia czterech tzw. centrów informacji podatkowej.

Obniżka PIT

Z kolei Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że barierą w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego są obowiązujące obecnie skale w podatku dochodowym od wynagrodzeń. Należy więc obniżyć górną stawkę PIT oraz podwyższyć zryczałtowany koszt uzyskania przychodu z pracy i ewentualnie kwotę wolną od podatku.

W opinii PKPP Lewiatan, niezwykle istotne jest także zmniejszenie kosztów obsługi podatków.


Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK