REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy przeciwni likwidacji ryczałtów

REKLAMA

Zapowiedź wprowadzenia dwóch stawek PIT dopiero w 2009 roku, a także propozycje likwidacji opodatkowania w formie karty podatkowej i ryczałtu zostały negatywnie ocenione przez organizacje przedsiębiorców.
Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów propozycje zmian podatkowych są niekorzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz całej polskiej gospodarki –alarmuje Krajowa Izba Gospodarcza. KIG krytycznie ocenia zapowiedź likwidacji opodatkowania w formie karty podatkowej oraz ryczałtu. Przypomina, że utrzymanie i uatrakcyjnienie ryczałtowych form opodatkowania postulowano w przesłanym Ministerstwu Finansów w grudniu 2005 roku raporcie.

– W naszej ocenie większość korzystnych dla przedsiębiorców propozycji zmian podatkowych ma charakter głównie porządkujący lub niepriorytetowy z punktu widzenia ograniczenia barier rozwoju przedsiębiorczości – podkreśla Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

REKLAMA

Bez zmian systemowych

Tylko z niektórych rozwiązań przedstawionych przez resort finansów zadowolona jest Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

REKLAMA

– Proponowane zmiany nie satysfakcjonują nas w pełni, choć część z nich – zwłaszcza propozycje, które spowodują uproszczenie i uporządkowanie systemu podatkowego, oceniamy pozytywnie – podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Uważa, że zabrakło zmian systemowych, które mogłyby stanowić silny impuls dla rozwoju przedsiębiorczości.

KPP z aprobatą przyjęła propozycje dotyczące samochodów. Umożliwienie odliczenia VAT od wszystkich samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest od dawna postulowanym rozwiązaniem. Pozytywnie ocenia też m.in. zapowiedź odmrożenia progów podatkowych.

KPP krytycznie natomiast odnosi się do zapowiedzi wprowadzenia dwóch stawek PIT dopiero w 2009 roku. Uważa, że tak długi okres oczekiwania jest nieuzasadniony. Negatywnie ocenia również zapowiedź podniesienia akcyzy na olej opałowy i jednoczesną propozycję refundacji zwiększonych wydatków dla osób wykorzystujących to paliwo do celów grzewczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Waloryzacja progów

REKLAMA

Niektóre propozycje zmian podatkowych zyskały uznanie Business Centre Club. BCC pozytywnie ocenia m.in. zapowiedzi waloryzacji progów dochodowych w ramach obecnych stawek podatkowych, wprowadzenie ryczałtowego VAT i przywilejów dla tzw. solidnych podatników. Korzystną ocenę BCC uzyskały również propozycje zmiany zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości, uproszczenia amortyzacji czy walki z szarą strefą w gospodarce.

Negatywnie natomiast ocenia BCC zapowiedzi zniesienia preferencji w kosztach uzyskania przychodu w umowach zlecenia, umowach o dzieło i umowach autorskich. Powód? Podniesie to koszty przedsiębiorstw, których działalność oparta jest na tego typu umowach. Business Centre Club krytykuje zamiar wprowadzenia opodatkowania użytkowania do celów prywatnych samochodów służbowych. Uważa, że przedstawiony mechanizm będzie zachęcał do nadużyć.

Przedstawiciele BCC negatywnie odnoszą się do perspektywy powrotu do wyższych stawek akcyzy na paliwa silnikowe, a także do utworzenia czterech tzw. centrów informacji podatkowej.

Obniżka PIT

Z kolei Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że barierą w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego są obowiązujące obecnie skale w podatku dochodowym od wynagrodzeń. Należy więc obniżyć górną stawkę PIT oraz podwyższyć zryczałtowany koszt uzyskania przychodu z pracy i ewentualnie kwotę wolną od podatku.

W opinii PKPP Lewiatan, niezwykle istotne jest także zmniejszenie kosztów obsługi podatków.


Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA