REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka SamoPiS

REKLAMA

Nowy podział sceny politycznej staje się faktem. Do utworzenia koalicji PiS i Samoobrony pozostało najwyżej kilka dni. Różnice programowe, które do tej pory dzieliły obie partie, nie są już przeszkodą dla współpracy w ramach rządu, a nie tylko papierowego paktu stabilizacyjnego.
Mimo stanowczego podkreślenia swych priorytetów zarówno ze strony Andrzeja Leppera (niedzielne oświadczenie prezydium partii w sprawie koalicji), jak i wicepremier Zyty Gilowskiej (wczorajsza wypowiedź o niemożności realizacji propozycji ekonomicznych Samoobrony) koalicyjni partnerzy SamoPiS-u mogą się w miarę szybko porozumieć. Analitycy uważają, że jeśli Zyta Gilowska pozostanie w rządzie, rynek, przynajmniej w najbliższej perspektywie, uniknie wstrząsów. Także słabnący złoty mógłby się umocnić.

– Możemy mieć do czynienia nawet z pozytywnym odzewem inwestorów, bo część z nich już wcześniej grała na osłabienie złotego – uważa Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego.

REKLAMA

Dla polskiej waluty niezłe są także perspektywy z dłuższym terminem, np. do końca roku.

– Ten rok będzie dobry dla gospodarki, a publikacja wyników ekonomicznych i danych statystycznych w ostatnich miesiącach umocni złotego – uważa Tomasz Mozgawa, analityk walutowy Domu Maklerskiego IDM.

Gdyby szefowa resortu finansów jednak odeszła, sytuacja się zmieni. Według Piotra Kalisza, byłby to zły sygnał dla pieniądza i rynku papierów skarbowych. Na takie rozwiązanie nic jednak nie wskazuje, a dymisja wiceministra finansów Cezarego Mecha oraz aprobata Kazimierza Marcinkiewicza dla działań Zyty Gilowskiej dowodzą jej silnej pozycji.

Gdzie jest pole do porozumienia pomiędzy PiS a Samoobroną? Ustąpić będą musiały obie strony, ale to PiS będzie dyktował warunki kompromisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– PiS przystanie na wprowadzenie biopaliw i częściowy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Nie zgodzi się na minimum socjalne i podatek obrotowy
– twierdzi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

REKLAMA

Niejasna jest kwestia wspólnego rozwiązania statusu NBP. Samoobrona będzie domagać się przynajmniej częściowej realizacji swoich postulatów, np. dopisania mu obowiązku dbania o wzrost gospodarczy. PiS może na to przystać, zakładając, że później i tak zostanie to uznane za niezgodne z prawem unijnym. Niewiele się więc zmieni.

– Można zakładać, że PiS będzie bronił obecnego status quo, co nie będzie zgodne ani z programem PiS, ani z tym, czego Polska potrzebuje, natomiast Andrzej Lepper będzie forsował rozwiązania populistyczne – mówi Rafał Antczak, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.

Niewiadomą są zasady ewentualnego uczestnictwa w koalicji LPR oraz PSL. Ta pierwsza oczekuje od PiS m.in. renegocjacji traktatu akcesyjnego i Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku premiera. PSL stanowiłaby konkurencję dla Samoobrony. Nawet jeśli wszyscy się dogadają, sytuacja może ulec radykalnej zmianie przed wyborami samorządowymi. Gdyby Andrzej Lepper zradykalizował swoją postawę dla pozyskania wyborców, możliwy będzie rozpad koalicji i upadek rządu.


Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA